Slunečnice roční – pěstování

Velké žluté květy slunečnic v plném rozkvětu
Slunečnice roční, foto med

Květin, které kvetou v létě, je takřka nepřeberné množství a opravdu je z čeho vybírat, ale o jedné se dá říct, že je přímo symbolem léta – Slunečnice roční. Slunce má ve jméně a svým tvarem květu ho i připomíná. Nabíjí nás vitalitou a chuti do života. Barva květů slunečnic už nemusí být jen žlutá, jsou vyšlechtěné kultivary od bílé přes oranžovou, červenou až po sametově černou. Je z čeho vybírat a pěstování slunečnic je snadné.

Slunečnice Infrared, foto med

Slunečnice roční (Helianthus annuus) je zpravidla jednoletá rostlina asi metr vysoká, může ale podle druhu dorůst až tří metrů). Na silném dutém stvolu vyrůstá velký žlutý květ připomínající slunce. Ve skutečnosti jde o květenství více květů nahlučených vedle sebe – jazykové květy jsou po obvodu kružnice a slouží k lákání opylovačů, uprostřed jsou trubkovité květy, které dozrávají v známá slunečnicová semínka, ukrytá v černé, nepoživatelné slupce. Tyto květy jsou uspořádané do spirál. Rostlina pochází ze severní Ameriky. V Peru byla uctívána jako posvátná jako pozemské vtělení slunce. Severoameričtí indiáni využívali semena slunečnice jako potravinu. Do Evropy semínka slunečnice přivezl Kryštof Kolumbus a dlouhou dobu se zde pěstovala pouze pro okrasu.

Otáčí se za sluncem?

Slunečnice, foto med

O slunečnici se říká, že svou hlavu otáčí za sluncem. Tento jev se nazývá heliotropismus, ale ve skutečnosti dospělá slunečnice na pevném stonku hlavou otáček nemůže. Otáčejí se jen nerozvinutá poupata (a ke slunci se natáčejí i listy) při východu slunce a postupně se během dně otočí až na západ. V noci se vrátí na opět na východ. Po rozvinutí květů stonek ztuhne, a to většinou květem obráceným k východu. Slunečnice kvetou od poloviny léta do podzimu.

Druhy a kultivary

Slunečnice Infrared, foto med

Jsou malokvěté i velkokvěté odrůdy. Nejběžnější barva květů je žlutá, existují ale i kultivary nejrůznějších barev i velikostí od 60 cm do 300 cm, jednoduché i větvené. Jsou i trvalé druhy s charakteristickými květy vyrůstajícími na rozvětvených stvolech. K zajímavým kultivarům patří dvoumetrová Infrared s temně červenými květy; citronově žlutá Lemon Aura; oranžový květ má Dwarf Gailarda; světlá a tmavým středem je Vanilla Ice; Full Sun má veliké květy s širokými okvětními plátky sytě žluté barvy a dorůstá asi 180 cm; Malé květy má Sonja; s poloplné, nazlátlé květy má dvoumetrová Sunburst Panache. Druhů slunečnic je více než šedesát. Podařilo se vyšlechtit hybridy slunečnic se sterilními květy bez pylu, což znamená, že takové květiny jsou vhodné i pro alergiky. Jsou to kultivary zelenobílá Jade, nízká větvená Dwarf Gailardia se dvoubarevnými žlutohnědými květy a např. Terracota oranžové barvy.

Stanoviště

Slunečnice vysazujeme na slunné stanoviště na závětrné straně.

Pěstování

Pěstování slunečnic, foto med

Semena slunečnic vyséváme od dubna přímo na záhon do humózní, výživné půdy. Zajímavě působí vysazená ve skupině. Vhodné je kvůli opoře vysadit je k plotu, k domu, anebo je po vzejití vyvazujeme k tyčkám, aby se nepolámaly. Jinou péči nepotřebují – jen slunce a dostatek vláhy. Zavlažujeme za velkých veder a také můžeme mulčovat kompostem nebo posečenou trávou. Mladé rostliny chráníme proti slimákům, kterým, zdá se, velmi chutnají. Když kolem rostlin rozsypeme nahrubo rozdrcené vaječné skořápky nebo posekanou slámu, alespoň trochu jim přístup znesnadníme, i když ne zcela. U větvených kultivarů můžeme dobu kvetení prodloužit až do prvních mrazíků, a to tak, že když začnou u odkvetlých květenství zrát semena, celý květ odstřihneme. Rostlina pak přesune svou energii k ještě k nerozkvetlým poupatům, a ty stačí ještě rozkvést.

Množení

Slunečnice jsou letničky, množíme je proto semeny, které vyséváme od dubna přímo na záhon. Semena nasbíráme z odkvetlé dozrálé slunečnice, kterou přetáhneme starou silonovou punčochou nebo síťkou, jinak semena ještě před dozráním sezobou ptáci.

Použití a přínos

Dozrávající slunečnicová semínka, foto med

Slunečnice je rychle rostoucí letnička, vhodná pro solitérní výsadby, skvěle vypadají i ucelené skupinky. Je vhodná i k řezu do vázy – buď jako jedno druhová, nebo i do směsových aranžmá. Použijeme vždy jen čerstvě otevřené květy. Poznáme je podle toho, že ve středovém terčíku mají otevřených jen velmi málo trubkovitých květů. Takové ve váze vydrží až dva týdny. Květy v době své zralosti jsou kromě své okrasné úlohy také vyhledávanou potravou pro drobné pěvce, jako jsou sýkorky, brhlíci, zvonci, stehlíci a drozdovití.