Název ostropestřce mariánského má kořeny ve staré legendě, kdy údajně bílé žilkoví na listech představuje mléko Panny Marie. Účinná látka silymarin se nachází ve slupce plodu ostropestřce a tato látka má blahodárné účinky na regeneraci jater, ale tím jeho léčivé účinky zdaleka nekončí. Ostropestřec mariánský je znám odedávna a v současnosti díky svým vynikajícím vlastnostem zažívá velkou renesanci.
Ostropestřec mariánský (Silybum marianum), kterému se také říká stříbrný bodlák nebo kardus mariánský, je jednoletá nebo dvouletá bylina z čeledi hvězdnicovité (Asteraceae). Ostropestřec dorůstá výšky více než metr a půl, má ostnaté listy s bílými žilkami rostoucí z růžice, které dosahují délky až 40 cm, a kůlovitý kořen. Kvete začátkem léta až 7 cm velkými purpurově červenými květy s bílou korunou, z nich se na konci léta vytvoří semena s vysoce léčivými účinky. Rod Silybum se vyskytuje ve dvou druzích, pocházejí ze Středozemí, ze severozápadní Afriky a Přední Asie.
Obsahové látky
Nejdůležitější léčivou složkou Ostropestřce mariánského jsou flavonolignany – silymarin, obsahující silybin, silydionin a silichristin a isosilybin. Dále obsahuje nenasycené mastné kyseliny – kyselinu linolovou, olejovou, palmitovou a arachidonovou; nasycené mastné kyseliny – kyselinu stearovou, palmitovou a kapronovou; silice, slizotvorné látky, bílkoviny, vitamin E a cukry.
Pěstování
Ostřopestřec mariánský upřednostňuje slunné a závětrné stanoviště a běžnou zahradní půdou – propustnou a mírně zásaditou (kyselá mu nesvědčí). Semena vyséváme v dubnu do hloubky asi 2-3 cm, mírně je zakryjeme a zavlažíme. Vyklíčí nejpozději do měsíce. Také lze v některých zahradnictvích nebo na trzích koupit sazeničky a na venkovní záhon je sázíme v polovině května. V průběhu vegetace zvláštní péči nevyžaduje. Plody sklízíme v září a říjnu, semena pak usušíme.
Co léčí Ostropestřec mariánský
Drcená nebo mletá semena Ostropestřce používáme především jako lék i prevenci při problémech s játry. Kúra trvá asi měsíc a opakuje se dvakrát ročně. Ostropestřec léčí:
- zánět jater, následky žloutenky, steatózu (neakolohové ztučnění jater), i cirhózu (z alkoholu), bakteriální onemocnění jater;
- infekční mononukleózu;
- otravy houbami, léky, těžkými kovy a toxiny;
- toxické poškození ledvin; následky chemoterapie
- poruchy trávení;
- nemoci cév, křečové žíly a hemoroidy;
- onemocnění dvanáctníku a slinivky;
- zvyšuje vylučování žluči;
- je silný antioxidant, posiluje imunitní systém;
- pomáhá při depresích;
- je účinný při onemocnění některými druhy rakovin;
- kontroluje hladinu cukru u diabetiků II. typu;
- vylepšuje výskyt akné.
Příprava léků z Ostropestřce mariánského
Ze semen samotných se připravují čaje, oleje, tinktury a tablety. Semena, pokud si je nevypěstujeme na zahradě, koupíme v lékárně, v prodejnách léčivých rostlin nebo ve zdravé výživě.
- Čaj z ostropestřce připravíme tak, že čajovou lžičku drcených semen zalijeme čtvrt litrem vařící vody. Louhujeme 20 minut a poté popíjíme před jídle 3x denně po malých doušcích, a to po dobu několika týdnů. Tento čaj užíváme při celkové očistě těla a prevenci správné funkce jater a žlučníku. Takto připravený ostropestřec má ale slabý účinek, neboť horká voda zničí většinu účinné látky silymarin, která regeneruje játra.
- Drcený plod ostropestřce je velmi účinný, neboť obsahuje nejvíce účinné látky silymarin, jež je obsažen v tvrdé slupce byliny, a jeho užíváním dochází k nejintenzivnější regeneraci jaterních buněk. Drcený nebo mletý ostropestřec užíváme před jídlem čtyřikrát denně zarovnanou čajovou lžičku. Drcená semena buď zapijeme vodou, nebo je vmícháme do jogurtu či podobného pokrmu. Kromě regenerace jater a antioxidačních účinků působí drcený ostropestřec mariánský blahodárně i na stěny střev, které očisťuje.
- Olej z ostropestřce má na regeneraci jater jen nízký účinek. Vhodný je spíš pro prevenci. A to např. ve formě zálivek na zeleninové saláty.
- Tablety z ostropestřce koupené v lékárně užíváme při léčbě jaterních onemocnění, hepatitidě či při snižování cholesterolu. Podporují zvýšené vylučování žluči a působí proti křečím. Jednou až dvakrát denně se užívá jedna tobolka, a to po jídle. Nesmí se přesáhnout doporučené denní dávkování.
- Tinktura z ostropestřce vznikne tak, že 3 lžíce namletých semena zalijeme půl litrem vysokoprocentního čirého alkoholu a necháme tři týdny macerovat, přičemž lahví občas zatřepeme. Poté přecedíme přes pláténko do uzavíratelné lahve. Užíváme třikrát denně po patnácti až třiceti kapkách a po čtyřtýdenním užívání děláme desetidenní pauzu. Regeneruje játra, celkově chrání organismus.