Řetězová elektrická nebo motorová pila?

řezání dřeva řetězovou pilou
Řetězová elektrická nebo motorová pila, foto archiv

Řetězová pila se stala neodmyslitelným pomocníkem při různých pracích na zahradě, v domě i v dílně. Jsou motorové pily, elektrické a AKU (akumulátorové). Elektrické jsou sice levnější, ale jsme omezeni délkou přívodové šňůry, i když s akumulátorovými řetězovými pilami tento problém odpadá, ale vydrží pracovat kratší dobu. S motorovou pilou můžeme prořezat třeba celý sad, pokácet staré stromy, nařezat je na špalky na topení nebo si z nich vyřezat zahradní lavice. Výběr řetězové pily záleží na několika okolnostech.

Elektrická řetězová pila, foto archiv

Konstrukce předurčuje řetězové pily k vysoké řezné rychlosti. V podstatě mají všechny propracovanou ergonomii, jsou dlouhodobě spolehlivé a zároveň v obsluze bezpečné. Výrobci nabízejí většinou širokou škálu modelů od těch určených k hobby použití, až po vpravdě profesionální úkony, například k těžbě dřeva. Při jejím výběru zvážíme, na co pilu použijeme, kdo s ní bude pracovat, máme-li přístup k elektrickému proudu a řadu dalších faktorů. Důležitý je výkon motoru a rychlost řetězu.

Řetězové elektrické pily

Řetězová pila, foto archiv

Elektrické řetězovky mají dobrý výkon, jsou snadno ovladatelné a nemají vysoké nároky na údržbu. Také jsou levnější, tišší a nevytvářejí spaliny, tudíž se dají použít v uzavřených prostorách. Využijeme je nejvíce tam, kde máme v dosahu přívod elektřiny – v dílně, kolem domu, na menší zahradě. Jejich nevýhodou je samozřejmě nutnost přívodu elektrického proudu a nemožnost použití za deště a vlhka.

Motorové pily

Benzinové pily se dají použít v terénu a to téměř za každého počasí, jejich obsluha a údržba je však náročnější. Vynikají silným výkonem motoru a vysokým kroutícím momentem. Vyznačují se také velmi dobrou akcelerací. Vysoký výkon zaručuje efektivní práci i při řezání celým záběrem lišty. Pily jsou vybavené robustním ozubeným dorazem pro bezpečné zapření řezaného materiálu. Vhodné jsou zejména k řezání dřeva na otop, k práci na stavbách, při prořezávání stromů ale i k mnoha dalším činnostem.

Pila pro běžné využívání

Jestliže se rozhodujeme pro koupi řetězové pily, většina z nás nejspíš nepotřebuje žádnou na profi bázi, ani se s ní nechce živit jako drvoštěp. Asi nám půjde většinou o takové práce, jako nařezání špalků, prořezání větví pěstovaných stromů, přiřezávání trámků a prken při stavbě kůlny, altánu nebo jiných dřevostaveb. Nechceme pravděpodobně pilu, jejíž cena dosahuje závratných výšek, ale příliš levnou z „vietnamského tržiště“, kterou budeme jeden špalek řezat dvě hodiny. V takovém případě pro nás bude nejvhodnější pila z kategorie hobby nebo z farmářské kategorie. A zapomínat bychom neměli ani na fakt, že jen pravidelné ostření řetězu zajistí přesný a čistý řez.

Technické kritéria pro hobby motorové pily

Řetězová motorová pila, foto archiv

Délky se obvykle pohybuje mezi 35 – 40 cm, výkon motoru pro běžnou práci 1,4 -2,0 kW, zdvihový objem mezi 36 až 50 ccm, řezná rychlost až 13 m/s. Kvalitní pila by měla mít bleskurychle reagující bezpečnostní brzdu, optimální vyvážení pro práci v každé poloze, mimořádně vysokou rychlost řetězu 13 m/s, 3x pochromovaný řetěz s dlouhou životností, který zůstane déle ostrý, výkonný motor s příkonem 1900 W a hmotnost (včetně řetězu a lišty) 4,40 kg. Velmi důležité je dbát na správný poměr míchané palivové směsi. Je vhodné použít velmi kvalitní oleje, které zabrání případnému zadření motoru. Z doplňků se nám může hodit ještě kovová opěrka řezu, dekompresní ventil a čerpadlo pro usnadnění startu. Jestliže očekáváme, že s pilou budeme pracovat delší dobu, bude se nám hodit, aby měla dobré tlumení vibrací.

Technické kritéria pro elektrické a akumulátorové řetězové pily

Elektrická – výkon 1800 – 2400 W, rychlost řetězu okolo 12 m/s, délka lišty 30-40 cm. Proti přetížení jsou pily chrání tepelně proudová ochrana. Dobrá pila by měla mít rychloupínání řetězu, vybavení bezpečnostní doběhovou brzdou, pohodlnou ergonomickou rukojeť a dobré vyvážení, aby se jimi snadno manipulovat. Automatické mazání řetězu je dnes standardní výbavou všech pil od renomovaných výrobců. Akumulátorová – napětí akumulátoru 12, 18 nebo 36 V, délka lišty 11,5 až 30 cm. Měly by mít kompaktní tvar, dokonalé vyvážení, které ulehčuje ovladatelnost, bezpečnostní pojistku a tichý chod. Před výběrem doporučujeme využít také toto parametrové porovnání nejlepších nejlepších motorových pil, kde jsou kromě popisu kritérií k nalezení i recenze jednotlivých produktů.

Přední výrobci

  • Motorové: Stihl, Husquarna, Bosch, Solo, Gardena, Oleo Mac, Partner, Makita…
  • Elektrické řetězové: Bosch, Narex, Hecht, MTD, Gardena, AL-KO, Einhel…
  • Akumulátorové (aku): Bosch, Gardena, Makita, Black&Decker, Ryboi, Dolmar…

Jedna odpověď na “Řetězová elektrická nebo motorová pila?”

Komentáře jsou uzavřeny.