Pěstování malin na zahradě i na balkoně

Sklizené maliny, zralé červené plody maliníku
Maliny, foto med

Pěstování malin je poměrně snadné. Maliny jsou plody ostružiníku maliníku.  Barvivo, které obsahují, patří mezi nejsilnější antioxidanty. Čím sytější a tmavší barvu maliny mají, tím je koncentrace vyšší. Nejzdravější způsob, jak užívat maliny, je sníst je hned po utržení, ale také z nich můžeme připravit chutné dezerty, malinovou šťávu, marmelády, džemy a kompoty.

Dozrávající maliny, foto med

Maliník, Ostružiník maliník (Rubus idaeus L.) je vytrvalý keř, rostoucí v přírodě na pasekách a loukách u lesa. Z něj byly vyšlechtěny různé zahradní odrůdy, čítající dnes okolo pěti set kultivarů, které jsou zpravidla děleny na červenoplodé a žlutoplodé. A právě tyto zahradní maliny pěstujeme na svých  zahradách.

Pěstování zahradních malin

Žluté plody maliníku, foto med

Maliníku se daří na slunných místech, na svahu mírně skloněném k jihu, nebo u jižních stěn. Vyžaduje středně těžké humózní vlhčí půdy. Nedaří se mu v půdách těžkých a zamokřených, či příliš suchých. Neprospívají mu polohy s prudkými mrazovými větry. Ve stínu, v polostínu má menší plody. Půdu pro výsadbu maliníku připravujeme koncem léta tak, že odstraníme plevele, půdu vyhnojíme chlévskou mrvou nebo kompostem. Pro prostokořenné rostliny je nejvhodnější období výsadby srpen až říjen, kontejnerované se mohou vysazovat v průběhu celého vegetačního období. Sazenice pro zahradní pěstování zkrátíme asi na 35 cm, přiměřeně seřízneme i kořeny. Sázíme tak hluboko, aby kořeny seděly pevně v zemi. Během vegetace půdu kypříme, odplevelujeme a podle potřeby také zavlažujeme, nejlépe v podvečer. Pak budou zahradní maliny velké a sladké. Jednou za dva roky přidáme ke každému keři asi 10 až 15 kg kompostu.

Sklizeň malin a řez maliníku

Maliník, foto med

Maliník kvete a plodí na dvouletých výhonech, kvete bíle od poloviny května až v červnu, plody dozrávají postupně od července. Některé odrůdy plodí opakovaně – remontují, a ty sklízíme až do září. S výjimkou remontujících odrůd po sklizni všechny odplozené výhony u země odřízneme. Mateřské rostlině ponecháme pouze 6 až 8 těch nejlepších a zdravých výhonů, které na jaře zkrátíme asi o čtvrtinu délky, čímž podpoříme tvorbu plodů. Maliník plodící až do podzimu prořezáváme v únoru.

Význam malin pro zdraví

Žluté maliny, foto med

Maliny obsahují důležité flavonoidy, značné množství vitamínů kyseliny jablečné, citronové a vinné, třísloviny, cukry, vonné silice, velké množství vápníku a hořčíku, ale hlavně jsou ceněné zejména pro vysoký obsah antioxidantů. Maliny zpomalují stárnutí buněk, likvidují volné radikály, pomáhají při různých onemocněních, působí blahodárně při horečkách, zánětech a nachlazeních, odbourávají cholesterol a blokují rozvoj některých nádorů, snižují vysoký krevní tlak, podporuji peristaltiku střev, jsou močopudné.

Tip pro krásnou pleť

Masku pro svěží, pružnou pleť a zjemnění vrásek vyrobíme z rozdrcených malin, které smícháme s medem a smetanou. Naneseme na obličej a necháme působit asi 15 minut.

Maliny pěstované na balkoně

Maliny sklizené z balkonových maliníků, foto med

Na balkonech a terasách je v současné době módní pěstování převislých jahod v nádobách, ale málokdo ví, že ve větších nádobách se můžeme pustit i do pěstování malin. Potřebujeme pěstební nádoby o objemu 8-10 l, přidáváme hnojivo pro drobné ovoce a pravidelně zaléváme. Pěstují se v podstatě stejně jako na zahradě. Vybrat si můžeme mezi druhy jednou plodícími např. Granát, Lloyd George, Rubín, Veten, Zeva II, které zrají v létě nebo nemontujícími např. Ada, Heritage, Ljulia, Medea. Výhony malin průběžně usměrňujeme, jinak se divoce rozrostou. Vhodná je opora, například treláž na zdi nebo alespoň volně tyče s příčkami, ke které výhony vyvazujeme.