Zahradní brány a loubí

Loubí porostlé popínavými růžemi.
Zahradní brány a loubí, foto med

Zahradní brány a loubí jsou ozdobné prvky, které přispívají ke kráse zahrady. Zatímco brána je poměrně úzká konstrukce pro popínavé rostliny, loubí je klenbovitý kryt z větví nebo popínavých rostlin, většinou mezi vrátky a domem. Slouží pro krásu, předěl, zákoutí, stín a je-li u něj lavička, pro příjemný odpočinek.

Zahradní oblouk z forzýtie, foto med

Zahradní brány (neboli oblouky) a loubí  tedy správně  vertikální zahradní konstrukce, které jsou porostlé vybranými pnoucími rostlinami jsou nepřehlédnutelné, zvýrazňují trojrozměrný prostor, vytvářejí předěl mezi částmi zahrady, působí tajemně a přívětivě. Dojem umocní správný výběr popínavých rostlin ZDE, třeba růží ZDE.

Uplatnění brány a loubí

Je důležité, aby zahradní brána nebo loubí měly určitý účel a nestály jen tak uprostřed trávníku nebo vedle záhonu s květinami. Můžeme je použít ke zdůraznění vstupu do zvláštní části zahrady. Brány mohou mít různé tvary, se obloukem nebo špičatým vrcholem, s treláží na bocích, s návazností na jednoduchý laťkový plot… V bráně u zdi či u živého plotu může stát socha, případně lavička. Jsou nenáročné na místo a najdou své uplatnění ve všech typech zahrad.

Materiál na brány, oblouky a loubí

Loubí porostlé břečťanem, foto med

Při výběru materiálu na loubí jeho zahradní bránu bychom měli přihlédnout k tomu, aby ladil s domem a se stylem zahrady. Dřevo – tradiční stavební materiál zahradních konstrukcí, ale používáme i kovy, cihly, kámen nebo plasty. V rustikálním prostředí lze uplatnit hrubé klády, v dalších volíme například konstrukce z latí. Tyto zahradní objekty v nejrůznějším provedení pochopitelně můžeme koupit již hotové. V takovém případě dbáme na to, aby kromě účelnosti a přiměřenosti měly především konstrukční pevnost, aby loubí či brány zatížené popínavými rostlinami odolaly i velmi silnému náporu větru.

Stavba konstrukce

Zahradní brána, foto med

Bránu musíme pohodlně podcházet i po nárůstu popínavých rostlin. Doporučuje se výška 200-210 cm a minimální šířka 120 cm. Strany pokryjeme treláží nebo sítí z plastů pro uchycení popínavých rostlin. Pro zručného člověka je postavení takové konstrukce snadné. Před nákupem se přesvědčíme, že všechno dřevo je chráněné impregnací a spoje z nerezavějícího materiálu. Kromě dřeva brány často zhotovujeme z ocelových trubek (i potažené plastem), zvláště brány s plným nebo lomeným obloukem. K hotovým obloukům bývá přiložen návod, jak postupovat při jejich montáži a ukotvení.

Ukotvení konstrukce

Loubí, foto med

Velmi důležité je stabilní upevnění sloupků v zemi, aby je nevyvrátila ani tíha rostlin, ani silný vítr. Klasické je upevňování konstrukce do zatloukacích trnů, které se obvykle používají ke kotvení např. do travnatého terénu. O kotvení více ZDE.  Do betonu nebo dlažby vhodněji použijeme speciální patky ve tvaru písmene U (úchyty K301), které k podkladu připevňujeme vruty do hmoždinek. Do nich pak zasadíme sloupky oblouku. V současnosti je osvědčené a často používané upevňování zahradních konstrukcí k zemi (ale ne příliš kamenité nebo písku) zemními vruty, jejichž použití je snadné. O zemních vrutech více ZDE.