Jedovaté keře na zahradě

Červené plody Kaliny obecné
Kalina obecná, foto med

Některé nádherně kvetoucí keře, které vysazujeme v okrasné zahradě, mohou být zcela neškodné, ale nezanedbatelná část může být jedovatá. Máme-li malé děti, měli bychom při zakládání zahrady vědět, kterým se raději vyhnout a počkat s jejich pěstováním, až děti odrostou. V určitém věku již chápou, že některé bobule či lístky se do pusy nedávají. Které jedovaté keře na zahradě by malé děti, případně i domácí zvířata mohly ohrozit?

Otravy rostlinami, ať již doma pěstovanými pokojovými, nebo venkovními na zahradě nebývají ty nejčastější, nicméně bychom je neměli podceňovat. Někdy se plody podobají oblíbenému jedlému ovoci (borůvkám, rybízu…) či zelenině (hrášku…), a to děti láká. Pokud jsou již rozumné, je nutné jim vysvětlit, že bez dovolení nesmějí dávat nic ze zahrady do úst, a ty malé nenecháváme bez dozoru.

První pomoc při otravě rostlinami

Mahónie cesmínolistá, foto med

Jestliže dítě požije plod nebo jinou část rostliny, o které nevíme, jestli jsou jedovaté, vezmeme ji s sebou do zdravotnického zařízení. Měli bychom především zachovat klid. Hysterie a nevhodná opatření dítěti nepomohou, ba naopak. Jednáme tedy s rozvahou:

  • Vyjmeme dítěti z úst zbytky rostliny, dáme mu napít vodu a co nejdříve kontaktujeme lékaře.
  • Dáme dítěti několik tablet aktivního uhlí (živočišného, černého). Malému děcku ho rozdrtíme mezi dvěma lžícemi a vmícháme do dětského pokrmu (přesnídávky).
  • Pokud dítě požilo rostlinu, která mu způsobuje bolestivé otoky v dutině ústní, podáváme ledový nápoj, zmrzlinu nebo ho necháme cucat led. Ihned voláme záchranku.

Jedovaté keře a projevy otrav

Oleandr, foto med

Jedním z nejjedovatějších keřů je Oleandr obecný (Nerium oleander). Pěstuje se na zahradě jako přenosná nádobová rostlina, kterou zimujeme v bezmrazé místnosti. Dospělého člověka usmrtí požití pouhých dvou listů, dítě jeden.
Projevy otravy: zvracení, průjem, horečka, třesavka, závratě, křeče, srdeční arytmie. Smrt nastává zástavou srdce.

Bobkovišeň lékařská

Bobkovišeň lékařská, foto med

Stálezelený keř Bobkovišeň lékařská, Laurocerasus officinalis má všechny části jedovaté. Obsahují kyanovodík, který se uvolňuje postupně, takže organismus je zpravidla stačí z části vyloučit.
Příznaky otravy: zvracení, průjmy, závratě, zčervenání obličeje, bolesti hlavy, zrychlené dýchání, spavost, ztráta vědomí.

Cesmína ostrolistá

Cesmína ostrolistá, foto med

Stálezelený keř Cesmína ostrolistá, Ilex aquifolium má v plné zralosti korálkově červené plody, které na větvičkách přečkávají zimu. Jed alkaloid je obsažen zejména v listech a plodech, nebezpečí otravy dětem hrozí při požití většího množství plodů.
Příznaky otravy: zvracení, silné průjmy a ospalost.

Janovec metlatý

Janovec metlatý, foto med

Okrasný keř Janovec metlatý, Sarothamnus schoparius od května kvete žlutě (vyšlechtěné druhy červeně, růžově, bíle). Jedovaté jsou plody – tmavé lusky plné semen. Obsahují jedovatý alkaloid spartein, který v malých dávkách dráždí dýchací centrum a zrychluje srdeční činnost, kdežto ve větším množství působí tlumivě.
Příznaky otravy: zvracení, bolesti břicha, průjmy a křeče, při požití většího množství slabost, studený pot, rozšířené zorničky, poruchy srdečního rytmu.

Kalina obecná

Kalina vonná, foto med

Keř Kalina obecná, Viburnum opulus plodí šarlatově červené bobule podobné rybízu, které obsahují hořčinu viburnin, saponin a třísloviny, které mohou podráždit sliznici v žaludku a střevech. Podobně působí i plody Kaliny tušalaj, Viburnum lantana.
Příznaky otravy: zvracení, průjem se sklonem ke kolapsu.

Lýkovec jedovatý

Lýkovec jedovatý, foto archiv

Náš nejjedovatější keř je Lýkovec jedovatý, Daphne mezereum. Jedovaté jsou všechny části rostliny, otravy se nejčastěji objevují u dětí, které požily zářivě červené, poloprůsvitné peckovice také vzhledem připomínající rybíz. Chuťově jsou hořké a palčivé. Smrtelná dávka pro dítě je po požití 10–12 plodů. I při lehkých otravách dochází k nevratnému poškození ledvin.
Příznaky otravy: zčervenání pokožky a sliznice, pálení v ústech, slinění, otoky rtů a sliznice, nevolnost, kolikové bolesti břicha, zvracení a průjem, bolestivé močení, v konečném stádiu otravy slabost, bolesti hlavy, závrať, zvýšená tělesná teplota, těžký dech, zrychlený puls, kolaps.

Pámelník obecný

Pámelník bílý, foto med

Opadavý keř Pámelník obecný, Symphoricarpos albus plodí bílé bobule, známé jako „práskací kuličky“, které při sešlápnutí vydají práskavý zvuk. Tyto bobule obsahují kromě saponinu látky, způsobující podráždění a mírné otravy.
Příznaky otravy: zvracení, průjem, bolesti břicha; požití většího množství vede k zánětu kůže a sliznic, ke zmatenosti, v těžkých případech k bezvědomí.

Ptačí zob obecný

Ptačí zob, foto med

Keř Ptačí zob obecný, Ligustrum vulgare jehož plody – černé bobule – jsou oblíbenou potravou ptáků, má všechny části jedovaté. Obsahuje kromě jiného i glykosid ligustrin.
Příznaky otravy: žaludeční a střevní potíže se silným zvracením, průjmy, křečemi a ochrnutím krevního oběhu. U dětí může být otrava smrtelná.

Brslen evropský

Brslen evropský, foto med

Okrasný keř Brslen evropský, Euonymus europaea má na podzim růžové tobolky s oranžovými plody, které jsou pro člověka jedovaté, a to i v menším množství. Otrava se může projevit až po 12 až 18 hodinách.
Příznaky otravy: obtíže s dýcháním, zvracení, prudký až krvavý průjmem, zvýšená teplota, selhání jater, ledvin a krevního oběhu.

Zimolez obecný

Zimolez Maackův, foto med

Plody většiny druhů zimolezu jsou více či méně jedovaté. Některé druhy jsou jedlé (např. Zimolez kamčatský). U jiných (např. Zimolez černý, Zimolez kozí list – růže z Jericha, Zimolez popínavý, Zimolez obecný, Lonicera xylosteum jsou po požití max. 5 bobulí mírně jedovaté, při požití více bobulí je třeba podat aktivní uhlí a vyhledat lékaře.
Příznaky otravy: nevolnost, bolest břicha, zvracení a průjem,
nepravidelný puls, světloplachost a hluboký dech.

Zimostráz vždyzelený

Buxus Zimostráz vždyzelený, foto med

Stálezelený keř Zimostráz vždyzelený, Buxus sempervirens je celý jedovatý. Jedem jsou steroidní alkaloidy, zejména cyklobuxin D – tzv. křečový jed.
Příznaky otravy: zprvu zvracení, později kolikové bolesti, průjmem, povrchní dech, ochrnutí centrálního nervového systému.