Osázení hrobu vhodnými květinami

voskovky jsou nízké květiny vhodné také k osázení hrobu
Begónie – voskovky, foto med

Místo posledního odpočinku našich blízkých chceme mít nejen na Dušičky upravené a plné květin. Záleží na druhu hrobu, o který pečujeme – ty zavřené kamenem nebo vysypané bílým štěrkem zdobíme řezanými a umělými květinami, případně rostlinami v nádobách. Odkryté hroby můžeme pojímat jako přísně ohraničené záhony a osázet květinami tak, aby každé roční období některé kvetly. Jaké květiny k osázení hrobu zvolit záleží na více okolnostech.

Podzimní hřbitov, foto med

Osázení hrobu závisí i na možnostech četnosti našich návštěv. Jestliže bydlíme na mnoho kilometrů vzdáleném místě a na hřbitov se dostaneme nanejvýš na Dušičky, čili svátek zesnulých, nebudeme se moci péči o hřbitovní květiny věnovat. V takovém případě bude nejjednodušší, osázíme-li hrob poléhavými jehličiny, například zakrslým jalovcem, zakrslým stříbrným smrkem, nízkými cypřišky či tisy, plazivým jalovcem… Doplnit je můžeme stálezelenými neopadavými keři, jako je pestrolistý brslen, dřištál Thunberdův gold, anebo drobná azalka či hortenzie. Pokud keře vhodně barevně zkombinujeme, bude i tato stálezelená výsadba barevně pestrá a kromě občasného řezu je zcela bezúdržbová.

Sezónní osázení hrobu

Balzamína – lízinka, foto med

Nejsmutněji většina hrobů vypadá, když roztaje sníh a na zůstanou na nich uschlé květiny, opršelé věnce, umělé květy s vyrudlými barvami a všechny ty blýskavé cetky od Dušiček. Proto je důležité hrob na Dušičky nejen ozdobit, ale také tuto výzdobu včas odstranit. To jistě není problém pro ty, kteří mají hřbitov v blízkosti bydliště. Lidé, kteří navštěvují hrob často, mohou tento rozměry daný záhon osázet podle sezóny. Před výsadbou se zamyslíme nad tím, zda je hrob na slunci nebo ve stínu, jak často můžeme chodit rostliny zalévat, případně jak kvalitní je zemina na rovu.

Květiny vhodné do slunečního žáru

Vřesy, foto med

Hrob, na který svítí slunce a zemina je zde suchá a nepříliš výživná, osázíme nejlépe skalničkami. Například do pozadí vysadíme růžově nebo červeně kvetoucí Rozchodník (Rozchodníkovec) nádherný. Je to vytrvalá, ojíněná trvalka vysoká až 70 centimetrů a vyskytuje se v různě velkých a barevně odlišných kultivarech, které kvetou v různém období. Dále pak výběr z různých druhů skalniček a suchomilných rostlin jako Levandule, Dobromysl, Aster hvězdice, Zvonky, Netřesky, Vřesy a Vřesovce Skalničky pokvetou a hrob bude vypadat dobře i přestože se mu budeme věnovat jen málo. Rostlinné koberce vbrzku vytvoří Mateřídouška, Trávnička, Hvozdík…

Stínomilné květiny

Bohyška, foto med

Je-li hrob, který chceme osázet, ve stínu, vybereme raději květiny, které nevyžadují příliš světla. Patří sem pestrolistá Bohyška (hosta), Dlužicha, Bergénie, Prvosenka, Sasanka, vhodný je i Břečťan. Půdopokryvné rostliny v krátké době pokryjí rov barevným kobercem, který je náročný na péči. Stínomilný je Barvínek, Zběhovec, Kakost, Violka.

Kvetoucí na jaře

Od jara do léta pokvetou různé druhy cibulovin,  drobné Sněženky,Talovíny, Ladoňky, Ladoničky, Puškinie, Krokusy, Bledule, Modřence, vyšší Hyacinty, Narcisy, Tulipány až po vysoký Řebčík královský. Z trvalek můžeme vybrat Kamzičník, Kosatec sibiřský, Hvozdík-karafiát a oblíbené Violky neboli macešky.

Letní a podzimní květy

Violky, Macešky, foto med

Po zatažení jarních cibulovin a vyjmutí cibulek můžeme klasický hrob osázet kvetoucími letničkami, dvouletkami a trvalkami. K často na hřbitově vysazovaným patří Begónie voskovka, Pelargónie, Macešky, Aksamitník čili afrikán, Hvozdík bradatý, Tařička, Krásenka, Měsíček, Kopretina, Balzamína, nízké Gladioly, Cínie, Růže, Lilie… Na podzim jsou typické Chryzantémy (listopadky), nízké Jiřiny, Třapatky a Astry.

Nezbytná péče

Aksamitník, afrikán, foto med

Vybrané květiny, kterými můžeme osázet klasický hrob, jsou většinou nenáročné. Přesto budou vděčné za trochu vláhy, odstranění plevelů a prokypření půdy alespoň jednou za čas. Hodně pomůže, použijeme-li mulč z drcené kůry, který nasypeme kolem rostlin. Nejenže zabrání růstu plevelů, ale udrží zeminu vlahou. Místo posledního odpočinku našich předků a blízkých by mělo dobře vypadat nejen na Dušičky, ale po celý rok – nechť odpočívají v pokoji, v jakém i my jednou chceme spočinout.