Jarní řez okrasných travin

Na zimu svázané trsy okrasných travin
Na zimu svázané trsy travin, foto med

Většina vysokých okrasných travin se před zimou neseřezává. Naopak – trsy svážeme, abychom jejich kořeny chránili před mrazem a zejména srážkovou vodou, která by mohla zapříčinit uhnití kořenů. Choulostivější druhy ještě zakryjeme chvojím nebo listím. Jarní řez okrasných travin provádíme nejlépe v březnu.

sestřižené trsy travin
Sestřižené trsy travin, foto med

Suchá stébla mnohých travin, například Ozdobnice nebo Kavyly působí ozdobně a zahradu přes zimu krášlí. V předjaří zhnědnou, částečně zetlí a parádu již nedělají žádnou. Kromě opadavých travin, které se na zimu zatahují, máme i okrasné traviny, které zůstávají i přes zimu zelené a ty zásadně nestříháme. Více ZDE. Jaro je ten správný čas zazimované traviny sestříhat.

Okrasné trávy, které nestříháme

kostřava
Kostřava, foto med

Okrasné trávy stálezelené či výběžkaté, jako je například Ovsíř, Ostřice, Metlice, Smělek či Kostřava, na jaře nikdy nestříháme. Nepatří totiž k druhům travin, jejichž nadzemní část na zimu odumírá. Tyto většinou nízké trávy jen důkladně očistíme a hrabičkami z nich vyčešeme stébla, které během zimy uschla. Děláme to opatrně, abychom nepoškodili zdravé části trsu.

Odzimování opadavých travin

Jestliže trsy travin byly na zimu svázané, prosypané listím a zakryté chvojím (zazimování ZDE), odzimujeme je následně: Odstraníme chvojí, odstřihneme provázek a suché listí vybereme. Připravíme si zahradnické nůžky, které musí být ostré, abychom tupými nenadělali víš škody než užitku. Na velké plochy okrasných travin můžeme použít i plotostřih.

Střih okrasných trav

střih travin
Jarní střih travin, foto archiv

Trávy opadavé tzv. zatahující musíme na jaře sestřihnout, neboť jinak by nové výhonky starými odumřelými stébly obtížně prorůstaly. Jarní řez okrasných travin se týká například trávy rodu Ozdobnice (Miscanthus), Dochan (Pennisetum), Proso (Panicum), Kavyly (Stipa) nebo např. Pampas (Kortaderie). U těchto rostlin odstraňujeme nadzemní část zásadně až po zimě v předjaří. Naštěstí obráží poměrně pozdě, takže zákrok provedeme podle počasí v polovině nebo ke konci března. Odumřelé stébla travin odstraníme asi 5-8 cm nad zemí, a to tak, že jednou rukou přidržujeme uschlý trs a druhou jej sestřihneme. Celý trs je třeba sestřihnout stejnoměrně. Pracujeme v rukavicích, abychom se o ostré okraje listů nepořezali. Po ostříháme trsy travin podle potřeby ještě vyčešeme. Všechen rostlinný odpad kompostujeme.

Množení

ozdobnice
Ozdobnice, foto med

Poté, co jsme trsy okrasných travin sestříhali a upravili, můžeme si je i namnožit. V jarním období, kdy rostliny začínají teprve růst, je největší předpoklad, že takto oddělené části dobře zakoření na jiném místě. Uděláme to tak, že ostrým rýčem odkrojíme část drnu trávy i s kořeny a zasadíme ho na předem připravené místo. V této době trávy důkladně zaléváme a můžeme je i přihnojit.