Řebčík královský

Řebčík královský je majestátní cibulovina, kvete na jaře
Řebčík královský, foto med

Ozdobou předzahrádek i okrasných zahrad je starodávná rostlina Řebčík královský. Tato statná a majestátní cibulovina kvete na jaře, většinou od dubna do května. Její královský vzhled evokuje korunové květenství složené z pěti až deseti květů rostoucích na statném stonku, nad nimiž se nacházejí chocholy listů, a také její výška, kterou až dvojnásobně převyšuje tulipány, narcisy a další jarní květiny. Řebčík královský kvete oranžově, ohnivě červené a čistě žluté.

řebčík královský
Žlutě kvetoucí Řebčík královský, foto med

Řebčík královský (Fritillaria imperialis), je známý pod lidovými názvy Komonka královská (Petilium imperiale), nebo Lilie biblická anebo císařská, královská případně čínská koruna. Pochází z Afghánistánu, Iránu a oblastí Himálají. Řebčíky jsou vytrvalé pozemní cibulnaté jednodomé rostliny s oboupohlavnými květy. Vyznačují se dlouhými, až jeden a půlmetrovými lodyhami, které jsou zakončeny množstvím listů a převislými květy. Tyto žluté nebo oranžové květy jsou nápadné, mají tvar zvonků a může jich být mezi pěti až dvanácti.

Odrůdy a kultivary

Řebčík perský, Fritillaria persica, foto med

Nejčastěji se pěstuje odrůda F. i. ´Rubra´ (červená),  F. i. ´Lutea´ (žlutá) a F. i. ´Aurora´ (oranžová). Americké řebčíky pocházejí převážně z Kalifornie, která se vyznačuje sušším počasím a teplejším zimním obdobím. Kromě královského je známá drobná rostlina Řebčík kostkovaný (Fritillaria melegris) a liliově nebo vínově zbarvené květy má Řebčík perský (Fritillaria persica). Méně známý je Řebčík asyrský (Fritillaria assyriaca).

Stanoviště

Řebčík královský, foto med

Komonku královskou vysadíme na slunné a teplé místo, ale snese i mírný polostín. Na jednom stanovišti ho necháváme tuto mrazuvzdornou cibulovinu deset i více let, proto umístění pečlivě zvážíme. Pokud bude řebčík na vybraném stanovišti spokojený, doroste výšky 100 – 150 cm a bohatě pokvete. Změna stanoviště může mít na následek, že rostlina po několik let odmítne kvést.

Pěstování

Řebčík královský žlutě kvetoucí, foto med

Řebčík královský je na pěstování poměrně nenáročný, potřebuje půdu bohatou na živiny, mírně vlhkou, ale rozhodně ne přemokřenou. Několikrát za sezonu můžeme v okolí rostliny rozhodit plné hnojivo, např. Ceretit. Cibule řebčíku královského sázíme 25 cm hluboko a nejlépe mírně šikmo, čímž předejdeme problémům s hnilobou a plísněmi, které se mohou objevit, drží-li se v dutých stoncích voda. Ideální dobou k výsadbě je srpen. Půdu občas kypříme, ale opatrně, abychom cibule nepoškodili. Řebčík má i pěkné listy, které předcházejí květy, ale majestátnost dodávají rostlině právě květy. Po odkvětu a zatažení rostliny nadzemní část odstraníme. Prázdný prostor na záhonu můžeme vyplnit letničkami.

Množení

Betlémskou lilii množíme dceřinými cibulkami nebo semeny. Květy, které u jiných cibulovin odstraňujeme, můžeme nechat u řebčíku dozrát. Vyzrálá semena pak nasejeme hned vedle mateřské rostliny a napřesrok zde vyrostou malé rostlinky řebčíku, které můžeme přesadit na nové stanoviště. Pokvetou až za pár let.

Použití a přínos

řebčík
Řebčík královský oranžový, foto med

Řebčík královský vyniká na pozadí trvalkových záhonů nebo stálezelených dřevit a pozornost upoutá v předzahrádkách. Využít můžeme i exotického vzhledu po odkvětu. Velké a páchnoucí cibule řebčíku královského odpuzují krtky a hraboše, což je dělá pro pěstitele ještě přitažlivější. Celá rostlina je jedovatá, nejvíce jedu se nachází v cibulích. V rostlině jsou toxické alkaloidy, otrava se projevuje mimo jiné příznaky nevolností.