Zahradničení v březnu

červeně kvetoucí kdoulovec
Kdoulovec, Chaenomeles, foto med

Zahradničení v březnu zahajuje sezonní práce. Příroda se pomalu probouzí ze zimního spánku a co nevidět, začne jaro – alespoň podle astronomického kalendáře. Pro zahrádkáře to znamená, že nastává období každodenní péče o bujně se rozrůstající rostliny. Tento měsíc také rozhoduje o tom, jakých výsledků dosáhneme při pěstování zeleniny i ovoce na užitkové zahradě. V teplejších oblastech se již můžeme kochat nádhernými květy kdoulovců, magnolií a zlatými forzýtie.

Slunce již začíná opravdu hřát a z těch opatrně vystrkovaných úponů a lístků bude zakrátko zelená džungle. Je čas výsevů a příprav pro novou vegetaci. Všude, kde již roztál sníh, na nás vykukuje, co vše jsme zapomněli uklidit či dokončit. Novou sezonu tedy začneme úklidem. Likvidujeme zbytky suché natě u trvalek. Vyhrabeme zbytky listí a stařin, přeházíme a srovnáme kompost, dokončíme přípravu záhonů.

Domácí výsevy – předpěstování

Petúnie, foto med

Chceme-li ušetřit za sazenice, měli bychom se již teď postarat o vlastní více ZDE). Na výsevy můžeme použít všechny možné plastové krabičky a kelímky, dokonce i plata od vajíček. Jde jen o tom máme-li je možnost umístit někam, kde nebudou urážet náš estetický vkus. V opačném případě si raději pořídíme množárny a malé květináčky. Všechny nádoby pro výsevy musí mít na dně odtokovými otvory. Pokud nechceme, aby nám zálivková voda tekla po parapetu, pořídíme si také podšálky nebo tácky. Výsevy petúnií ZDE. Nádoby naplníme je asi do dvou třetin ošetřeným substrátem, osejeme, zavlažíme pomocí rozprašovače a zakryjeme tabulkou skla. Důležité je držet je v teplotě mezi 20 °C až 25 °C, ale určitě není vhodné stavět nádoby s výsevem na radiátory, akumulační kamna apod. Jakmile výsevy vzejdou, přemístíme nádobky na slunné místo. Při natahování se rostlin za světlem krabičkami otáčíme, aby sazeničky rostly rovně. Jakmile se vytvoří první pravé listy, rostliny přepícháme do kořenáčků, odkud se pak již ve správnou dobu postěhují na záhon.

Okrasná a užitková zahrada v březnu

Trávník, foto med

Nejprve zkontrolujeme, jak dopadly okrasné rostliny po zimě, zejména ty citlivější. Při té příležitosti odstraníme zimní obaly a nakrytí. Prohlédneme okrasné dřeviny a vše, co během zimy nepřežilo, odstraníme, jinak by se zmrzlé a odumřelé výhony mohly stát rezervoárem chorob.

Crispa, Tulipán třepenitý, Aleppo, foto med
  • Výsadba květin: Při nákupu sazeček, hlíz a cibulí květin a další sadby si dobře prohlédneme, zda je výsadbový materiál zdravý, že nemá povrchové poškození nebo dokonce plíseň, kterou bychom mohli zanést na zahradu. Ve sklenících nebo pařeništích připravujeme sadbu letniček. Od konce března také vyséváme trvalky. Sázet můžeme i stále zelené dřeviny.
  • Trávník: Zkontrolujeme také stav trávníků, možná budou potřebovat vyhrabat odumřelou trávu a osít poškozená místa. V teplejších místech a zvlášť na lehčích písčitých půdách může totiž trávník poměrně brzy zjara trpět zasycháním.
  • Zelenina: Někteří zahrádkáři již mají plná pařeniště či skleníky rychlených salátů a ředkviček. Zelená se i předpěstovaná sadba kedluben a košťálovin. (V lednu a únoru vy již měly být vyseté: brukev, kadeřávek, kapusta hlávková, jarní česnek, polníček, další košťáloviny je možné vysít ještě i v březnu). Jestliže ne, pak máme co dohánět. V případě, že je pěkné počasí a zem není rozbředlá, můžeme upravovat záhony a připravovat je k výsevům. Měli bychom půdu dobře ošetřit proti plevelům a připravit co nejlepší podmínky pro vzcházení semen. Jahody přihnojíme síranem amonným (20 g/10 litrů).

Zelenina

Zeleninové záhony, foto med

Ze zimních výsevů sklízíme během zahradničení v březnu kadeřávek, růžičkovou kapustu, polníček z podzimní výsadby, topinambur, špičaté zelí, také poslední pórky a brokolici. Ve sklenících již může být zralá ke konzumaci celá řada krátkodobých zelenin, např. ředkvičky a různé saláty. V březnu  obvykle vyséváme nebo sázíme tyto druhy zeleniny:

  • a/ pro předpěstování sadby – celer, růžičková kapusta, pór
  • b/ přímo na záhony – ředkev, mrkev karotka, petržel, pastinák, čekanka, černý kořen, křen, pažitka, cibule, hlávkový salát, bob zahradní, koncem měsíce i špenát, kopr, hrášek, reveň. Vysetým ředkvičkám by se mohlo nejlépe dařit pod krytem z netkané textilie, jinak s nimi raději ještě počkáme. Je-li dobré počasí, můžeme koncem měsíce přesadit z pařeniště na záhony listové zeleniny, kedlubny a rané kapusty.

Ovocné keře a  stromy

Ovocné stromy, foto med
  • Není-li půda při zahradničení v březnu promrzlá nebo příliš mokrá, můžeme vysazovat ovocné stromky a keře, jako např. rybíz. Vše po výsadbě řádně zavlažíme. Bobuloviny vysazujeme do poloviny měsíce, protože brzy raší.
  • Hnojení – Okolo kmínku doplníme kompost nebo hnůj, pokud jsme tak neučinili na podzim. K ovocným stromům přidáme zásobní hnojení.
  • Řez – V chladnějších oblastech ještě dokončíme řez ovocných dřevin a také provádíme řez révy vinné. Také můžeme upravit ovocné stěny. Upravujeme koruny stromů.
  • Ochranné postřiky – Zavčas ošetřujeme jádroviny proti padlí, v závěru měsíce také proti jablka proti strupovitosti. Broskvoně a mandloně postřikujeme proti kadeřavosti měďnatými přípravky Kuprikol 50, Champion 50 WP (60 g na 10 litrů vody). Začínáme s postřiky ovocných stromů proti přezimujícím škůdcům (Oleoekol 100 ml/10 litrů, Torant 10 ml/10 litrů, Zolone 20 g/10 litrů).