Růže – druhy a tvary

záplava růžově kvetoucích popínavých růží
Růže – druhy a tvary, foto med

Růží si člověk cení od úsvitu dějin. Například starověcí Římané růže – druhy a tvary ctili pro vůni a krásu, věřili v jejich léčebné a omlazující účinky a přidávali je do koupelí. Jejich okvětními lístky zasypávali vladaře. Růžová zvláčňující esence na pleť nechyběla v žádné lepší domácnosti. Dnes existuje na trhu tolik odrůd, že vybírat z nich není opravdu snadné. U růží rozlišujeme nejen druhy a vyšlechtěné kultivary, ale i způsob jejich růstu.

Růže, foto med

Vycházet proto budeme ze stanoviště, kam chceme růži vysadit. Neškudlíme a zvolíme tu nejlepší, jakou si jen můžeme dovolit. Ve volbě nám pomůže bodové hodnocení kvality uveřejněné v katalogu nebo přímo na cedulce u rostliny: body se udělují za velikost a vzrůst v době balení, a to jak růžím prostokořenným, tak pěstovaným v nádobách. Nejvyšší počet bodů dosahují zpravidla dvouleté růže s minimálně třemi pevnými stonky, pěstované na poli. Střední bodové ohodnocení mívají méně pevné mladší růže, z nichž však mohou vyrůst kvalitní exempláře. Růže s nejnižším počtem bodů od nás budou vyžadovat hodně úsilí a času, a také pravidelný řez, aby z nich něco bylo, ale obecně se hodí pro hromadnou výsadbu na pozadí a do živých plotů.

Prostokořenné a kontejnerované růže

Pnoucí se růže, foto med

Většina růží kupovaných na dobírku spí. Skladují se totiž v chladných skladech a rozesílány jsou přímo k výsadbě. Koupit je ovšem lze i záhy zjara v zahradnických centrech. Měly by být pevné a mít zelenou či načervenalou barvu. Rozhodně by neměly být suché, a protože jsou ve spánkové fázi, neměly by mít ani nové výhony. Růže pěstované v nádobách koupíme ve školkách, zahradnických centrech i v hobbymarketech. Minirůže se prodávají po celý rok, zatímco jiné odrůdy jen ve vegetačním období. Ve srovnání s prostokořennými je výběr omezený a růže v kontejnerech bývají dražší. Ač jsou dodávány v květináčích, musíme je vysadit na zahradu.

Přehled skupin růží

Staré odrůdy růží, foto archiv
  • Staré růže – Skupina starších odrůd, bohatě kvetoucích, často vonných, většinou keřové růže dosahující výšky 100–200 cm.
  • Anglické růže – Skupina růží britského šlechtitele Austina, bohatě kvetoucích a vonných, velkokvětých i keřových, vysokých 100–200 cm.
  • Romantické nostalgické růže – Moderní bohatě kvetoucí, často vonné, většinou velkokvěté nebo keřové odrůdy vysoké od 80 do 200 cm.
  • Pnoucí růže – Většinou opakovaně kvetoucí, dosahují až 300 cm výšky. Potřebují konstrukci, po které se mohou pnout, treláž, loubí, pergolu apod.
  • Ramblery – Zpravidla jednou kvetoucí, extrémně silně rostoucí růže, dosahující přes 500 cm výšky. Potřebují pevnou treláž.

Solitérní růst

Keřové růže, foto med
  • Keřové růže – Opakovaně kvetoucí okrasné keře jsou vzpřímeného růstu, mají částečně převislé výhony, které nesou květy a později plody – šípky Dosahují výšky mezi 150 a 250 cm a jsou poměrně odolné.
  • Plané růže – Jednou kvetoucí okrasné keře mají jednoduché květy, z nichž se později vyvinou léčivé šípky. Patří sem mnohé domácí druhy. dosahují výšky mezi 100 a 300 cm.

Horizontální půdopokryvné růže

Rosa Rugosa , foto med
  • Půdopokryvné růže – Nenáročné, velmi odolné odrůdy k plošnému ozelenění, vzpřímeného až převislého, zčásti plochého růstu, s šípky, výška mezi 50 a 130 cm.
  • Rosa Rugosa – Plošné růže, vonné, tolerantní k zasolení, avšak citlivé na vápno, s robustním listem, odolné vůči mrazu, dobrý zdroj šípků, s výškou mezi 50 a 120 cm.

Záhonové růže

Velkokvěté růže, foto med
  • Opakovaně kvetoucí růžové keře s rozvětvenými výhony a početnými svazečky květů vysoké 50–90 cm. Jedná se o na tvary květů nejbohatší skupinu.
  • Zakrslé růže – Opakovaně kvetoucí růžové keře s rozvětvenými výhony a početnými svazečky květů vysoké od 30 do 50 cm.
  • Velkokvěté růže – Dlouhé květní stopky s elegantními, plnými, u některých odrůd vonnými květy, opakovaně kvetoucí, mnohé odrůdy méně otužilé, výška 60–120 cm.

Okrasné stromky

Stromkové růže nepředstavují samostatnou skupinu – to jen odrůdy všech tříd růží se štěpují na podnož plané růže ve výšce 40 cm (zákrsky), 60 cm (polokmeny), 90 cm (vysokokmeny) a 140 cm (kaskádové kmínky).