Lupina, Vlčí bob

fialové a růžové květy lupin
Lupina, Vlčí bob, foto med

Atraktivní, téměř metr vysoké vzpřímené rostliny s až půlmetrovými květy byla Lupina Vlčí bob chloubou zahrad už za našich babiček. I když tehdy ještě zdaleka nedosahovala tolika barevných odstínů jako dnes. Květy jsou žluté, bílé, růžové, oranžové, červené až modré a fialové; jsou i dvoubarevné kultivary. Nepotřebují skoro žádnou péči.

Žlutý Vlčí bob, foto med

Lupina mnoholistá – Vlčí bob (Lupinus polyphyllus) se vyskytuje v několika stovkách druhů, ještě stále můžeme na loukách a okrajích lesů vidět planě rostoucí Vlčí bob, s květy většinou modré, případně bílé barvy. Tato trvalka má silně jedovatá semena a je před nimi nutné chránit především děti. Vyšlechtěné lupiny kvete v létě v několika barvách, některé i dvoubarevně. Mohutné duté olistěné lodyhy jsou zakončeny vzpřímenými hustými hrozny květů, typickými pro motýlokvěté (Papilionaceae) rostliny. Lupina patří do čeledi vikvovitých (Viciaceae). Rostliny jsou olistěné řapíkatými dlanitě dělenými listy s oválnými celokrajnými lístky. Lupiny kvetou od poloviny června po celé léto.

Odrůdy a kultivary

Kultivary tzv. Russelových lupin, foto med

Zahradní Lupiny neboli Vlčí boby jsou hybridy vzniklé křížením více druhů, hlavně L. polyphyllusz Lperennis, které pocházejí ze Severní Ameriky. Pěstují se jednak kultivary tzv. Russelových lupin, které vynikají živými barvami květů, a jenž množíme vegetativně, jednak kultivary skupiny Schlossrasse, které mají vyrovnaně barevné květy, množíme je semeny, což je mnohem snazší. Pěstujeme hlavně kultivary z šlechtěného osiva. Fräulein má květy bílé až smetanové; Kronleuchter má květy žlutých odstínů; Mein Schloss jsou cihlově červené, Schlossfrau květy růžové s bílou.

Stanoviště

Lupinám se nejlépe daří na slunném stanovišti, nesvědčí jim však suchá půda.

Pěstování

Lupina Fräulein, foto med

Lupiny pěstujeme nejlépe v živné propustné hluboké půdě s nižším obsahem vápna. Semena vlčího bobu lze vysévat od února do června, přičemž v zimě předpěstováváme v teplém prostředí. Na záhon vyséváme, až přestanou i přízemní mrazíky, a semena přes noc namočíme do studené vody, aby lépe vyklíčila. Sázíme na vzdálenost 70—80 cm. Lupiny z časných výsevů vykvétají již na konci léta, častěji však až druhým rokem v červnu. Tyto trvalky nepotřebují žádnou zvláštní péči. V době většího sucha zaléváme, hnojíme nanejvýš v případě, že je půda velmi chudá. Mladé rostliny chutnají slimákům i housenkám, před kterými je třeba je chránit.

Množení

Červeně kvetoucí Vlčí bob, foto med

Lupina, Vlčí bob se rozmnožuje zjara (nejlépe v teplých dnech), a také na podzim, a to semeny. Lépe je semena rostlin namočit přes noc do studené vody a pak teprve vysévat do substrátu. Množit tyto rostliny můžeme i stonkovými řízky, které vysadíme na slunné stanoviště do dobře propustné půdy, v níž se mohou vyvíjet její dlouhé kořeny. Množit je lze i řízkováním, ale v domácích podmínkách je to obtížné.

Použití a přínos

Lupina, Vlčí bob se používá jako součást smíšených rabat a volných skupin, kde má dominantní funkci. Je vhodný i k řezu. Je velmi dekorativní, nevydrží však dlouho. Tip: Seřízneme-li se po odkvětu květenství, často remontuje – znovu vykvete.