V letních vedrech nás na zahrádce úžasně osvěží zvuk jemně bublajícího potůčku, který povede do již vybudovaného jezírka. Tekoucí voda provzdušňuje stojatou vodu, dodává jí množství kyslíku, který potřebují jak rostliny, tak i ryby. Potok z zahradnímu jezírku navozuje pocit klidu a uvolnění, atmosféra je vhodná k relaxaci i meditaci a navíc ono šplouchání uklidňuje naše smysly. Zda založíme nejprve potok či jezírko (nebo jen jedno), roli nehraje. Záleží ale na tom, aby byly tok potoka a rybníček v odpovídajících proporcích.
Nejúžasnější potok k zahradnímu jezírku je takový, který má alespoň jednu kaskádu, přičemž platí, že čím víc, tím líp. Kaskáda je výhodná i tím, že jí postačí výška pouhých patnáct centimetrů, kdežto k vybudování vodopádu bychom potřebovali daleko větší převýšení. Uměle vytvořený vodopád je výhodný například v hodně svažité zahradě.
Čerpadlo a filtr
Zajímavě řešené koryto potoka není pouze optickým obohacením zahrady.
O koloběh vody se stará čerpadlo ponořené do jezírka. Vhodný je například model o výkonu 150 litrů za minutu. Pomocí dvou velkoplošných křidélek dokáže popohánět i
velmi znečištěnou vodu. Bubnový filtr je snadno odnímatelný a tak ho lze dobře čistit. U většiny typů ani není třeba čerpadlo odpojit. Válcový filtr zachycuje až 8 mm velké nečistoty (např. odumřelé části rostlin a exkrementy ryb). Vhodným filtrem odstraňujeme nejen drobné řasy, prvoky, nálevníky a bakterie, hnilobné produkty rostlinného i živočišného původu, ale i mechanické a chemické nečistoty, které škodí rybám. Filtr je nutné občas vyprat a nebo vysát nečistoty, protože látky, které se v něm usazují se následně rozkládají a filtrační cirkulací se mohou ve velmi jedovaté podobě dostat zpět k rybám. Rozkladem odpadních látek ryb, ze zbytků tlejících rostlin a rozkladem nespotřebované potravy vznikají zejména dusíkaté látky. Moderní čerpadla mají nižší spotřebu energie.
Spojení jezírka s potokem
O koloběh vody v jezírku se stará vodní čerpadlo. Filtr zapustíme do země, k dispozici je ve třech velikostech: pro rybníky s kapacitou do 3000, 6000 a nebo 11000 litrů. Na filtr bychom měli myslet už při přestavbě jezírka a najít mu vhodné místo mezi břehovým porostem. Před zapojením čerpadla a filtru si bedlivě prostudujeme návod! K vybudování potoku budeme potřebovat podobně jako u jezírka mirelon, jezírkovou fólii, dostatečně dlouhou zahradní hadici a dekorační kameny a kamínky za dno a zakrytí fólie na břehu. Při utváření toku potoka dáváme pozor, aby dolů proudící voda neprosakovala po stranách. Je-li potok dostatečně dlouhý, nabízí se zřízení malých prohlubní, ve kterých se voda může hromadit. Prohlubně nejenom hezky vypadají, ale nabízejí ptákům možnosti k pití i ke koupání, což je přínosem k aktivní ochraně přírody.
Instalace čerpadla
Čerpadlo umístíme na dno rybníčku nebo potoka (či jiného vodního útvaru), a to nejlépe na rovný povrch (montážní deska nebi dlaždice či cihly). Čerpadlo pak připojíme k elektrickému rozvodu vodotěsnou zástrčkou, kterou ukryjeme pod dlažbou nebo dekoračními kamínky.
Tip: V zimě bychom měli čerpadlo i filtr odpojit a uskladnit je někde pod střechou.
Stavba potůčku
Úprava terénu
Upravíme terén nad jezírkem – měl by být poněkud vyvýšen. Vápnem nebo bílým pískem si vyznačíme budoucí koryto potůčku. Máme-li v cestě rostliny, které chceme uchovat, opatrně je přesadíme. Odstraníme část zeminy. Po vymodelování koryta vedeme po jeho dně zahradní hadici, kterou napojíme na čerpadlo v jezírku. Pramen vyvěrá z konce hadice v nejvyšším bodu potoku, hadice bude později ukryta mezi kameny. Koryto potoka nejprve vyložíme mirelonem, umělým rounem, které ochrání fólii před ostrými kameny. Spodní část potoka osadíme plochým kamenem, přes který bude voda šplouchat do jezírka. Položíme fólii a vyzkoušíme průtok vody. Zkouška nám napoví, jestli voda může bez překážek protékat, a také zda potok vodu neztrácí. Uděláme případné opravy.
Úprava břehu
Podobně jako na břehu rybníka ukryjeme i okraj fólie podél potoka pod kameny. Stále sledujeme, kudy si voda hledá cestu. Její tok by se měl co nejvíce přiblížit přírodě. Pokládáme ručně kámen po kameni. Práce je sice zdlouhavá, ale úsilí se vyplatí. Koryto potoka vyplníme malými kamínky, tzv. kačírkem. Zakryjí největší část fólie. Viditelnou převislou fólii odřízneme co nejblíže u kamene nožem na PVC. Také do prostor mezi kameny přijde kačírek. Barevně i velikostí různorodé oblázky vypadají nejpřirozeněji. Čistá filtrovaná voda přes ně hebce bublá do zahradního jezírka. Uděláme poslední kontrolu. Pokud již nikde nevyčnívá fólie a koryto nepropouští vodu, můžeme stavbu zprovoznit. Do jezírka podle návodu vložíme čerpadlo s filtrem a pak již podle libosti hrany koryta potůčku osadíme vhodnými rostlinami, třeba netřesky.
Přeci jen jsem se nechala zvyklat a na zahradě jsem manželovi umožnila postavit koupací jezírko. Chtěla jsem bazén ale manžel „modrou hnusobu“, jak běžný bazén nazval, odmítl. Tak teda ok, máme jezírko, do kterého sice nemusíme dávat chemii, ale máme doporučeno používat nějaké přírodní bakterie a enzymy. Tak nevim, přijde mi za hlavu přitažené se koupat v jezírku, ve kterém jsou bakterie, které tam uměle dodám.