Tulipány třepenité – Crispa

žlutooranžové květy tulipánů třepenitých
Tulipány třepenité – Crispa, foto med

Tulipány třepenité – Crispa kvetou o něco později než botanické druhy, zato zahrady, nádoby na terase či skalky zpestří květy atraktivních barev a zajímavých tvarů. Květy Crispy jsou na koncích jakoby krajkované – roztřepené, okraje mají většinou odlišný odstín. Jsou nádherné a jejich pěstování je snadné.

Tulipán třepenitý – Crispa, foto med

Tulipán třepenitý (Tulipa Crispa) je cibulovitá rostlina z čeledi liliovitých. Pochází z Asie, jsou nejmladší skupinou tulipánů vzniklých křížením. Dorůstají výšky podle druhů 35-60 cm, dužnaté listy jsou zelené a charakteristické jsou kalichovité květy a roztřepenými okraji. Zahradní a botanické tulipány patří k jarním cibulovinám, které jsou u nás běžně pěstované. Rané druhy kvetou v březnu až dubnu, pozdní v dubnu až květnu. Crispy patří k pozdním druhům, kvetou zpravidla v květnu až v červnu. Vyskytují se v barvách mnoha odstínů bílé, žluté, oranžové, růžové, červené a fialové.

Odrůdy a kultivary Tulipánů třepenitých

Růžové tulipány třepenité – Crispa, foto med

Bylo vyšlechtěno množství kultivarů tulipánů třepenitých a každým rokem přibývají další. Patří mezi ně například

 • Tulipa Crispa Bellflower‘ červený s růžovým okrajem, vysoký 40 cm; 
 • T. Crispa’Cummins‘ fialový s bílým okrajem, vysoký 50 cm;
 • T. Crispa ‚Gold‘ sytě žlutý, vysoký 50 cm;
 • T. Crispa ‚Hamilton‘ tmavě žlutý, vysoký 40 cm;
 • T. Crispa ‚Izumi‘ růžový s bílým okrajem, vysoký 45 cm;
 • T. Crispa ‚Joint Division‘ karmínový a okrajem žluto-růžovým, vysoký 40 cm; žlutý 
 • T. Crispa ‚Maja‘; 
 • T. Crispa ‚Matchpoint‘ vínový s růžovým okrajem, vysoký 35 cm; 
 • T. Crispa ‚Mon Amour‘ žlutý, vysoký 35 cm;
 • T. Crispa ‚Palmares‘ vysoký 40 cm oranžovo-červený;
 • T. Crispa ‚Petticoat‚ červený vysoký 40 cm;
 • T. Crispa ‚Queensland‘ růžový, vysoký 30 cm;
 • T. Crispa ‚Siesta‘ růžový s bílým okrajem, vysoký 40 cm;
 • T. Crispa ‚Valery Gergiev‘ červený, vysoký 40 cm; a další.

Stanoviště

Fialový tulipán třepenitý – Crispa, foto med

Pro tulipán třepenitý vybíráme slunné a vzdušné stanoviště, případně i polostín. Na jednom místě je ponecháváme dva až tři roky, poté cibule vyjmeme, uložíme a na podzim vysadíme na jiné místo.

Pěstování

Půda pro pěstování tulipánů třepenitých by měla být dostatečně propustná (v nádobách by měla být dobrá drenáž), hlinitopísčitá, kyprá a dobře zásobená živinami. Cibule vysazujeme na podzim, nejlépe v říjnu do hloubky, která tvoří dva a půl násobek výšky cibule, špičkou nahoru a ve vzdálenosti od sebe okolo 10-15 cm. Proti hryzcům a dalším hlodavcům můžeme cibule tulipánů chránit tak, že je vysadíme v košíku na cibuloviny. Zasazené Crispy vydatně zalijeme, a stejně tak za sucha. Půdu udržujeme kyprou a bez plevelů.

Červený tulipán třepenitý – Crispa, foto med

Tulipány v nádobách

Lila tulipány Crispa, foto med

Tulipány v nádobách zavlažujeme průběžně a také je přihnojujeme. Do váze řežeme poupata těsně před rozpukem s jedním listem. Po odkvětu odstřihneme tobolky, jinak by se cibule zbytečně vysilovala tvorbou plodů, stvol ponecháme. Zbytek uschlé rostliny odstraníme až se zatáhne, což je zpravidla začátkem července, dříve bychom cibuli ochudili o živiny, které ještě z nadzemní části čerpá. Cibule z půdy vybíráme tak jednou za dva až tři roky a na nové místo je vysadíme v říjnu.

Množení tulipánů třepenitých – Crispů

Červené tulipány Crispa, foto med

Při vyzvedávání Crispů ze země najdeme kolem mateřské cibule malé cibulky, tzv. brut. Tyto dceřiné cibulky se do mateřské cibule oddělí po zatažení rostliny. Očistíme je a uschováme na suchém vzdušném místě, a na podzim je vysadíme na záhon do řádků do hloubky 2,5 x výšky cibulek. Okopáváme, zaléváme a přihnojujeme. Vykvetou většinou až napřesrok, kdy cibulky dostatečně vyrostou.

Použití a přínos třepenitých tulipánů – Crispů

Žluté tulipány Crispa, foto med

Crispy jsou velmi vhodné k výsadbě do skupin, do přenosných nádob i na smíšené okrasné záhony a předzahrádky. Také podle barev z nich můžeme tvořit ornamentální záhony v zahradách formálního stylu i ve stylech rustikálních a selských.  Parádu v bytě nadělají řezané kytice ve vázách.