Zahrada v dubnu

tulipán Bellflower
V dubnu kvetou tulipány a jiné cibuloviny, foto med

Zahrada v dubnu je ještě prochladlá. Počasí bývá aprílové, tedy nestálé a ne vždy příznivé pro zahrádkářské práce. Většina rostlin, zejména zeleniny začíná růst od kořenů a je tedy odkázána na půdní teplotu. Chceme-li dosáhnout rychlejšího prohřátí půdy a zvýšit tepelnou setrvačnost zeminy, pokrýváme záhony průhlednou fólií nebo netkanou textilií.

Ve sklenících nebo pařeništích již připravenou sadbu salátu a košťálovin otužujeme pro výsadby na záhony. Předpěstováváme i sadbu okurek, tykví, melounů nebo papriky.

Okrasná zahrada

Modřence na okrasném záhonu, foto med

Trvalky pomalu vystrkují první výhonky, kontrolujeme, zda přes zimu některé nevymrzly, případně si naplánujeme, co je potřeba obnovit a kam vysadit nové rostliny. Stejně důkladně prohlédneme skalku, která se již pyšní prvními kvetoucími alpínkami, a doplňujeme po zimě prázdná místa. Do skleníku nebo na okna umístíme nádoby s truhlíky a dalšími nádobami, které jsme oseli letničkami pro balkony. Pelargónie nařízkujeme a zasadíme do menších květináčů. Jakmile se půda prohřeje na 10 °C, začneme přihnojovat stromy, keře a trávníky. Pokud je suché jaro, zaléváme. Je vhodná doba k přesazování nebo vysazování jehličnanů.

Trávník

Trávník vyhrabeme, foto med

Zahrada v dubnu obnáší i práci s trávníkem. Okrasný trávník důkladně vyhrabeme, kde je třeba, provzdušníme ho vertikutátorem, aby mohl dobře nasávat vodu a tvořit nové výhonky. Můžeme začít s přihnojováním a koncem měsíce trávník již začínáme se sečením trávy. Chceme-li založit trávník s kvetoucími rostlinami, začneme do něj koncem dubna vysazovat cibulnaté a hlíznaté druhy květin.

Zelenina

Listová zelenina, foto med

Na zeleninové záhony rozhodíme plná průmyslová granulovaná hnojiva (Cererit, NPK apod.), která zapravíme do půdy, jinak by zůstaly nevyužité. Rané zeleniny vysazujeme na záhony, až když půda dosáhne teploty +10 ºC. Na jahody nebo zeleninové sazenice pokládáme bílou netkanou textilii, která zvyšuje teplotu půdy, snižuje odpar vody, brání tvorbě škraloupu a chrání mladé rostliny proti létajícím škůdcům. Na záhony vysejeme pór, špenát, hlávkový salát, salátovou řepu, ředkvičku, kopr nebo hrách. Zavčas likvidujeme narůstající plevele na záhonech, aby v době výsadby byly náležitě čisté. Na záhonech se již objevují ke sklizni ředkvičky a salát.

Ovoce

Kvetou ovocné stromy, foto med

V průběhu dubna přihnojíme ovocné stromy kombinovanými hnojivy v místech okapu koruny, kde strom převážně přijímá živiny. Hnojiva zapravíme motyčkou do země alespoň 10 cm hluboko. Hnojení ke kmenu nebo rozhození na povrch nemá smysl. Na plochu 1 m² by mělo připadnout asi 50 g Cereritu, nebo NPK. Na každý ovocný strom působí blahodárně aplikace kvalitního kompostu v množství 10 litrů na kmen. Stromy rostoucí poblíž hnojených zeleninových záhonů hnojit nemusíme. Kvetou meruňky, broskvoně, hrušně a švestky, bude třeba začít s preventivními postřiky. Zejména fungicidy proti strupovitosti a mazovitosti. Na ovocných stromech také věnujeme zvýšenou pozornost mšicím. Abychom se jich zbavili, podpoříme výskyt jejich přirozených nepřátel, mezi které patří například škvoři. Naši předkové umisťovali do korun stromů dnem vzhůru obrácené kořenáče s dřevitou vlnou nebo slámou. V nich se škvoři zdržují přes den. Po západu slunce pak napadají kolony mšic, kterými se živí.