Výběr grilu a kam ho umístit

ražniči připravované na litinovém grilu
Litinový gril, foto med

Grilování patří k nejoblíbenějším činnostem na zahradě. Výběr grilu záleží na typu, jaký upřednostňujeme i na našich možnostech – někomu stačí malý přenosný gril, jiný si postaví stabilní gril, venkovní krb i s udírnou nebo celou letní kuchyni s navazujícími místy k sezení.

Lávové kameny, foto archiv

Na trhu existuje velká nabídka přenosných grilů v různých cenových relacích. Před jeho nákupem nebo stavbou, zvážíme i místo, kde gril používáme. To proto, že kouř z něj není příjemný a spory se sousedy kvůli němu jsou zbytečné a ani si ho nechceme ve svém domě. Výběr grilu znamená i zohlednění převládajícího směru větru. Nejpoužívanějším palivem je dřevěné uhlí, ale jsou i grily plynové a elektrické s opětovně použitelnými lávovými kameny.

Umístění grilu

Máme-li zahradu větší, můžeme si stranou v závětří postavit stabilní gril, případně i celou letní kuchyni se zastřešeným sezením poblíž. Při plánování zohledníme i velikost stavebních prvků, neboť ty upoutávají pozornost a měly bychom je proto do prostředí dobře začlenit. Nízké ohniště postavené ze žáruvzdorných (šamotových) cihel zapadne do zahrady lépe než vysoké monstrum. Nemáme-li vhodné závětří, můžeme na ochranu před větrem postavit nízkou zahradní zídku, na které můžeme sedět, nebo zídku z přírodních kamenů, kterou osázíme skalničkami.

Typy grilů

Kotlový gril , foto archiv

Srdcem jakéhokoli grilu je ohniště s grilovacím roštem či grilovací mřížkou nahoře. Nejjednodušší grily ani další součásti nemají. Dále mohou mít grily nohy, štít proti větru, lze je skládat, polohovat. Mohou mít otáčivý rošt s ručním nebo motorickým pohonem, nebo mít nohy opatřené kolečky. Kotlový gril se přiklopením vyklenutého víka stává pečící troubou. Tady pak připravíme třeba vynikající barbecue. Pořídíme-li si vložku pro dřevěné uhlí a grilovací rošt, snadno si gril postavíme nasucho z cihel, který v případě potřeby zase jednoduše rozebereme.

Místo grilu ohniště

Litinové ohniště , foto med

Pokud si rádi hrajeme s otevřeným ohněm, měli bychom si postavit ohniště na okraji zahrady a okolo rozestavit velké kameny, kulatiny nebo klády k sezení. Také si můžeme jednoduché litinové ohniště koupit – jeho výhodou je, že je přenosné, a můžeme ho postavit i na dlažbu u pergoly. Pro opékání buřtů je šikovné mít připravené špízy ze silného drátu s navařenou vidlici na jednom konci a s dřevěnou rukojetí na druhém. Ohniště určitě ho využijeme nejen při pálení čarodějnic posledního dubna.