Gazánie zářivá se bez sluníčka neotevře

Fialovo-žlutě pruhovaný květ letničky gazánie
Gazánie, Gazania, foto med

Gazánie zářivá patří mezi nejkrásnější letničky, které rozzáří květinový záhon nebo balkonový truhlík svítivými barvami – ale pozor, jen když je hezky. Jestliže prší a také, když zapadne slunce, květy se uzavřou. Vlastně se ty nádherné květy dělají dost vzácné – otevírají se ve slunečních dnech až kolem desáté hodiny ráno a zavírají se již před pátou navečer. Dopřejeme-li gazániím dost slunce, bude její pěstování poměrně snadné.

Gazánie zářivá, Gazania, foto med

Gazánie zářivá (Gazanie rigens) pochází z jižní Afriky, ale i u nás brzy zdomácněla. V domovině Gazánie rostou jako trvalky, v našich podmínkách však jen jako letničky, neboť nepřežijí naše zimy a nedostatek slunce v tomto období. Gazánie jsou velice oblíbené pro své zářivé květy – jednoduché úbory podobné kopretinám, nebo spíš gerberám, které bývají velké až 10 centimetrů. Na rozdíl od gerber jsou nízké, a to jen 15 až 25 centimetrů. Listy mají kopinaté, vespod stříbřité a plstnaté. Vytvářejí ozdobnou přízemní růžici, ze které vyrůstají květní stvoly. Květy mohou mít různé odstíny barvy bílé, žluté, oranžové, růžové až do fialova a červené až do hněda. Střed květu bývá tmavý. Gazánie obvykle kvetou od poloviny června až do prvních mrazíků.

Odrůdy a kultivary

Gazánie Kisss Yellow Flamne , foto med

Gazánie se u nás pěstuje ve více druzích, které mají množství kultivarů. Známé jsou odrůdy Kiss a její vyšlechtěné kultivary Kiss Rose s růžovými odstíny, žlutý Kiss Yellow, bílý Kiss White nebo dvoubarevný Kisss Yellow Flamne. Odrůdy Talent mají stříbřitě plstnaté listy, z nichž je nejzajímavější kultivar Talent Orange a Talent Yellow. Odrůda Mini Star je vyšlechtěna do mnoha barev, a to i dvoubarevných květů, a nejlépe ze všech se hodí pro pěstování v truhlících na oknech nebo v nádobách na terasách. Oblíbené jsou dvoubarevné kultivary Daybreak Red Stripe a Impressa White Flame.

Stanoviště

Gazánie zářivá, foto med

Gazánie vyžadují především plné slunce. Ve stínu, pokud vůbec vytvoří květ, nechají ho uzavřený. Stanoviště může být sušší, rostliny snášejí i místa nechránění před větrem. Vhodné jsou slunné svahy směrované na jih či jihozápad, skalky, obruby záhonů, štěrkové zahrady i nádoby na oknech, balkonech a terasách orientovaných na jih a jihozápad. Stanoviště je vhodné každým rokem měnit.

Pěstování

Gazánie, foto med

Gazánie pěstujeme ze semínek, které vyséváme do skleníku nebo do pěstebních nádob doma na parapetu oken v březnu. Sazeničky, které si také můžeme koupit již předpěstované, sázíme do venkovního prostředí až koncem května a začátkem června, když už nehrozí příliš chladné dny. Vysazujeme je ve skupinách a ve směsích více barev, kdy v době květu nejlépe vyniknou. Potřebují dobře propustnou a výživnou půdu obohacenou kompostem. Zaléváme ráno a opatrně, jsou háklivé na přemokření. Listy jsou zespod stříbřité a plstnaté, čímž se rostlina brání proti nadměrnému odpařování vody, a proto také dobře snáší sucho. Škůdci a chorobami tyto květiny zpravidla netrpí, jen v deštivém létě mohou zahnívat. Budeme-li odkvetlé květy průběžně odstraňovat, podpoříme bohatou násadu nových květů.

Množení

Gazánie zářivá žlutá, foto med

Gazánie zářivá se množí semeny, některé kultivary s pestrými listy však pouze řízkováním. Chceme-li získat semena pro příští rok, z vybraných rostlin neodstraníme odkvetlé květy, nýbrž je necháme dozrát a pak je posbíráme. Tyto semena budou chlupatá a chloupky jakoby slepená dohromady. Koupená semena mají chloupky pro snadnější manipulaci při setí odstraněné. Vysetá semínka by měla vyklíčit při pokojové teplotě do deseti dnů.

Použití a přínos

Gazánie jsou slunečním šperkem zahrady, skalek, nádob, koryt, květináčů a truhlíků na okna, balkony a terasy. Můžeme je pěstovat na smíšených květinových záhonech či obrubách záhonů, i jako solitéry. K aranžím do váz jako řezané květiny nejsou vhodné, neboť se rychle zavřou a jen výjimečně otevřou.