Srpen bývá nejteplejším měsícem a mnoho rostlin v tomto vedru částečně omezuje růst. Ale k ránu už bývá chladno, a právě toto střídání tepla a chladu prospívá jablkům, hruškám a vůbec mnohým rostlinám. Zrají a dozrávají, a nám tím připravují práce týkající se sklizně, zavařování a dalšího konzervování. Zahrada v srpnu je příjemná a trávíme zde zpravidla spoustu času.
Sklizeň plodů bývá závislá nejen na počasí, ale i nadmořské výšce a místě. Zahrada v srpnu je příjemná a trávíme zde spoustu času. Práce s pěstováním už není tolik jako jí bývá na jaře, a navíc je tu krásně. Kvetou letničky i trvalky, dozrává spousta druhů ovoce, jakými jsou třeba mirabelky nebo meruňky či letní jablka, sklízíme rajčata, okurky a další zeleninu. Také si při posezení s přáteli pochutnáváme na grilovaném mase i zelenině.
Okrasná zahrada
Kvetou typické květiny léta – Mečíky, Jiřiny, Sunečnice, Kopretiny, Floxy, Lilie, Vlčí bob a mnohé další. Růst nových květů podporujeme řezem starých výhonů. Sklízíme semena letniček a dalších druhů, které vyzrávají. Také již připravujeme řízky balkonovek, zejména pelargónií a vzpřímených muškátů pro další sezonu. Pokračujeme ve sběru květin, které využijeme v zimě pro suchá aranžmá. Sázíme cibule hyacintů, krokusů nebo bledulí. Dokončujeme výsev dvouletých rostlin, jakými jsou macešky, sedmikrásky, divizny a koniklece. Z dvouletek, které jsme začátkem léta vyseli, přesazujeme sazenice. Dělíme trsy pivoněk, kosatců aj. Očkujeme růže na tzv. spící očko, a to jak u keříčkových, tak i u stonkových forem.
Řez dřevin a sečení trávy
Dokončujeme řez živých plotů, aby nově vytvořené výhonky ještě mohly do zimy dostatečně vyzrát. Prořezáváme magnólie, vajgélie a další druhy keřů, aby zesílily výhonů pro další rok a také, abychom je tvarovali. Trávník má sice za vysokých teplot mírně omezený růst, ale pokud ho pravidelně zavlažuje, je časté sečení nezbytné. Většina okrasné zahrady potřebuje běžnou údržbu, odplevelování, zálivku, odstraňování odkvetlých částí. Na řadě okrasných dřevin a růží může způsobovat větší škody bělavé padlí, v případě napadení použijeme postřik sirnatými přípravky.
Ovocné stromy a keře
Sklízíme ranější odrůdy jablka a hrušky, meruňky a broskve, které v nejranějších odrůdách dozrávají již od konce předchozího měsíce. Dozrávají švestky, blumy, pološvesteky, renklódy a mirabelky. Sklízené plody ukládáme ve větratelných lískách a většinu jich budeme muset rychle zpracovat, ať již kompotovat, sušit, mrazit nebo z nich vyrobit marmelády a džemy. Větve chráníme proti rozlomení pod velkou tíhou plodů jejích podpíráním. U broskvoní po sklizni dokončujeme letní řez, stejně jako u dalších druhů peckovin – prořežeme je a zkrátíme výhony. Také řežeme rybíz nebo angrešt. Stromy na řezných plochách ošetříme ochranným balzámem. Mrazem poškozené a proschlé ořešáky upravíme řezem do zdravé části. Strom má v tomto období příznivou regenerační schopnost. Toto období je také většinou nejvhodnější k roubování, očkování a štěpování řady ovocných stromů. Kontrolujeme případný výskyt chorob a škůdců. Především padlí s bělavými povlaky na listech se může objevit již silněji. Zavlažujeme jablka a další ovoce pro podzimní sklizeň. Sbíráme a odstraňujeme (pokud není nahnilé, kuchyňsky zpracujeme) veškeré opadané ovoce, kvůli prevenci chorob. Ovocné dřeviny přihnojujeme kombinovanými hnojivy.
Zelenina
Zahrada v srpnu obnáší i sklizeń letních košťálovin, listových zelenin, ale především plodové zeleniny – cukety, okurky, fazolky, ranou kořenovou zeleninu. Pozdější kultury především zavlažujeme a můžeme je ještě začátkem měsíce přihnojit, ale pár týdnů před sklizní již nehnojíme. Všechny výsevy chráníme proti slimákům a dřepčíkům bílou netkanou textilií, kterou na obvodu dokonale utěsníme. Za deštivého počasí hrozí infekce plísní bramborovou a je třeba preventivně opakovat ochranu. Sejeme špenát nebo od druhé poloviny měsíce ozimý salát, hrášek, ředkvičky, pekingské zelí. Sázíme kedlubny, hlávkové čekanky, endivie. Nadvakrát přihrnujeme pórek, aby byl dobře vybělený. Zalamujeme vrcholy růžičkové kapusty – růžičky pak zesílí a jsou větší. Vysazujeme na vyhnojené, prokypřené a dobře zavlažené záhony sadbu jahod na vzdálenost 0,5-0,6 x 0,25-0,35 m.