Prvosenka jarní, Petrklíč – k jaru klíč, říkávalo se, a opravdu, jakmile se tyto zlatožluté květy prvosenky jarní objeví, následuje nepřeberné množství květů na jaře kvetoucích rostlin. Lidový název petrklíč získala tato bylina údajně proto, že vyrostla na místě, kam si svatý Petr odložil klíče. Vědecky se ale tento ale český název vztahuje k okolíku květů v podobě zubů u klíče. Petrklíč příjemně medově voní.
Většina prvosenek tvoří okolík na 10 až 20 cm vysokém stonku, který vyrůstá ze středu přízemní růžice listů. Květy s dlouhými stopkami mají žlutou barvu. Vědecké jméno rodu Primula pochází z latinského slova primus (první) a vztahuje se k ranému kvetení. Prvosenky, Petrklíče najdeme v listnatých, smíšených, lužních a hornatých lesích, na vlhkých loukách, zejména horských. Primule dávají přednost kyprým a vlhkým hlinitým půdám. Prvosenka vyšší roste skoro na všech loukách, na okrajích lesů, v křovinách a prvosenka lysá jen ve vysokohorském pásmu.
Druhy a odrůdy
Prvosenka jarní (Primula veris), prvosenka vyšší (P. elatior) a prvosenka lysá (P. auricula) jsou svými léčivými účinky rovnocenné. Prvosenka lysá je ale plně chráněná a její sběr je zcela zakázán. Ostatní dvě prvosenky jsou chráněné částečně. To znamená, že je zakázán sběr kořenů (i jakékoli poškozování). Sbírat se smí, a to pouze v omezeném množství květ s okolíky. Velmi rozumné je pořídit si petrklíče pro vlastní potřebu na zahrádku, kde je můžeme pěstovat a sklízet bez omezení. Šlechtěné zahradní druhy primulí nejsou k užívání vhodné a nemají žádné léčivé účinky.
Sběr drogy a složení
Na jaře sbíráme celé okolíky, to znamená žluté kvítky i se zelenými kalichy, ale bez stonků. Sušíme je ve stínu, případně v sušičce, při teplotě, která by neměla přesáhnout 40 °C. Kořínky, pokud nejsou z vlastní zahrady, vynecháme, naopak je chráníme. Léčivou drogou je květ s kalichem a také oddenek. Droga obsahuje vitamin C, saponiny (například kyseliny primulové), silice (kyselinu křemičitou), sacharidy, glykosidy, flavonoidy.
Choroby a neduhy, které prvosenka léčí
- nespavost
- onemocnění dýchacích cest (průdušek a plic) – uvolňuje hleny, tiší dráždivý kašel, dezinfikuje a působí protizánětlivě.
- onemocnění močových cest a měchýře – močopudné účinky, pomáhá odstraňovat močové kaménky.
- nervové poruchy – posiluje nervy a srdce
- dna a revma – vylučuje všechny jedy, které způsobují dnu a revmatické onemocnění – delší dobu denně jeden až dva šálky čaje z prvosenky
- migréna – zmírňuje bolesti hlavy při nervozitě
- srdeční onemocnění – při těžkostech se srdcem je vynikajícím prostředkem, mimořádně působí při zánětech srdečního svalu.
Příprava léků z petrklíče
- Čajový nálev: Vrchovatou čajovou lžičku spaříme v 1/4 litru vody, krátce vyluhujeme. Při obtížích užíváme dvakrát denně.
- Víno: Do láhev volně nasypeme petrklíčové květy s okolíky tak, aby byla plná a pak ji zalijeme čistým, přírodním vínem. Víno musí květy překrývat. Láhev lehce uzavřeme a postavíme na dva týdny na okno, kam svítí slunce. Podáváme při srdečních obtížích denně jednu až tři polévkové lžíce.
Čajové směsi
- Čaj proti nespavosti: 50 g květů s okolíky prvosenky, 20 g květů květu levandule, 10 g třezalky tečkované, 15 g šištiček chmele a 5 g kořene kozlíku lékařského. Vrchovatou čajovou lžičku spaříme hrnkem litru vody a necháme tři minuty luhovat. Pijeme velmi teplé před spaním a po malých doušcích. Můžeme přisladit medem.
- Čajová směs k jarnímu pročištění organismu: 50 g květů s okolíky prvosenky, 50 g mladých výhonků bezu černého, 15 g kopřivových listů, 15 g kořene smetánky lékařské. Vrchovatou čajovou lžičku spaříme hrnkem litru vody a necháme tři minuty vyluhovat. Přes den popíjíme po doušcích dva šálky čaje, které můžeme přisladit medem.