Letní řez růží

tři růžové růže v plném květu
Letní řez růží, foto med

Aby byly růže krásné, potřebují správnou péči. Kromě hnojení a zalévání potřebují i pravidelně seřezávat, a právě období prázdnin je pro tuto činnost ideální. Letní řez růží se liší od uniformního řezu, který se dělá na přelomu října a listopadu, v létě jde spíše o zkracování příliš bujných výhonů u růží velkokvětých a stromkových a odstraňování odkvetlých výhonů. Smyslem je nejen tvarování, ale hlavně jde o vyvolání tvorby dalších nových květů.

Díky letnímu řezu mohou všechny remontující i stále kvetoucí růže dávat všechnu energii do vývinu nových pupenů. Od růží není vývoj plodů žádoucí. Neostříhaný keř ztrácí na kráse a málo kvete.

Na čem závisí bohatost kvetení růží

růže na kmínku
Růže na kmínku, foto med

Množství květů, které se na růžovém keři během sezony objeví, závisí především na odrůdě, jakou jsme zvolili. Na druhém místě o bohatosti kvetení růží rozhoduje správná péče. Do tohoto výčtu patří výběr stanoviště, odpovídající zemina, zálivka, hnojení, ochrana proti škůdcům a chorobám, svůj vliv má pochopitelně i počasí, ale chceme-li během léta získat z jednoho výhonu až čtyři zdravá a kvalitní květenství, neobejdeme se bez správného letního řezu. Nestačí jen, jako tomu je u tulipánů, lilií nebo pivoněk, uštípnout květní stopky. Tím sice zamezíme tvorbě plodů, které by rostlinu vysilovaly, ale nezabráníme nehezkému vzhledu keře s tenkými vytáhlými výhony. Řez vedeme ve vzdálenosti 5-8 mm nad dalším zdravým očkem dostatečně silného výhonu, který snadno a vzpřímeně unese nový stonek s květem.

Stromkové růže

V případě stromkových růží mají nové výhonky tendenci růst dovnitř koruny. V takovém případě se snažíme, aby nejvyšší ponechané očko směřovalo ven, podobně jako při jarním řezu. U krátkých výhonů s malým počtem listů se snažíme je příliš neoslabovat nadměrným zmenšením listové plochy.

Velkokvěté růže s těžkými květy

Mnohokvěté růže
Mnohokvěté růže , foto med

Odrůdy růží s velkými a plnými květy, které jsou po dešti tak těžké, že se samy lámou, seřízneme raději až nad dalším očkem v silnějším místě, a odřezáváme tedy ještě další list. Vyrašení očka těchto růží uspíšíme, když opatrně odlomíme k němu přisedlý list i se všemi částmi řapíku, v nichž je obsažena brzdící látka, zabraňující předčasnému vyrašení. Za příznivých podmínek tak dosáhneme nasazení nového květu v překvapivě krátké době. Po odkvětu opakujeme letní řez popsaným způsobem třeba i několikrát.

Mnohokvěté růže

U mnohokvětých růží, polyantek a floribund odřízneme po postupném odkvětu všech květů celé květenství nad prvním listem. Odkvetlé květy neodřezáváme u tzv. botanických růží a některých jim blízkých odrůd sadových růží, jejichž zajímavě tvarované a barevné šípky zdobí zahradu ještě v pozdním podzimu.

Postup při letním řezu růží

letní střih růže
Letní střih růže , foto archiv

Seschlé květy stříháme po prvním období kvetu. Nepřetržité kvetoucí růže a růže remontující vkládají všechnu svou energii do nových pupenů. Stonek růže uchopíme pod odkvetlým květem. Najdeme na něm první list složený ze všech pěti lístků a přímo nad ním uřízneme odkvetlé květy i s příslušným kouskem stonku. Níž pod tímto shlukem pěti lístků neřežeme, neboť hlubší řez by rostlinu zbytečně oslabil a vyrostly by nové výhony, které by nestačily do zimy dobře vyzrát. Nekvetoucí výhony nezkracujeme. Po příchodu září již žádné další květy neodřezáváme.