Krásnoočko snáší i sucho

Zlatožluté květy Krásnoočka velkokvětého rozzáří zahradu
Krásnoočko velkokvěté, foto med

Mezi květiny odolné suchu a libující si na slunečním žáru řadíme Krásnoočko. Pochází ze severoamerických stepích, tak takové klima je mu přirozené. Zpravidla kvete žlutě, jsou ale i růžově nebo červeně kvetoucí odrůdy. Nepotřebuje téměř žádnou péči a na zahradě vynikne zejména ve štěrkovém záhonu, na skalce nebo ve skupině suchomilných květin, kde dlouho a bohatě kvete.

Krásnoočko přeslenité, Verticillata, foto med

Krásnoočko (Coreopsis) roste jako vzpřímený keřík vysoký podle druhu 15-90 cm. Větvené lodyhy jsou tenké a tuhé, zakončené 2-4 cm velkými žlutými úbory s malými terči. K. přeslenité má lodyhy vstřícně olistěné nitkovitými lístky, podobajícími se Asparágu. Podle druhu tuto rostlinu pěstujeme jako letničky i jako trvalky. Kvete od června až do října, květy rozkvétají postupně.

Druhy a odrůdy

Krásnoočka můžeme pěstovat v mnoha druzích a kultivarech. Nejčastěji pěstované je:

* Krásnoočko velkokvěté (Coreopsis grandiflora)

Coreopsis grandiflora, Krásnoočko, foto med

Mohutnější rostlina s většími žlutými květy a menším žlutým středem pěstujeme nejlépe jako solitéru. Květy můžou být jednoduché i plné, odrůdy nižší i vysoké, většina se pěstuje jako letničky. Když rostlinu po odkvětu seřízneme, pokvete opakovaně, a to i dvakrát za sezónu. Po třech letech na jednom stanovišti jednotlivé rostliny rozsadíme.

* Krásnoočko přeslenité (C. verticillata)

Krásnoočko přeslenité, Coreopsis verticillata, foto med

Tento druh krásnoočka pěstujeme jako trvalkou. Dorůstá výšky 30–60 cm, na rozvětvených tenkých stonkách vyrůstají jemné listy, podobné jako má Asparágus. Kvete od června do října převážně žlutými hvězdicovitými květy s tmavšími středy. Kultivar ‚Zagreb‘, ‚Grandiflora‘ a ‚Moonbeam‘ kvetou žlutě, ‚Limerock Ruby‘ červeně.

* Krásnoočko kopinaté (C. lanceolata)

Krásnoočko kopinaté, foto med

Bohatě kvetoucí květina se žlutými květy s červeným středem dorůstá 50-60 cm, listy má kopinaté. Kultivar ‚Sterntaler‘ roste do výšky 40 cm, kvete od května do října poloplnými žlutými květy s tmavě červeným okem uprostřed. Kultivar ‚Walter‘ je měří pouze 15 cm, má žluté květy s tmavě červeným středem a je vhodný do skalky. ‚Baby Gold‘ dorůstá 50 cm, kvete žlutě; ‚Baby Sun‘ a ‚Goldfink‘ mívají výšku 30 cm; žlutě kvete ‚Golden Queen‘ vysoký 50-60 cm; ‚Double The Sun‘ má poloplné žluté květy se žlutým středem.

* Krásnoočko růžové (C. rosea)

Krásnoočko růžové, foto archiv

Dorůstá výšky 30 cm. Kvete od července do září růžovými květy se žlutým středem. Kultivar ‚American Dream‘ má nižší kompaktní vzhled a jemné pastelově růžové květy.

* Krásnoočko dvoubarvé (C. tinctoria)

Krásnoočko dvoubarvé, foto med

Bohatě kvetoucí rostlina má bohatě větvené výhony s jemně dělenými lístky, Vysoké jsou podle odrůd od 20 do 90 cm. Květy mají v průměru 3 cm.

* Krásnoočko různolisté (C. basalis)

Tato letnička dorůstá 50-60 cm, tvoří husté až poléhavé keříky s křehkými lodyhami. Květy mají okolo 8 cm v průměru, jsou sytě žluté s rudohnědým lemováním kolem středu.

Stanoviště

Krásnoočko, Coreopsis grandiflora, foto med

Krásnoočko upřednostňuje slunce a lehkou propustnou půdu. Na jednom stanovišti mohou zůstat řadu let, ale je lepší je každé 3-4 roky přesadit a trsy rozdělit. Vysoké odrůdy chráníme před větrem. Dobře snáší sucho.

Pěstování

Krásnoočko přeslenité a Sápa, foto med

Jednoletá krásnoočka vyséváme na jaře, v dubnu, trvalky vysazujeme na podzim nebo na jaře. Zeminu vybereme propustnou, hlinitopísčitou. Sazenice sázíme na vzdálenost 40 cm, časem tak vznikne souvislý keřovitý porost. Sazeničky letniček si můžeme předpěstovat v březnu doma na okně nebo ve skleníku. Zálivku potřebují jen malou, stejně tak hnojení. Po prvním kvetení rostliny sestřihneme, brzy opět obrazí a opakovaně pokvetou, a to až 2x za sezonu. Rostliny jsou mrazuvzdorné, na zimu osázené záhony přikryjeme chvojím.

Množení

Velkokvěté krásnoočko, foto med

Krásnoočka množíme snadno dělením trsů na jaře nebo koncem léta. Též se mohou oddělovat jednotlivé zakořenělé části oddenků. Množíme je i zakořeněnými podzemními odnožemi. Jednoleté množíme semeny.

Použití a přínos

Velkokvěté krásnoočko, foto med

Jednoletky i trvalky uplatníme v okrasných záhonech jako součást smíšených rabat a barevných volných skupin v sousedství např. Poděnky Andersonovy (Tradescantia x andersoniana), Šalvěje nádherné (Salvia x superba), Kakostu velkoplátečného (Geranium platypetalum) apod. Vyniknou i v přenosných nádobách na terasách, lodžiích či u domu, nižší odrůdy zase ve skalkách nebo na obrubách záhonů. Tyto květiny jsou přínosné pro opylující hmyz – včely, čmeláky i motýly. Využijeme je i jako řezané do váz, kde jsou poměrně dlouho čerstvé. Bonusem je, že květy jsou jedlé a vhodné ke zdobení pokrmů.