Patison – pěstování a recepty

různé druhy a barvy Patisonů, druhu dýně
Patisony – pěstování a kuchyňské recepty, foto med

Patison je zcela zvláštní druh dýně velice dekorativního tvaru. Zralý patison vypadá jako disk s vlnitým okrajem, nebo UFO, jak říkají Němci, v průměru má 10 – 20 cm a výšku 6 – 10 cm. Čím jsou plody mladší, tím jsou chutnější a lze je konzumovat i se slupkou. Jsou chutné, výživné, lehce stravitelné, pomáhají zlepšit látkovou výměnu a jsou vhodné při redukční dietě. Patisony si můžeme snadno vypěstovat na zahradě.

G4700769 (2).tif
Cucurbita pepo. foto med

Patison (Cucurbita pepo) patří do rodiny tykvovité zeleniny, bílé nebo žluté plody jsou chuťově podobné cuketám, jen mají odlišný tvar – disk s různě zvrásněným povrchem. Patison je jednoletá rostlina, keříčkového vzrůstu. Vytváří plazivé duté nedřevnaté lodyhy s velkými listy, kvete velkými žlutými květy. Rostlina při dobré zálivce velmi rychle roste, naopak pokud jí chybí závlaha, nebo přijde chladnější počasí, velmi rychle uvadá a odumírá.

Stanoviště

Patisony pěstujeme nejlépe na slunném stanovišti a ve středně těžké, hlinité půdy, kterou před výsadbou vyhnojíme chlévskou mrvou, případně obohatíme kompostem. Ostatně stejně jako dýně  můžeme i patisony pěstovat přímo na kompostu.

Pěstování

na záhonu
Pěstování patisonů, foto med

Sazenice patisonu si můžeme předpěstovat na přelomu března a dubna. O předpěstování ze semínek. Ale semena se dobře ujímají i na záhonu, a sazeničky budou i otužilejší. Na záhon semena vyséváme až v květnu, ale předpěstované sazenice vysazujeme až po „ledových mužích“, tedy po 15. květnu, protože patisony nesnášejí mrazy. Sázíme do sponu metr krát 70 centimetrů a dáváme tři semena asi 2 cm od sebe. Rostliny vyžadují dostatek vláhy – zaléváme ke kořenům nejlépe podvečer. Jednou týdně je přihnojujeme uleželým kompostem nebo průmyslovými hnojivy. Přibližně po dvou měsících od výsadby můžeme začít pravidelně sklízet ještě ne zcela dozrálé plody s měkkou slupkou, kterou nemusíme loupat. Později je ztvrdlá a loupat se musí. Také můžeme sklízet velmi malé (asi 3 cm) a nakládat je jako okurky. Sklizené nepoškozené plody můžeme dlouhodobě skladovat. V chladnu a suchu vydrží až do příští sezony.

Složení a zdravotní působení

bílé patisony
Zelenina Patison, foto med

Patison jako většina dýní obsahuje hlavně vodu (asi 90 %), dále minerální látky, z nich jsou ve větším množství draslík, vápník, sodík, železo, měď, chlor, fosfor…. Z vitamínů C a betakaroten zvláště u žlutých plodů. Patison má nízký obsah sacharidů, je vhodný pro různé diety. Jeho prospěšnost je především v tom, že reguluje látkovou výměnu, regeneruje organismus, napomáhá odstraňování škodlivin ze střev a podporuje trávení, snižuje vysoký krevní tlak i hladinu tuků v krvi, pozitivně působí na kardiovaskulární systém, je močopudný.

Patison v kuchyni

Patison pro kuchyňskou úpravu by měl být mladý, s měkkou slupkou, nevyzrálými semeny a bělavou barvou dužiny. Upravujeme ho mnoha způsoby – vaříme ve vodě či v páře, dusíme, smažíme pečeme i grilujeme. Používáme ho i jako přílohu místo třeba brambor. Přidáváme ho do polévky nebo do zeleninových pokrmů, jako je lečo apod. Mladé plody se mohou nakládat do sladkokyselého nálevu nebo do oleje. Konzumujeme i syrové, ale tato chuť ne každému vyhovuje. Vhodně připravený patison můžeme podávat i úplně malým dětem, které se zeleninou teprve začínají.

Menu

* Patisony jako řízky

Patison nakrájíme na asi centimetrové plátky, osolíme, opepříme a obalíme v trojobalu. Smažíme v oleji stejně jako řízky. Podáváme s bramborem nebo pečivem.

* Grilované patisony

Příprava patisonů na gril, foto med

Patisony nakrájíme na asi centimetrové plátky, osolíme je a alespoň hodinu je marinujeme v dobrém oleji, který smícháme s utřeným česnekem a bazalkou nebo dobromyslí. Poté je grilujeme. Grilované patisony podáváme k masu nebo ke grilovanému hermelínu či žampionům.

* Zapečený patison se zeleninou

Patison nakrájíme na asi centimetrové plátky, cibuli a rajčata na kolečka, pokrájíme bazalku a utřeme česnek se solí. Vymažeme pekáč. Plátky patisonu potřeme česnekem. Do pekáče klademe ve vrstvách cibuli, patison, rajčata, která osolíme a posypeme bazalkou. Navrch dáme strouhaný sýr rozmíchaný s vejcem a mlékem.

* Zapečený patison s masem

V patisonu vyřízneme kruh a vydlabeme dužinu. Osmažíme cibuli, přidáme mleté vepřové maso, sůl, nadrobno posekanou dužinu a podle chuti okořeníme. Vydusíme, směsí naplníme patison, posypeme nastrouhaným sýrem. Pečeme v troubě do měkka.

* Patison dušený na smetaně

Osmažíme nadrobno nakrájenou cibuli, přidáme na kostky nakrájený patison, osolíme, zaprášíme moukou, podlijeme vývarem a dusíme do měkka. Zalijeme smetanou a okořeníme čerstvým nasekaným koprem nebo jiným zeleným kořením. Podáváme s knedlíkem, lze přidat i vařené nebo ztracené vejce.

* Patison naložený v oleji

Malé patisony nakrájíme na plátky a vložíme je na 20 minut do vinného octa. Poté vyložíme plech papírem na pečení, plátky na něj naklademe a pokapeme je dobrým olejem. Upečeme je a vychladlé naskládáme do sterilovaných sklenic, kde je prokládáme kousky česneku, bazalkou nebo tymiánem. Zalijeme dobrým olejem, zavíčkujeme a uložíme do chladu. Tato chuťovka vydrží v lednici asi 10 dní.

* Malé patisony v sladkokyselém nálevu

nakládané patisony
Patisony v sladkokyselém nálevu, foto archiv

Omyté malé patisony použijeme vcelku, větší nakrájíme na čtvrtky. Připravíme si cibuli, vinný list, snítky kopru, křen a nálev z vody, octu, cukru a DEKA (nebo podobné směsi na nakládání okurek). Nálev připravíme podle uvedeného návodu na obalu. Do sterilovaných sklenic dáme vinný list, kousek křenu, vkládáme patisony, kousky cibule a kopr. Naplněnou sklenici zalijeme teplým nálevem, zavíčkujeme a 10 minut sterilizujeme. Hodí se všude, kde používáme sladkokyselé okurky.