Plovoucí rostliny do jezírka

Zahradní jezírko s molem po okraji a s lekníny
Zahradní jezírko, foto med

Významnou součástí vodních ploch jsou rostliny, a to nejen pro svou krásu, ale i užitek. Vodu zásobují kyslíkem, odčerpávají z ní živiny, čímž brání vzniku řas a útočiště vodním živočichům. Bez rostlin by voda začala rychle zahnívat. Výběr vodních rostlin záleží do jisté míry i na podnebí, jaké v kraji převažuje. Plovoucí rostliny do jezírka budou nádhernou vodní dekorací

Vodní rostliny se dělá do pěti hlavních skupin – lekníny, okysličovaní rostliny, hlubokovodní rostliny, pobřežní rostliny a plovoucí rostliny.

Osázení jezírka

Plovoucí listy poskytují stín rybám, foto med

Většině vodních rostlin se nejlépe daří v chudších, méně vydatných půdách. Takovou můžeme vytvořit promícháním jílu s pískem. Běžná zemina ze zahrádky vhodná není, neboť je příliš výživná a mohla by zapříčinit bujení řas. Rozšiřování některých rostlin na úkor druhých zabráníme tím, že rostliny sázíme ve speciálních květináčích, které divokému růstu kořenů brání. Vyplavení zeminy z květináčů zabráníme například tak, že její povrch pokryjeme štěrkem nebo drobnými oblázky. I když se výsadba může zdát v prvních dnech trochu chudší, v žádném případě nevysazujeme mnoho rostlin, musíme počítat s tím, že se bujně rozrostou.

Lekníny a jiné plovoucí rostliny

Plovoucí rostliny do jezírka se rychle množí, proto je třeba jejich růst neustále omezovat. Většina z nich nesnáší zimu a jen ty, které jsou dostatečně otužilé, na zimu klesnou ke dnu a vyplují až na jaře.

* Lekníny (Nymphaea)

Leknín, foto med

Typickým představitelem plovoucích rostlin je lekníny, kterému se říká vodní růže. Jeho listy poskytují životně důležitý stín rybám a brání růstu řas. Hustý porost by však neměl pokrývat více než třetinu vodní plochy, aby zcela nezastínil rostliny žijící pod hladinou. Osázené koše s lekníny umístíme na několik cihel, aby byly v hloubce 8 – 15 cm. Jak budou vyrážet listy a kořeny, budeme postupně odstraňovat cihly. Nakonec vyvinutou rostlinu spustíme do doporučené hloubky. Pamatujme, že jedna rostlina leknínu potřebuje asi dva a půl metru plochy.

* Stulík

Stulík žlutý, foto med

Stulík (Nuphar) je vytrvalá vodní rostlina se žlutými květy a s listy podobnými leknínům. U nás se vyskytují dva druhy: Stulík žlutý a Stulík malý. Některé druhy se pěstují jako vodní okrasné rostliny či jako akvarijní rostliny.  Stulík vyrůstá ze silného a dlouhého oddenku. Plovoucí listy jsou kožovité na dlouhé stopce, široce eliptické, srdcovitě vykrojené, žilky jsou vidličnatě rozvětvené. Kvete od června do září žlutými květy, jež mají v průměru 4 až 5 cm.

* Kotvice plovoucí 

Kotvice plovoucí (Trapa natans) je jednoletá atraktivní rostlina s dlouhým ponořeným stonkem, kořenícím na dně. Má krásné kosočtvercové pilovité listy s nafouklými řapíky, které tvoří úhledné růžice. Lidově se nazývá vodní kaštan, neboť má kaštanům podobné plody, které padají na dno, kde přezimují a na jaře z nich vyrostou nové rostliny. V teplém létě bíle kvetou.

*Tokozelka nadmutá 

Tokozelka nadmutá, foto med

Tokozelka nadmutá (Eichornia crassipes), lidově vodní hyacint má lesklé lístky a husté kořeny. Za opravdu teplého léta kvete fialově modrými květy podobnými orchideji. Je nutné ji zazimovat dřín, než přijdou první ranní mrazíky.

*Řezan pilolistý

Řezan pilolistý (Stratiotes aloides) vytváří růžici tuhých zubatých listů, které jsou podobné aloe nebo listům ananasu. Tato rostlina tráví většinu života pod vodou, vyplave na hladinu jen v době květu. Kvete bíle a po odkvětu klesá opět na dno. Hodí se do klidných hlubokých jezírek a dobře snáší zimu.

*Babelka řezanovitá 

Babelka řezanovitá (Pistia stratiotes) tvoří růžice, které plují na hladině s mají zajímavé salátovité listy s plstnatým povrchem, také se jí lidově říká vodní salát. Květy jsou malé a nazelenalé. Chceme-li ji uchovat přes zimu, musíme ji na podzim vyjmout a přezimovat uvnitř.

*Vodní kapradina 

Vodní kapradina (Azolla filiculoides) se rychle rozšiřuje a pak pokrývá hladinu jako koberec, proto ji používáme jen v jezírku, kde se dá snadno redukovat. Přezimuje v době ve sklenici s rybniční vodou a do jezírka se vrací až v květnu.

*Voďanka žabí 

Voďanka žabí. foto med

Voďanka žabí (Hydrocharis morsus-ranae) tvoří malé bílé květy, které vyrůstají z olivově zelených ledvinovitých listů. Připomíná miniaturní leknín. Na zimu se uzavírá do malých poupat na dně jezírka.