Jak na poškozený trávník

dobře udržovaný trávník u domu, šťavnatě zelený
Udržovaný okrasný trávník, foto med

Když se snažíme vypěstovat dokonalý anglický trávník, nebude smířliví ani k sedmikráskám, natož pak krtincům, žloutnutí trávy, holým místům a podobným nedostatkům. Kytky patří do zcela jiných druhů trávníku nebo na louku, kde si také mohou užívat svobodného života krtci, hrabat psi nebo experimentovat s „dolováním pokladů“ naše děti. Okrasný trávník má být stejnoměrně hustý a svěže zelený. Co dělat, když je poškozený trávník?

Nejprve zmapujeme, v jakém stavu trávník je. Mezi problémy, které budeme řešit, zařazujeme plevel, výskyt mechu, proč vznikají holá místa, jak se zbavit škůdců, co s řídkou trávou a jaké choroby se mohou vyskytnout i jak na ně – např. padlí.

Základem je kvalitní směs trávního semene

Zavlažování, foto med

Okrasné trávníky pěstujeme především z estetických důvodů. Mají být husté, jemné, svěže zelené po celou dobu své vegetace sezonu, odolné vůči nízkému sesekávání a neměly by tvořit přílišné množství hmoty. Směsi pro okrasné trávníky se skládají z hustě trsnatých a krátkých kostřav červených a úzkolistých odrůd lipnice luční. A ty se pak doplňují, podle požadavků na lokalitu, kde chceme trávník založit. Například do sušších lokalit se směs obohacuje o kostřavu ovčí, do směsi určené na vlhčí místa nebo do trávníků se závlahou se přidává psineček tenký. Na vybraných odrůdách také závisí barevný odstín trávníku.

Jak na plevele

Plevel v trávníku, foto med

Plevely se z trávníku odstraňují mechanicky nebo chemicky. Záleží na míře zaplevelení: několik jitrocelů, pampelišek a sedmikrásek stačí odstranit mechanicky, můžeme si koupit speciální vytrhávač plevele. Při středně velkém zaplevelení použijeme selektivními herbicidy, které zničí pouze plevel, aniž by ublížily trávě. Jsou to například Bofix, Banvel nebo Lontrel. Po zásahu musíme plevel pečlivě odstranit, a je-li místo větší, prohnojíme a vysejeme nové travní semeno. Pokud však trávník již v takovém stavu, že na ní tráva roste jen místy a okolo jsou holá místa nebo je celá prorostlá plevelem, pak je lepší zahradu zrýt a založit nový trávník. Nejčastějším nežádoucím plevelem v trávníku bývá jetel, který svou rozpínavostí omezuje vývoj travních kultur. Vyskytuje s většinou tam, kde je půda nadměrně zásaditá a špatně zásobovaná živinami. Problém vyřešíme, když upravíme pH půdy tak, aby se pohybovalo mezi 6 – 6,5. Také vyvážíme hnojení. Růst plevele tak bude potlačen.

Mech

Vertikutace, foto archiv

Na trvale zastíněných a vlhkých stanovištích, nebo tam, kde se vyskytuje jílovitá, těžká půda, je velkým nebezpečím pro trávník mech. Jeho růst podporuje také kyselá půda a nedostatek živin. Klesne-li pH pod 5,5, odumírají navíc i půdní mikroorganismy a růst trávy stagnuje. Tomuto problému krátkodobě pomůže provzdušnění trávníku, neboli vertikutace. Ta odstraní většinu mechových polštářů a zajistí přísun vzduchu a živin. Samo o sobě však nepostačí, důležitější je zvýšit pH vápněním, zlepšit strukturu půdy rozhozením křemičitého písku bezprostředně po provzdušnění. Pro trvale zastíněná místa volíme speciální travní směs do stínu.

Poškození trávníku zvířaty

Krtince, foto med

Krtince na dokonalém trávníku nás dokážou pořádně nadzvednout. Krtků se zbavit není snadné. Zkusíme to buď elektronickým odpuzovače, který ale vydává velmi nepříjemný zvuk i pro lidi, nebo sirnými tabletami, jež se zapálí a vloží do krtince. Větší psi mohou trávník zdevastovat už jen svým pohybem po něm. Špatně působí také psí (i kočičí) exkrementy, především moč, která způsobí na trávníku žluté skvrny. Můžeme jim zabránit, když hned po akci místo důkladně prolijeme vodou. Psy učíme okrasnému trávníku se vyhýbat, ale boj v podstatě spočívá v mechanickém zabránění přístupu zvířat na trávník. Hlemýždi a slimáci jsou spíš nepříjemní, než že by trávník vysloveně ničili. Zbavíme se nastražením granulí, nebo nalijeme do vyšší plastové nádobky trochu piva a postavíme ji na okraj trávníku. Pivo slimáky přitahuje, nalezou do nádoby, z níž však již nedokáží vylézt.

Holá místa, žluté či hnědé skvrny

Opětovně oseté místo na trávníku, foto med

Holá místa vzniknou například po likvidaci plevele, rovnání terénu, hrabání psa, místo po květináči apod. Takto poškozený trávník je opravit snadné – plochu zkypříme a znovu osejeme. Hnědé skvrny vzniknou v důsledku přesušení nebo přehnojení. Také po vylitém oleji či benzinu ze sekačky. Na tomto místě nic neporoste, dokud půdu do velké hloubky neodstraníme, nahradíme čistou a znovu vysejeme trávu. Také lze vyměnit celý drn i s poškozenou zeminou (do hloubky 10 – 15 cm) za nový.

Tip

Vytvořme si někde na zahradě malou rezervní trávníkovou plochu, kterou osejeme stejnou travní směsí a budeme se o ni starat jako o okrasný trávní. Odtud budeme v budoucnu brát drnové záplaty na případné poškozený trávník. O pokládání travního koberce ZDE.