Modříny jsou nádherné stromy, které se dožívají věku i nad pět set let. Patří mezi významné krajinotvorné dřeviny s velkou proměnlivostí v průběhu roku, a to od svěží jarní zeleně až po teplé žluté podzimní tóny. Má hebké jehličí, které jako jedinému z jehličnanů opadává. Kromě jehlic jsou ozdobné i drobnější šišky. Nemusí být výhradně vysoký strom, jaký známe z přírody, jsou vyšlechtěny i malé druhy vhodné pro zahrady, do skalky nebo i do přenosných nádob na terasu.
Jehličnan Modřín (Larix), opadavý je středoevropskou dřevinou, roste v Karpatech a Alpách. Původní druh dosahuje výšky okolo 35 metrů. U nás ho najdeme většinou ve smíšených lesích. Koruna stromu je kuželovitá. Větve vodorovně odstávají a koncové větvičky jsou převislé. Kmen pokrývá šedohnědá nebo červenohnědá borka, ve stáří rozpraskaná. Jehlice vyrůstají ve svazečcích, raší v březnu až dubnu a příjemně voní. Zjara jsou svěže zelené, na podzim zlátnou. Drobné šišky zůstávají na stromě dva až tři roky. Modřín japonský pochází z vulkanických pohoří japonského ostrova Honšú. Má oranžové až načervenalé větévky, na nichž rostou až 3,5 cm dlouhé jehlice. Samčí šištice jsou podlouhlé, samičí jen asi 8 mm dlouhé, se zelenobronzovými šupinami s purpurovou obrubou. Kuželovitá koruna je ve stáří vodorovně větvená. Pro kvalitní dřevo, rychlý růst a odolnost k nízkým teplotám se modřín japonský vysazoval nejen do parků, ale i do evropských lesů jako dřevina. Užívá se k pěstování bonsají.
Druhy a odrůdy
V zahradách se nejvíce využívá Modřín opadavý (Larix decidua) a modřín japonský, Kaempferův (L. kaempferi), z nichž patří mezi nejoblíbenější převislá odrůda L. kaempferi Pendula, dorůstající kolem 10 m. Odrůda Prostrata se světle zeleným jehličím je nízkého, plazivého růstu. Odrůdy Pyramidalis Argantea a Blue Rabbit mají jehlice stříbřitě modré, Aureovariegata pak žlutopestré. Modřín sibiřský (L. russica) s temně zeleným jehličím je vysoce chladu odolný a je vhodnější do vyšších poloh. Pomalu rostoucí Modřín Lyalův (L. lyalii) má modrozelené jehlice a poměrně řídký habitus. Kompaktní nízká odrůda Repens dosahuje výšky 4 m, Compacta kolem 6 m. Ta má úzký plný kuželovitý tvar. Nízká odrůda Virgata má hadovitě pokroucené řídké větve.
Stanoviště
Modříny potřebují světlé a vzdušné místo. Mají-li dostatek prostoru, budou půvabné a zavětvené až k zemi.
Modřín – pěstování
Na půdu jsou velmi nenáročné, ideální je hlinitá, propustná a vápnitá půda. Velmi dobře snášejí mráz a poměrně rychle rostou, zejména v mládí a na rozdíl od smrků pevně koření.
Vyplatí se také v místech, kde potřebujeme v zimě více světla. Dá se dobře tvarovat. Opadané jehličí se rychle rozkládá, nemusí se na podzim vyhrabávat. Modřín opadavý pěstujeme jako solitér, ale osvědčil se i na živé ploty, které zajisté působí netradičně – za vegetace tvoří jemné jehlice příjemnou clonu a v zimě zůstávají větévky ozdobené sněhem. Japonský modřín je na vláhu a vzdušnou vlhkost o něco náročnější než modřín opadavý, ale péči oba vyžadují minimální.
Přínos a použití
Modříny jsou cenným přínosem v zahradní architektuře, kde je můžeme pěstovat jako statné solitéry, tvarovat je do živých plotů, anebo vybrat zakrslé odrůdy, pyramidální i převislé typy. Na malé zahrádce je můžeme kombinovat s tmavými tisy, poléhavými jalovci i trvalkami. Rostou i ve skalkách a nádobách. Z hospodářského využití modřínu můžeme zmínit výrobu benátského terpentýnu. Z modřínového dřeva se dělají například stropní trámy, krovy, podlahy a všechny výrobky, kde vyniká krásna dřeva s červenou kresbou. Více o modřínech ZDE.
Jaké má modřín léčivé účinky
Výtažky z modřínu opadavého obsahují účinné látky pro náš organismus. Patří mezi ně některé enzymy, hormony a stopové prvky, které zlepšují činnost centrální nervové soustavy, podporují obranyschopnost a posilují organismus. Výtažky z pryskyřic se zase používají k léčení kožních nemocí.