Nejkrásnější na jaře kvetoucí keře

Růžovo-bílé květy stromu Magnólie
Magnólie, foto med

Kvetoucí okrasné keře na zahradě jsou pastvou pro oči. Můžeme si vybrat různé druhy keřů tak, aby kvetly v každém ročním období. Sázíme je jako nádherné solitéry uprostřed zahrady, nebo ve skupině s jinými keři a trvalkami, anebo z nich vytvoříme živý plot. Nejkrásnější na jaře kvetoucí keře nás okouzlí nádherou svých květů, jiné příjemnou vůní a některé – například muchovník – nám poskytne i své chutné plody.

Na jaře bývá převaha květů barev žlutých a bílých, následují odstíny růžové, červené a fialové. V březnu kvetou forzýtie a kdoulovec, v dubnu rozkvétá okrasná mandloň, muchovník, magnólie, zákula a o něco později šeřík.

Zlatice, Forzýtie

Forzýtie, foto med

Zlatice (Forsythia)  rozkvétá v březnu zlatožlutými květy ještě před rašením listů. Tento opadavý keř dorůstá výšky 1,5-2 m. Výsadba je vhodná jak solitérně, tak ve skupinách i do živých plotů. Lze vytvarovat i na kmínku. Doba řezu a tvarování je nejvhodnější po odkvětu. Zajímavá je zakrslá odrůda Minigold, kterou uplatníme na malých zahrádkách, předzahrádkách i na terasách v přenosných nádobách. Až 2 m dorůstá odrůda Lynwood.

Kdoulovec

Kdoulovec, foto med

Dřevina Kdoulovec (Chaenomeles x superba)  rozkvétá na přelomu března a dubna. Opadavý listnatý keřík dorůstá výšky 1,5 m a květy podle odrůdy může mít bílé, růžové až tmavě červené, velké až 5 cm. Plody dozrávají na podzim a používají se jako přírodní vůně do bytu, také se pro vysoký obsah pektinu přidávají do marmelád z různého ovoce. Z odrůd má nádherné sytě červené květy s výraznými žlutými tyčinkami Crimson and Gold, nápadné růžové květy má Pink Lady.

Okrasná mandloň

Okrasná mandloň, foto med

Keřík Okrasná mandloň (Prunus triloba) rozkvétá v polovině dubna sytě růžovými plnými květy. Opadavý keř s tmavě zelenými listy tvoří korunu oválného až kulovitého tvaru a dorůstá výšky 2-3 m. Vysadíme ji na slunné stanoviště s vlhkou a dobře propustnou půdou. Mandloni každý rok po odkvětu seřežeme větve o dvě třetiny délky, tím podpoříme košatost a bohatství květů.

Magnólie

Magnólie, foto med

Dřevina Magnólie (Magnolia)  je střední keř až malý strom, dorůstající podle druhu výšky 3-5 m. Vysadíme ji na plné slunce, případně do polostínu do vlhké, mírně kyselé půdy. Magnólie nejenže nesnáší zasazení do větší než původní hloubky, ale vadí jí i práce se zemí v místě kořenového systému a tvarování, proto ji řežeme jen v nezbytných případech. M. Soulangeova (M. Soulangeana) kvete od dubna velkými, vzpřímenými, asi 10 cm dlouhými růžovými květy a teprve po odkvětu se olistí. M. hvězdokvětá (M. stellata) je o něco menší a kvete asi o 14 dní později než ostatní magnólie. Keř nebo stromek bývají obsypány množstvím bílých květů ve tvaru hvězdy a nádherně voní. Olisťuje se po odkvětu. Zajímavým kultivarem je Black Tulip jehož tmavě vínové, 10 cm dlouhé květy se otevírají ve tvaru tulipánu koncem května. Květy stárnutím dřevin tmavnou, často se objevují ještě jednou v létě.

Muchovník

Muchovník, foto med

Keř Muchovník (Amelanchier)  bohatě kvete od dubna bílými květy. Opadavý nenáročný keř dorůstá výšky 2-4 m a vysazujeme ho do kyselejší půdy s dostatkem vláhy, a to jako solitéry i do živých plotů. Modrofialové plody muchovníků zrají na začátku léta a nazývají se indiánské borůvky, kterým jsou podobné. Jsou jedlé, sladké a chutné. Konzumujeme je čerstvé, i je zavařujeme jako kompoty, marmelády a sirupy. U nás se pěstuje M. Lamarckův (A. Lamarckii) a menší, kompaktnější M. Balerina (A. Balerina)

Zákula japonská

Zákula japonská, foto med

Keřík Zákula japonská, Kérie (Kerria japonica) kvete od května žlutými květy, remontuje v létě i na podzim. Zákula je nenáročný opadavý keř má svěže zelené větve, snáší všechny typy půdy s výjimkou těžkých a nepropustných. Po odkvětu ořežeme, dobře snáší i řez hluboký až k zemi, dobře regeneruje i po omrznutí. Zákulu lze rozmnožovat řízky.

Šeřík

Šeřík, foto med

Keř Šeřík (Syringa) kvete zpravidla v květnu drobnými trubkovitými kvítky a 15-25 cm latách. Opadavý keř rychle roste, za rok až 40 cm, a dorůstá výšky 3-4 m. Sázíme na slunné stanoviště do humózní půdy, ale poroste téměř všude. Po odkvětu šeřík prořežeme. Š. Mayerův Palibin (S. meyeri Palibin) je nízký kompaktní keřík dorůstající výšky 1-1,5 m, květy má fialovo-růžové a je vhodný i pro pěstování v nádobách. Kultivary Beauty of Moscou má plné květy v 20 cm latách, zvnějšku růžové, uvnitř bílé; Charles Joly má jednoduché fialovo-růžové květy; Emilie Lemoine růžovo-fialové; Primrose krémově bílé až nažloutlé; Ludwig Spaeth růžovo-fialové; Sensation sytě purpurové s širokým bílým lemem na okraji každého kvítku…

Hroznovec hroznatý

Hroznovec, foto med

Keř Hroznovec hroznatý (Exochorda racemosa) kvete v květnu nápadnými bílými pěticípými květy. Rozložitý keř je vysoký 2-4 m. Sázíme ho do humózní půdy na slunné stanoviště s dostatkem prostoru, nejlépe jako solitér.  Hroznovec se rozvětvuje z koncových výhonů, proto bychom ho neměli pravidelně seřezávat. U starších keřů není neobvyklé, že odumírají celé větve.

Pustoryl

Pustoryl, foto med

Keř Pustoryl obecný (Philadelphus coronarius) neboli nepravý jasmín kvete od května do července jednoduchými, poloplnými nebo plnými bílými květy. Opadavý keř dorůstá výšky 2-3 m. Sázíme ho do lehké výživné a vlhké půdy na slunné nebo polostinné stanoviště. Po odkvětu prořežeme. P. Belle Etoile (P. Belle Etoile) kvete velkými sněhobílými a silně vonícími květy; P. Virginal (P. Virginal) je o něco větší, má velké plné sněhově bílé vonné květy.

Svída japonská

Svída japonská, foto med

Mezi nejkrásnější na jaře kvetoucí keře patří i Svída japonská (Cornus kousa var. Chinensis) kvete velkými krémově bílými květy od dubna, za plného olistění. Plody sytě růžové barvy na konci léta jsou jedlé. Tmavě zelené listy se na podzim nádherně vybarví. Pomalu rostoucí keř ve tvaru širokého písmene V dorůstá výšky 3-4 m.