Pařížská kopretina na terasy a balkony

Pařížská kopretina vyniká velkým množstvím květů se žlutým terčem.
Pařížská kopretina, foto med

Pařížská kopretina je nenáročná rostlina s atraktivními květy i listy. Kvete od března do listopadu bílými, růžovými, žlutými nebo i dvoubarevnými květy podobnými chryzantémám. Je velmi vhodná pro pěstování v nádobách a nejlépe vynikne na terasách, balkonech nebo u domovních dveří. Do velkých nádob sázíme nejlépe velké odrůdy s růžovými květy, do truhlíků na balkony drobnější odrůdu, která většinou kvete bíle.

pařížská kopretina
Pařížská kopretina, foto med

Pařížská kopretina (Argyranthemum frutescens) pochází z Kanárských ostrovů. Vyniká velkým množstvím květů, které mohou být jednoduché nebo plné, se žlutým terčem. Zelené a stříbřité listy jsou zpeřené a na zimu opadávají. Pařížská kopretina podobně jako Kopretina zahradní dorůstá výšky okolo půl metru, tvoří kompaktní keřík, z něhož snadno vytvarujeme stromek na kmínku. Pěstování květin v nádobách je odedávna oblíbené.

Stanoviště

Pařížské kopretiny upřednostňuje světlé a slunné stanoviště, nejlépe se jí tedy bude dařit na terasách a balkonech orientovaných na jihovýchod až jihozápad. Na severní straně nepokvete, nebo jen málo.

Pěstování

pařížská kopretina
Pařížská kopretina v dekorativním vozíku, foto med

Pařížské kopretině se bude dobře dařit v propustné a humózní hlinité půdě. Sazenice vysazujeme brzy na jaře do čerstvé zeminy a umístíme je do místnosti s pokojovou teplotou. Vyraší nové výhony, a po ledových mužích (polovina května) umístíme nádoby ven. Zeminu udržujeme průběžně vlhkou, kdyby přeschla, zpomalil by se růst a zastavilo kvetení. Přihnojujeme jednou za dva týdny tekutým hnojivem s dostatkem stopových prvků, čímž kvetení ještě více podpoříme. Odstraňujeme odkvetlá květenství a rostlina bude nasazovat nová a nová až do konce podzimu. Na konci sezony (v listopadu) seřízneme pařížskou kopretinu na 30 cm, omezíme zálivku na minimum a uskladníme k přezimování do chladné a světlé místnosti. Čím starší tato trvalka je, tím krásněji vypadá.

Množení

Pařížskou kopretinu rozmnožujeme výsevem semen v březnu, semenáčky pak pěstujeme v malých nádobách na parapetu okna nebo ve skleníku. Sazenice vysazujeme na venkovní prostranství v druhé polovině května.

pařížská kopretina
Žlutá pařížská kopretina, foto med

Použití a přínos

Pařížské kopretiny patří k nejoblíbenějším přenosným rostlinám, které jsou vhodné na balkony a terasy. Aby se mladá rostlina košatila, pravidelně ji zaštipujeme. Květy pařížské kopretiny jsou také vhodné i k řezu, a do různých vazeb. Ve váze vydrží asi dva týdny.