Hortenzie – pěstování

modře a růžově kvetoucí hortenzie
Hortenzie velkolistá, foto med

Hortenzie dokáží rozsvítit zahradní zákoutí v době, kdy je většina keřů odkvetlých. A určitě patří mezi nejvýraznější rostliny kvetoucí ve vrcholícím létě. Pěstujeme je jako mohutné rozložité keře, které mohou svým habitem připomínat plně kvetoucí rododendrony, s nimiž se velmi dobře shodnou na stanovišti i půdě. Drobnější rostliny pěstujeme v mísách či závěsných nádobách. Atraktivní jsou také stromkové tvary zapěstované na kmínku.

Hortenzie, foto med

Hortenzie (Hydrangea) zdobí zahrady v Evropě na dvě stovky let, a to více než osmdesáti druhy, které pocházejí převážně z východní Asie a ze Severní i Jižní Ameriky. Květy hortenzií jsou na středně vysokých keřích s velkými listy uspořádány do bohatých koncových květenství, která mohou být kulatá nebo plochá. Kulatá květenství jsou tvořena neplodnými (sterilními) květy s nápadnými korunními lístky, plochá květenství mají ve svém středu plodné (fertilní) květy, které jsou obklopeny prstencem květů neplodných.

Druhy a odrůdy

– Hortenzie stromečková a Hortenzie velkolistá

Hortenzie stromečková, foto med

Nejdříve se Evropané mohli setkat s Hortenzií stromečkovitou (H. arborescens) ze Severní Ameriky. Dnes se pěstuje především její kultivar Grandiflora, který má květy v ploše kulovitých květenstvích 12 – 18 cm širokých, složených ze sterilních květů. Květy jsou zprvu zelenkavé, pak bílé a nakonec nahnědlé. Barvu v odstínech od bílé přes růžovou, červenou, nachovou, modrou až po fialovou nám do zahrady přinese Hortenzie velkolistá (H. macrophylla). Zajímavé je, že kyselejší půda způsobuje modrání květů, neutrální zrůžovění: barva každého kultivaru se však mění jen v určité škále, u bílých květů se mohou objevit jen růžové či modré stíny. Použijeme ji i v nižších volně rostoucích živých plotech.

– Hortenzie latnatá a Hortenzie dubolistá

Hortenzie latnatá, foto med

H. latnatá (H. paniculata) pochází z Číny a Japonska, kde dorůstá do sedmi metrů. V srpnu ji ozdobí květenství až 25 cm dlouhé. U nás se nejčastěji pěstuje kultivar Grandiflora s neplodnými, bílými, růžovými až načervenalými květy. H. dubolistá (H. quercifolia) pochází z jihovýchodu Spojených států. Zdobí od července do září bílými květními latami a hluboce laločnatými a nestejnoměrně pilovitými listy, které se na podzim barví dočervena. Roste velmi dobře ve stínu i na výsluní.

– Hortenzie řapíkatá

Okrasný keř Hortenzie řapíkatá, foto med

Hortenzie řapíkatá (H. petiolaris), která pochází z Koreje a Tchaj-wanu, dokáže pomocí příčepivých kořínků šplhat bez opory po kmenech a zdech až do výšky přes deset metrů a tak se uplatní při ozeleňování zdí, skal, sloupů a věkovitých stromů – roste však poměrně pomalu. Nápadná plochá květenství mají po obvodu bílé sterilní květy. K nejstarším exemplářům patří H. řapíkatá v botanické zahradě v Průhonicích. Dnes se pěstuje především kultivar Grandiflora, který má květy v ploše kulovitých květenstvích širokých 12 – 18 cm, složených ze sterilních květů. Bělavě zelené květy má také vyhledávaný kultivar Annabelle o průměru 15, ale také až 30 cm. Kvete od konce června do prvních mrazíků a po několika letech může klidně dosáhnout až dvoumetrové výšky a šířky.

Stanoviště

Hortenziím nejlépe svědčí chráněné stanoviště v lehkém polostínu, mají-li však dostatek vláhy, snesou i plné slunce. Půda pro Hortenzie je ideálně humózní s kyselou reakcí. Zcela odmítají vápnité půdy.

Pěstování

Hortenzie dubolistá, foto med

Podle stupně půdní kyselosti kvetou od modré a fialové, přes bílou po tmavě růžové až červené. Intenzivně modře se zbarvují v kyselé půdě, do které přidáme kamenec hlinitoamonný v zálivkové vodě během podzimu a na jaře. Více zaléváme v během období květu, hnojíme průběžně až do konce srpna. Na zimu nahrneme ke kořenům lehčí substrát nebo vrstvu spadaného listí. Hydrangea stříháme zásadně až na jaře. Koncem léta po odkvětu odstřihneme jen suchá květenství nebo uschlé výhony. Hortenzii velkolistou stříháme tak, že větvičku, která kvete na jednoletém dřevě, zastřihneme na jaře nad prvním párem zdravých pupenů. H. latnatá a H. stromečkovitá kvetou na letošním dřevě. Proto můžeme loňské výhony seříznout nakrátko, čímž podpoříme násadu květů. Přezimují bez problémů, pokud však namrznou, počkáme aspoň do května, zda ještě neobrazí, jinak keř seřízneme až u země. Dobře obroste, ale pokvete napřesrok. 

Tip

Hortenzie velkolistá v nádobě, foto med

Pro pěstování v nádobách byly vyšlechtěny kultivary Hortenzie velkolisté (H. macrophylla subsp. macrophylla var. Macrophylla). Většinou je můžeme koupit od března do května. Nejdéle vydrží kvést v chladné místnosti, od druhé poloviny května je však můžeme pěstovat venku. Pokud se z nich chceme těšit i napřesrok, po odkvětu je seřízneme, přesadíme do větších nádob a v době vegetačního klidu je přezimujeme v bezmrazých místnostech s nízkou teplotou.

Množení

Hortenzie Sargentova, foto med

Většinu hortenzií můžeme množit dělením trsů, hřížením. Stejně snadné je i množení bylinnými nebo kořenovými řízky, a to ideálně v červnu až srpnu. V písku nebo množárenském substrátu zakoření bylinný řízek za 15–20 dnů. Po zakořenění necháváme tyto řízky v pařeništi, studeném skleníku nebo květináči na před mrazem chráněném místě až do dalšího roku. Důležité je, aby nenamrzly.

Použití a přínos

Hortenzie pnoucí, foto med

Hortenzie stromečkovitá působí volnějším, ale přesto upraveným dojmem než H. velkolistá. Hodí se jako solitér  ale vysazujeme ji i ve skupinách a můžeme ji použít i na nižší volně rostoucí živé ploty do výšky asi 1,5 m. Lze je kombinovat s trvalkami kontrastních barev. Dobře vypadají v trávníku, romanticky u zahradní zdi. Oživí v létě nepříliš zajímavé vřesoviště.

15 odpovědí na “Hortenzie – pěstování”

  1. potřeboval bych poradit
    po velkých vedrech , pořesto že jsem poctivě zaléval, začaly konce listů osychat
    nevím, zda se jedná o nějakou chorobu, nebo přiliž sucho či vlhko a jak pomoct
    děkuji

    1. Těžko říct jen podle popisu – hortenzie je choulostivá na sucho, ale ještě hůře reaguje na přemokření. Listy mohou zasychat i z nedostatku výživy.

  2. Nesmí být celý den na přímém slunci jinak nekvete a usychá .Raději má polostín Když na jaře zapíchnete větvičku do podzimu i pokvete. Mám je překrásné. Měla jsem keř na přímém slunci celý den. Zalévala, ale nekvetla a listy na krajích osychaly. Přesadila jsem do polostínu a je překrásná a kvete

  3. To bude i můj případ. Na celodenním slunci na balkóně i přes poctivé zalévání mi dala najevo, že tudy cesta nevede, a tak jsem jí poskytla polostín u sousedů na balkóně a hned je to lepší. Ale co si dát na svůj balkón, když nechci klasické muškáty, surfíny apod. do závěsů, ale něco většího do okrasné nádoby?

    1. Dobrý den, mám Hortenzii na plném slunci a kvete jak o život. Dost ji zalévám a hnojím. Jen minulý týden jsem nebyla doma a ve 30°C vedrech ji zaschlo pár lístečků na konci.

    1. Hortenzie můžeme přesazovat na jaře. Zkrátíme jim kořeny a ostříháme suché větvičky. Do vykopané jámy dáme substrát pro hortentie nebo zeminu obohacenou rašelinou a drcenou kůrou s pH 5,5-6.

  4. Dobrý den,
    bydlím v paneláku, mám za městem zahrádku, kdy mám ps vysadit hortensie, které mám velmi ráda a které bych si koupila v nějakém OC. Je 1. prosince 2013.
    Děkuji za odpověď na email g-hedvika@seznam.cz .
    Hedvika

    1. Dobrý den,
      trochu problém bude s tím, že bydlíte v paneláku. Protože pokud hortenzii koupíte teď v prosinci (v květináči), bylo by ideální nechat ji do jara v chladné místnosti. Kdybyste ji zasadila nyní do zahrady, nestačila by dostatečně zakořenit a mohla by zmrznout. Možná by stačilo nechat ji na chodbě, pokud vám to požádní předpisy dovolí.

  5. Dobrý den.Mám dotaz, dají se koupit Hortenzie do výšky 50 cm? CHtěla bych si je vsadit před dům.Poraďte mi, kde je koupit.Děkuji Šmídová.

    1. Pěkný den,
      v zahradnictvích a v zahradnických centrech prodávají i větší hortenzie v nádobách. Naše stránky se prodejem nezabývají.

  6. DOBRY DEN- JAKY JE ROZDIL MEZI VENKOVNI HORTENZII OD TE CO SE PĚSTUJE V BYTĚ – DĚKUJI FOJTIK

    1. Dobrý den,
      v podstatě je venkovní hortenzie mrazuvzdorná a v našich podmínkách běžně přežívá zimu, kdežto pokojovou buď pěstujeme jen doma, nebo v nádobách na zahradě, které na podzim stěhujeme do světlých a bezmrazých prostor.

    1. Dobrý den. Hortenzie mění barvu v souvislosti s pH půdy. Chcete-li modrou, musí být půda velmi kyselá. Asi měsíc před rozkvětem přidávejte do zálivky na litr vody 5 gramů kamence amonného.

Komentáře jsou uzavřeny.