Co léčí Řebříček obecný

drobnější bílé květy s okrovými středy má léčivá bylina Řebříček
Řebříček obecný , foto med

Řebříček obecný, nebo také myší ocásek či zaječí chléb sbíráme vždy jen v květu – a kvete až do října. Užívá se ke zlepšení trávení, k uvolnění křečí, zastavení krvácení a účinný je i proti migrénám. Zevně se používá ke koupeli nehojících se hnisavých ran, kožních vyrážek, k omývání bolestivých prasklin, nebo jako kloktadlo při zánětech dásní.

Řebříček obecný (Achillea millefolium) má huňaté přímé lodyhy, které dosahují výšky až 80 centimetrů. Vytrvalá bylina roste, kam se podíváme, na louce a suché pastvině, u cesty, na rumišti i v listnatých lesích. Kvete od června až do října. Vyšlechtěný řebříček kvete žlutě, růžově i červeně.

Sběr a sušení

Řebříček obecný, foto med

Pro léčivé účinky sbíráme květ a nať. Obsahují zejména silice, glykosidickou hořčinu, tříslovinu a flavonoidy. Květ je tvořen úbory, které odstřiháváme nejlépe v období od začátku července až do konce září, a sušíme ve slabých vrstvách nebo zavěšené ve svazečcích (dáváme pozor, aby se nezapařily) při teplotě do 35 °C. Dobře usušená droga si musí zachovat původní tmavozelené zbarvení, má slabě aromatický kořenitý pach a hořkou chuť. A pozor – nesmí obsahovat zdřevnatělé části stonku silnější než 5 mm.

Léčivé účinky řebříčku

Květ řebříčku, foto med

Droga uvolňuje křeče, povzbuzuje vylučování žaludečních šťáv, utišuje kašel, dobře působí na krevní oběh. Podporuje také chuť k jídlu, navíc působí močopudně, žlučopudně, dezinfekčně, antiskleroticky, antiastmaticky a mírně snižuje krevní tlak. Při zevní aplikaci ve formě výplachů nebo koupelí se osvědčil na špatně se hojící rány, kožní defekty, špatně prokrvenou pokožku, hemoroidy či na záněty ústní dutiny. Dlouhodobé používání drogy se ale nedoporučuje, protože zejména v silici je obsažený thujon, který je toxický, stejně jako i některé další látky. Ty vyvolávají při nadměrném používání nervové poruchy, které se v mírném stupni projevují bolestmi hlavy a závratěmi.

Příprava léků

Léčivý řebříček, foto med
  • Připravujeme ho nejčastěji ve formě nálevu, který se podává 2x až 3x denně po 150 ml (asi z 5 g drogy). Pro zevní použití se připravuje přibližně ve dvojnásobné koncentraci.
  • Tinktura připravená z lihu a kořene je velmi aromatická a má trpkou ostrou chuť. Používá se jako dráždidlo pro žaludek, proti zácpě a působí pozitivně při žloutence.
  • Mladé listy řebříčku lučního můžeme přidat do salátu nebo je usušíme a rozdrtíme na prášek, který pomůže proti bolesti zubů.