Řez hortenzií podle druhů

velkolistá hortenzie má velké bleděmodré květy
Velkolistá hortenzie, foto med

Řez hortenzií není u všech druhů stejný, dokonce se dá říct, že každá odrůda vyžaduje specifický způsob řezu. Když zvolíme nesprávný řez, může se stát, že se v tom roce nedočkáme květů. Obecně platí, že staré výhony seřezáváme až na jaře po vyrašení nových, nikdy ne na podzim.

suché a nově rašící výhony
Suché a nově rašící výhony hortenzie, foto med

Hortenzie (hydrangea) jsou opadavé, nižší až středně vysoké keře (nebo popínavé rostliny), s nápadně velkými listy a květenstvím. Kulovité květy jsou většinou v koncových chocholičnatých latách. Po odkvětu laty ponecháváme uschnout na keři, tedy až na ty, které si nařežeme do vázy. Hortenzie venkovní, na rozdíl od pokojových, před zimou chráníme proti větru a její kořeny proti mrazu (nastáním chvojí, slámy apod.). Více o pěstování hortenzie ZDE. Řez hortenzií podle druhu probíhá od března do května.

řez velkolisté
Řez hortenzií, foto archiv

Hortenzie velkolistá (H. macrophylla) patří k nejčastěji pěstovaným hortenziím u nás. Ta kvete od srpna do zámrazu. Nová květenství vykvétají z pupenů, jež se vytvořily v předešlém roce. Květy modré barvy mívají, jsou-li zasazeny do kyselé půdy, červené a růžové květy v půdě vápenaté. Po odkvětu zezelenají. Zpravidla v dubnu ještě před rašením provádíme řez hortenzií následovně:

 • těsně nad prvním silným pupenem pod květem odstraníme loňské květy
 • těsně nad zemí odstřihneme asi čtvrtinu starých výhonů, abychom udělali dost místa pro výhony nové
 • také ostřihneme suché a poškozené větve a příliš slabé výhonky
 • je-li to třeba, prosvětlíme vrchol koruny.
  Výhony, ukončené květním pupenem nesmíme na jaře odstraňovat, jinak budeme bez květů. Pokud má keř nepěkný tvar, můžeme přistoupit k radikálnímu řezu:
 • v březnu seřízneme polovinu výhonů těsně u země a zbytek výhonů jen zaštípneme
 • další rok v březnu seřízneme druhou polovinu výhonů také těsně nad zemí a zbytek pouze zaštípneme.

Postup zmlazení Hortenzie velkolisté:

řez hortenzie
Řez hortenzie velkolisté, foto archiv
 1. Staré výhony poznáme podle toho, že na nich jsou uschlé květy. Ty budeme stříhat.
 2. Mladé rovné výhony, které narostly loni, vyrůstají odspodu rostliny. Ty nestříháme. Tyto výhony pokvetou příští rok.
 3. Staré větve(výhony) seřízneme nízce nad zemí.
 4. Postup opakujeme každý rok, abychom rostlinu pravidelně zmlazovali.
 5. Stejným způsobem seřezáváme i Hortenzii Pilovitou.

Řez Hortenzií stromečkovitých

hortenzie stromečkovitá
Hortenzie stromečkovitá, foto med

Hortenzie stromečkovitá (H. arborescens) je opadavá a poměrně rychle dorůstá do konečných rozměrů. Hustě stavěný keř je olistěný až k zemi a má polokulovitý tvar. Květy má nejčastěji bělavé nebo zelenkavé, bez závislosti na kyselosti půdy. Na rozdíl od Hortenzie velkolisté vykvétá na letošních výhonech. Proto ji hned v březnu, po skončení mrazů, hluboce seřízneme, čímž podpoříme kvetení. Pokud z nějakého důvodu nechceme keř seříznout radikálně každý rok, rozhodně seřízneme starší výhony keřů, když se začínají rozklesávat, a to nízko nad zemí. Jednoleté výhony pak seřízneme, a to na jedno až dvě očka. Rostlinu poté přihnojíme a nasteleme.

Řez Hortenzie latnaté

hortenzie latnatá
Hortenzie latnatá, foto med

Hortenzie latnatá (H. paniculata) má vzpřímený kmen a snadno ji rozpoznáme podle až 30 cm velkých květních kuželů, které se objevují na letošních výhoncích od poloviny léta. Výhony keřů s velkými latnatými květy stříháme koncem roku až po místo, kde vyrůstají ze starého dřeva (květy se tvoří na mladém dřevě). Chceme-li, aby se keře více rozrůstaly, odstřihneme jen 10 až 20 cm dlouhé jednoleté výhonky. Bez úpravy řezem se bude Hortenzie latnatá rozrůstat, a to až do třímetrové výšky i šíře. Na rozdíl od ostatních druhů se mohou větve ořezat hned po odkvětu, a to na přelomu podzimu a zimy. Není to ale nutné, neboť suché květy jsou velmi dekorativní po celou zimu a můžeme je stejně tak seříznout na jaře.

Řez Hortenzie Sargentovy

Hortenzie Sargentova
Hortenzie Sargentova, foto med

Hortenzie Sargentova (H. Sargentova) má načervenalé olistění a kvete v červenci a srpnu plochými talířovitými květy. Tyto květy jsou zvenku bílé a uvnitř načervenalé. Řežeme až v polovině května, po „třech zmrzlých“, protože je citlivá na jarní mrazíky. Výhony, které zčernaly, protože zmrzly, odstraníme po nejbližší boční výhonek nebo silný pár pupenů.

Hortenzie, které netvarujeme

Hortenzii drsnou (H. aspera) nestříháme. Kvete od července do září nafialovělými květy a má červené stonky a zeleno-vínové pilovité listy.