Nejkrásnější letničky v zahradě

Pestrobarevné letničky na okrasném záhonu
Letničky, foto med

Letničky, jednoletky a dvouletky, jsou rostliny, které dospívají, kvetou a uhynou v jednom roce, v případě dvouletek v druhém. Musíme je tedy každoročně znovu a znovu vysévat nebo nově vysazovat, ale jejich funkce je v okrasné zahradě nenahraditelná. Nejkrásnější letničky v zahradě nám celé léto nám poskytují půvab svých květů, a to nejen u domu, ale i jako řezané ve váze.

Květy letniček také patří svou barevností a vůní mezi významná lákadla opylovačů a po celé léto jsou zdrojem pro vazbu nádherných kytic.

Výsevy letniček

Směs letniček, foto med

Letničky v zahradě se zvláště dlouhým vývojem vyséváme již v únoru, další v březnu a dubnu, některé dvouletky v červnu a červenci. O předpěstování ZDE. Nejméně práce je s letničkami odolnými proti mrazu, které vysejeme na záhon do řádků vzdálených asi 15 cm hned, jakmile se půda prohřeje na asi 7 °C a po vzklíčení vyjednotíme. Mnohé letničky v zahradě se samy vysemeňují (měsíček lékařský, hledík, sluncovka…), k letničkám patří i některé popínavé druhy, které v krátké době vyrostou a zkrášlí zdi i ploty (hrachor, fazol šarlatový, lichořeřišnice větší…).

Stanoviště

Letničky i dvouletky mají převážně rády teplé, slunečné a chráněné stanoviště s dostatkem místa pro rozrůstání.

Pěstování

Mladé rostlinky před vysazením na záhony otužujeme, nejlépe v chladnějších prostorách domu po přesazení do větších nádob. Bezprostředně po výsadbě rostlinky zaléváme, později občas při suchém počasí zavlažíme. Po odkvětu letniček na zahradě posbíráme semínka pro příští sezónu. Uchováme v suchu a v předjaří předpěstujeme. Mezi nejkrásnější letničky patří:

Gazánie zářivá

Gazánie, foto med

Sluneční květina Gazánie zářivá (Gazanie rigens) otevírá květy pouze v době, kdy na zahradu svítí slunce, tedy mezi 9 a 17 hodinou. Rostliny jsou v době květu vysoké přibližně 30 cm, nejčastěji se pěstují v barevné směsi a na záhonu vyniknou v plochách i jako solitéry, ve skalkách, na zídkách i v nádobách. Není vhodná do vázy, protože se květy rychle uzavřou. Vysazujeme na záhony koncem května. Kvetou od června do prvních podzimních mrazíků.

Černucha

Černucha, foto TAM

Rostlina Černucha (Nigella) se vysévá přímo na záhon v polovině dubna, množí se i samovýsevem. Nesnáší příliš vlhké půdy a dlouhé deště. Dorůstá 40–50 cm, má vzpřímený a bohatě větvený růst a zajímavý květ v barvách od bílé přes modrou až po tmavě fialovou. Na jedné rostlině může být až sto květů a dekorativní je i v suchých aranžmá. Semena se využívají jako koření (černý kmín) i k léčivým účelům. Více ZDE.

Cínie, Ostálka

Cínie, Ostálka, foto med

Ostálka, Cínie (Zinnia) vykvétají bezprostředně po výsadbě v červnu a končí až s prvními podzimními mrazy. Dorůstá 25-80 cm, kvete jednoduchými nebo plnými úbory v barvách žluté a hnědočervené, květy mohou být dvoubarevné. Před výsadbou do propustné zeminy rostliny zkrátíme na tři páry pravých listů pro košatější růst a zpočátku zaléváme. Více ZDE.

Hledík

Hledíky, foto med

Letnička Hledík (Antirrhinum) zastupuje téměř všechny barvy a podle druhu dorůstá 20-100 cm. Keříčkovitý růst podpoříme zaštipováním středního stonku. Semena vyséváme pod sklo Semínka hledíku vyséváme do pařeniště, skleníku nebo pěstebních nádob již v únoru až březnu. Sypeme je na povrch zeminy, do které ji jen mírně zatlačíme. Sazenice na venkovní stanoviště od poloviny dubna. Hledíky se dobře množí i samovýsevem. Více ZDE.

Slunečnice

Slunečnice, foto med

Rychle rostoucí letnička Slunečnice (Helianthus annuus) je vhodná pro solitérní výsadby nebo efektní ucelené skupinky. Vyžaduje slunné stanoviště (otáčí se za sluncem) a je náročná na vláhu. Semena mají blahodárné účinky pro náš organismus.

Krásenka zpeřená

Krásenka zpeřená, foto med

Květina Krásenka zpeřená (Cosmos bippinantus) je asi 40 cm vysoká s půvabnými bílými, červenými, fialovými, žlutými nebo růžovými květy. Daří se jim u jižních zdí a na slunných stanovištích, ve stínu pokvetou špatně, nebo vůbec. Mladé rostliny zaštipujeme, podpoříme tím větvení. Odkvetlé květy pravidelně odstraňujeme, násada dalších květů pak bude bohatší. .

Aksamitník, afrikán

Aksamitník, Afrikán, foto med

Vděčná a nenáročná květina pro záhony i truhlíky jeAksamitník, afrikán (Tagetes). Barva květů je od žluté a oranžové po hnědou, většinou jsou vícebarevné. Pronikavá a trochu nepříjemná vůně afrikánů zahání od užitkových i okrasných rostlin některé škůdce.  V truhlíku za oknem odhání mouchy a komáry a chrání balkonovky před mšicemi. Květy afrikánu jsou jedlé.

Hvozdík, karafiát zahradní

Hvozdík, karafiát zahradní, foto med

Dvouletka Hvozdík, karafiát zahradní (Dianthus) dorůstá výšky až 45 cm, jednoduché nebo plné voňavé květy jsou v odstínech bílé, žluté, růžové a červené, také vícebarevné. Sejeme je v lednu až v březnu do propustné, vápnité půdy. Kvetou od června do září. Rostliny určené pro řez květů vyžadují oporu. Skalničkové druhy vytvářejí kobercový porost, jsou vhodné i do nádob na balkony a terasy. .

Sluncovka kalifornská, kalifornský máček

Sluncovka kalifornská, foto med

Letnička Sluncovka kalifornská, kalifornský máček (Eschscholzia californica) je nízká květina s intenzivní barvou květů ve žlutých, oranžových či růžových odstínech. Sejeme v září nebo v dubnu přímo na záhon, později se množí se samovýsevem. Zářivé květy sluncovek se otevírají před polednem a zavírají kolem páté odpoledne, před západem slunce.