Tulipány zahradní a botanické

Červenobíle žíhané vyšlechtěné tulipány
Tulipány Russian-Prince, foto med

Tulipány zahradní a botanické patří k nejoblíbenějším a nejrozšířenějším jarním cibulovinám. Pěstují se v mnoha barvách, tvarech a velikostech. Liší se nejen květy, ale i listy a dobou kvetení. Nejranější kvetou již v březnu, pozdější odrůdy v dubnu až v květnu. Doba kvetení závisí na počasí, nejkrásnější bývají za vlhkého mírného jara.

Aleppo
Tulipány Crispa Třepenité, foto med

Tulipán (Tulipa) pochází ze Střední Asie. Planě rostoucí druhy najdeme v Turecku, Číně, Koreji, Japonsku a v severní Africe, v Evropě pak na jihu Itálie, ve Francii a na Balkáně. První vyšlechtěné tulipány se objevily v císařské botanické zahradě ve Vídni asi v polovině 16. století. Tulipán jsou vytrvalá cibullovitá rostlina s jednoduchými listy, které se směrem vzhůru zmenšují. Květy jsou poměrně velké rostou na vrcholu stonku. Okvětí se skládá ze šesti okvětních lístků.

Druhy a odrůdy

Tulipány dělíme na zahradní a botanické. V současnosti se uvádí okolo 6000 vyšlechtěných odrůd. Jejich výška může být od 7 do 75 cm. Rozlišujeme rané, středně rané a pozdní odrůdy tulipánů.

Zahradní tulipány

dělíme do skupin podle tvaru květů, vlastností, doby kvetení, například:

Tulipán Viridiflora, zelenokvětý, foto med
 • Jednoduché: rané a pozdní, plné a prázdné
 • Darwinovy hybridy: výška 50 – 60 cm.
 • Triumf hybridy: nejrozšířenější skupina, zahrnující několik tisíc odrůd
 • Liliokvěté: výška 40 – 50 cm, tenké stonky a prohnuté okvětní lístky
 • Rembrandtovy: pestře pruhované nebo skvrnité květy vznikly úmyslnou virovou infekcí
 • Crispy, třepenité: mají třásnité okraje okvětních plátků
 • Viridiflora, zelenokvěté: dorůstají výšky 20 – 40 cm, jednoduché květy mají výrazný zelený pruh
 • Pivoňkovité: plné, kulovité květy, výška 40 – 50 cm
 • Papouškovité: zkroucené, roztřepené květy, zelená žebra, výška asi 60 cm
 • Vícekvěté: lodyhy dělené na 3 – 6 květů, výška 50 – 60 cm

Botanické tulipány

kvetou velmi brzy, mezi nejznámější patří:

Kaufmannův tulipán, foto med
 • Fosteriana hybridy:  mají protáhlé květy, skoro liliovité, na slunci se plně otevírají. Jsou poměrně rané, mnohé mají žíhané listy, výška bývá 30 – 50 cm.
 • Gregův tulipán: mají velké, jednoduché květy, které jsou většinou výrazně lemovány. Jsou to nízké kultivary s trvanlivými květy. Kvetou od dubna do května, výška 20 – 25 cm., jsou vhodné do skalek
 • Kaufmanův tulipán: dvoubarevné, výška 10 až 25 cm. Listy jsou skvrnité či proužkované, některé odrůdy mají listy hnědě nebo bíle skvrnité. Okvětní lístky mají většinou rozdílné vnější a vnitřní zbarvení. Květy jsou nejzajímavější, když jsou otevřené. Kvetou od března do dubna. 

Stanoviště

Stanoviště pro tulipány volíme slunné, snesou však i mírné zastínění – zde začínají kvést později, zato vydrží déle svěží.

Pěstování

Jednoduché tulipány, foto med

Tulipány upřednostňují propustné středně těžké až lehké hlinitopísčité půdy a na jaře před kvetením dostatek vláhy. Cibule vysazujeme od září až do konce listopadu do hloubky asi 10 cm, vzdálenost mezi cibulkami 10 až 20 cm. Na jaře přihnojujeme kombinovaným hnojivem, Neprospívá jim čerstvý chlévský hnůj. Tyto cibuloviny dobře přezimují, na jednom místě je můžeme ponechat asi tři roky, po delší době by ale méně kvetly. Cibule pak vyjmeme ze země v červnu (asi šest týdnů po odkvětu) a vyjmeme a necháme oschnout na suchém vzdušném místě. Na podzim je nasázíme na jiné místo. Nejsnadněji se pěstují ty obyčejné červené a žluté, které jsou oproti šlechtěným druhům odolnější vůči různým chorobám, mezi které patří především virózy, projevující se nepravidelným žíháním květů.

Množení

Tulipány se množí cibulkami, které se na podzim oddělují od matečné rostliny.

Použití a přínos

Texas-Flame
Papouškovité tulipány, foto med

Tulipány jsou vhodné do trvalkových záhonů, květinových rabátek a do předzahrádek. Nízké druhy uplatníme ve skalkách a do jarních truhlíků. Můžeme je nasázet i do trávníku, pokud nespěcháme s jeho sekáním. Tip – Tulipány jsou mírně jedovaté, obsahují alkaloidy (lycorine, galanthamin, tazetin), které mohou vyvolat trávicí potíže. U citlivých osob může i pouhý kontakt se šťávou z rostliny vyvolat podráždění kůže.