Řebčík kostkovaný na zahrádce

řebčík kostkovaný - fialovo bíle kostkovaný drobný květ
Řebčík kostkovaný, foto med

K jarním cibulovinám našich zahrádek patří také půvabný Řebčík kostkovaný. Od Řebčíku královského se výrazně odlišuje jak velikostí, tak i zabarvením, připomíná spíš původní botanické druhy. Květy Řebčíku kostkovaného jsou zajímavé svou šachovnicovou kresbou, která může být v různých barevných variantách.

Řebčík kostkovaný (Fritilaria meleagis) je nízký 10 až 30 cm, jeho květy jsou velké asi 4-5 cm a mají šest okvětních lístků. Vytrvalá jarní cibulovina má červenohnědou, řídce olistěnou lodyhu. Zvonkovité květy vyrůstají nejčastěji po jednom, zřídka po dvou či třech a mají vínové až purpurové a hnědé skvrny, uspořádané do šachovnice. Mohou ale být celé bílé nebo růžové, anebo bílo-zelené, růžovo-purpurové, zeleno-šedobílé apod. Plodem jsou kulovité tobolky. Kvete v dubnu a květnu, stejně jako řebčík královský.

Druhy a odrůdy

Řebčík kostkovaný Alba, foto med

Stovky původních botanických druhů řebčíků rostou ve volné přírodě v lesích, loukách i v bažinách Asie, Severní Ameriky, Středomoří a menší množství i v Evropě. Ve volné přírodě roste v lužních lesích a na loukách s vyšší hladinou spodních vod. Na zahradách se řebčíky pěstují v mnoha odrůdách a kultivarech. Zajímavé jsou například kultivary Alba a Aphrodite, které mají sněhově bílé květy. Řebčík kostkovaný (Fritillaria meleagris) má drobné, fialové květy, dorůstá výšky 30 cm; Orion a Purple King má květy vínové až fialové. Asi 20 cm vysoký Řebčík Michajlovského, Fritillaria michailovskyi je má červenofialové květy s jasně žlutými, zvlněnými okraji. Fritillaria raddeana má krémově zbarvené květy s nápadnými žlutými tyčinkami. Dorůstá 50 cm a má léčivé účinky.

Stanoviště

Řebčík kostkovaný má nejraději polostinné místo, ale slunce snáší poměrně dobře. Nesnáší ale suchá, vyprahlá stanoviště. Na stejném stanovišti může zůstat několik let.

Pěstování

Řebčík kostkovaný, foto med

Cibulky řebčíku sázíme koncem srpna až začátkem září nejlépe do mírně kyselé vlhké humózní půdy, a to do hloubky, která je dvojnásobkem výšky cibule. Po vysazení se pak dobře dělí a za pár let z jedné cibule vznikne bohatý trs květin. Ale pozor! Dceřiné cibulky, které mateřská cibule postupně vytváří, ji vytlačují ze země a odjímají jí spoustu živin. Proto je dobré po zežloutnutí listů trs ze země vyrýt a cibule rozsadit, nejlépe ve stejnou dobu, aby nezaschly. Řebčíky kostkované zavlažujeme podle potřeby, a tu mají spíše větší.

Množení

Řebčík kostkovaný se množí se postranními cibulkami, ale i semínky.

Použití a přínos

Fritillaria meleagris, foto med

Řebčík kostkovaný vypadá půvabně v okolí vodních prvků – skalek u jezírek a potůčků apod. Hodí se také do pěstebních nádob na terasy, ale i do směsí květinových záhonů.