Pěstování rajčat ze semínek

Rajčata v přenosných nádobách s nezralými plody
Pěstování rajčat ze semínek, foto med

Rajčata, pokud nemáme skleník, vysazujeme na venkovní záhony nebo na balkony a terasy až po „ledových mužích“, což je v druhé polovině května. V tomto období, kdy již nehrozí, že by tyto teplomilné rostliny zmrzly, sázíme vzrostlé silné sazenice rajčat, které jsme si sami vypěstovali třeba doma na okně. Pěstování rajčat ze semínek do připravených pěstebních nádob již v únoru, nejpozději v březnu.

Rajčata, foto med

V čem budeme sazeničky rajčat ze semínek předpěstovávat, záleží na našich možnostech. Můžeme si koupit nakličovací lůžka s plastikovým krytem, opatřeným větracími otvory, případně i s vytápěním zeminy, ale otázkou je, nakolik se nám taková investice vyplatí. Mnohým postačí i libovolné plastové nádobky, například kelímky od různých pokrmů.

Pěstební nádoby

Rajčátka se dvěma děložními lístky, foto med

Popravdě nám zcela postačí kelímky od jogurtů, anebo přijdou-li nám málo estetické, můžeme zvolit plastové květináče v jednom barevném odstínu, případně i malé květináče z pálené hlíny. Vhodné jsou nízké ploché truhlíky, anebo obdélníkové misky, které umístíme pod papírové krabičky na vajíčka – do každého otvoru na vajíčko vložíme pak dvě semínka a když tento malý prostor vyplní, můžeme je přesadit do květináče i s papírem, který pak v zemině zetlí. Pěstební nádoby zprvu zakryjeme skleněnou tabulku nebo průhlednou fólii. Stanovištěm pro tyto nádoby se sazenicemi, které narovnáme na společný podlouhlý tácek (miska pod květináč) těsně vedle sebe, by měl být v ideálním případě světlý okenní parapet, pod nímž jsou radiátory nebo jiný druh topení. Teplota, kterou rostliny rajčat k zdárnému růstu potřebují, se pohybuje mezi 22 až 25 °C. Rozhodně by neměla klesnout pod 18 °C.

Jak nádoby připravit

Všechny pěstební nádoby musí mít ve dně odtokový otvor, na ten pak položíme třeba střep ze starého květináče, aby se odtok neucpal. Také můžeme každé dno květináčku opatřit drenáží – do výše asi dvou centimetrů nasypeme vypraný štěrk. Aby se nemísil se zeminou, překryjeme ho kouskem netkané textilie. Nádoby pak naplníme substrátem asi dva centimetry pod okraj. Pokud je substrát suchý, je vhodné ho před výsadbou zavlažit, ale ne přemokřit. Pokud nechceme investovat do substrátu, můžeme úspěšně použít jemně prosátou pařeništní zeminu, obohacenou kompostem. Povrch pak uhladíme prkénkem a můžeme vysévat.

Pěstování sazeniček rajčat ze semínek

Sazeničky rajčat, foto med

Semena rajských jablíček klademe nejlépe po dvou do nádobek nebo je sejeme na větší plochu naširoko a do substrátu je mírně zatlačíme prkénkem nebo jen rukou. Zasypeme je slabou vrstvou (asi 1-2 cm vysokou) zeminy a zavlažíme rozprašovačem. Nezaléváme, jen mlžíme, aby se semínka nevyplavila. Nakonec nádoby přikryjeme tabulovým sklem nebo průhlednou fólií. Vytvoříme tak rostlinám mikroklima a snížíme odpařování vody. Kdyby totiž substrát vyschnul, proces klíčení by se nezvratně přerušil. Poté, co vyrostou první zelené špičky, podložíme sklo laťkami, abychom zajistili dostatečné větrání a sazeničky nezačaly plesnivět.

Péče o vzrostlé sazenice

Vzrostlé sazenice rajčat, foto med

Jakmile se rostlinám plně vyvinou děložní lístky, je čas je přepíchnout. K tomu používáme malý dřevěný kolíček. Sazeničky přepichujeme asi na vzdálenost pěti centimetrů. Při přesazování zaštípneme sazenicím kůlový kořínek a vsadíme je do země až po děložní lístky. To proto, aby vytvořily bohatý kořenový systém. Do zeminy, do níž sazenice přesazujeme, přidáme asi třetinu rašeliny. Zalijeme přes jemné kropítko a již nezaklápíme. Během růstu je zaléváme, chráníme je před prudkým sluncem a je-li to možné, držíme je v teplotě okolo 18 – 20 °C. Při vyšších teplotách by mohlo docházet k nežádoucímu vytažení sadby. Pokud už k němu dojde, zasadíme rostliny na venkovní záhon do větší hloubky, neboť rajčata zakořeňují i ze stonku, z něhož pustí nové kořeny. O pěstování a vaření z rajčat více ZDE. Nadúrodu můžeme třeba usušit a naložit do oleje – více ZDE.

Jedna odpověď na “Pěstování rajčat ze semínek”

Komentáře jsou uzavřeny.