Choroby a škůdci česneku a cibule

Ošatka s cibulí a česnekem
Choroby a škůdci česneku a cibule, foto med

Může se stát, že česnek nebo cibuli, které pěstujeme na zahrádce, napadne nějaká choroba nebo škůdce, například hniloba cibulí, háďátka nebo molík česnekový. Poznáme to podle toho, že se rostlina přestane dobře vyvíjet, krní nebo uvadá a usychá. A protože chceme vypěstovat zdravý česnek i cibule správné velikosti, podíváme se, jak napadenou zeleninu chránit a jak škůdci česneku a cibule předcházet.

Česnek v jahodníku, foto med

Některým škůdcům se můžeme preventivně bránit už při výsadbě česneku a cibule, a to tak, že souběžně s nimi vysadíme rostliny, které škůdce odhánějí. Jedná se o květiny, které produkují jakýsi přírodní repelent. K těmto rostlinám patří například měsíček zahradní, třapatka nachová a především afrikány neboli aksamitníky, které dokáží poměrně úspěšně eliminovat výskyt některých půdních patogenů. Seriózní výzkum ukázal, že v zahradnické praxi běžné druhy aksamitníku dokáží zlikvidovat svými výměšky kořenová háďátka v záhonech s česnekem, cibulí i jahodníku stejně spolehlivě jako některé běžně používané a prodávané chemické přípravky.

Zhoubná háďátka

Jedním z důvodů, proč naše cibulová zelenina neprospívá, může být napadení háďátky, což jsou drobné, asi dvoumilimetrové hlístice. Podle toho, na které části rostliny se vyskytují (a které poškozují) je dělíme na háďátka kořenová, stonková a listová. U česneku poškozuje háďátko zhoubné podpučí, takže dochází k odumírání kořenů. Napadené rostliny zastavují růst a často dosahují výšky pouze několika centimetrů nad zemí, kroutí listy a ztrácejí chlorofyl (zelené barvivo), takže jejich zbarvení bývá světle zelené až žlutavé. Česnek brzy odumírá. Při pohledu na podzemní cibuli tvořenou stroužky vidíme žlutavé zabarvení, případně deformace. Poškození bývá také spojováno se zavlékáním dalších houbových chorob nebo bakterióz, které pak na stroužcích dokonají dílo zkázy.

Prevence a ochrana proti háďátku

  • Prevence spočívá především v důkladném namoření veškeré sadby. Máčíme naloupané stroužky česneku v roztoku Sulky, často tuto práci spojíme rovnou s máčením stroužků i v roztoku proti houbovým chorobám. Toto ošetření děláme bezprostředně před výsadbou. Porosty s pravidelnou výživou a závlahou bez přehnojování dusíkem bývají napadány minimálně.
  • Ochrana: Jakmile je rostlina háďátkem napadená, už ji nezachráníme. Napadený česnek okamžitě odstraníme a zlikvidujeme nejlépe spálením (nekompostujeme!). Tam, kde se háďátka vyskytla, nesmíme pěstovat česnek ani další cibulové zeleniny nejméně šest let. Stejné pravidlo platí i pro okrasné cibuloviny (tulipány, hyacinty, krokusy a další).

Molík česnekový

Molík česnekový , foto archiv

Velmi nepříjemným škůdcem cibulových zelenin, a to zvláště česneku, je molík česnekový. Vedle česneku napadá také cibuli a pór. V dospělosti je to drobný motýlek velký asi jen 15 mm. Je zbarvený tmavohnědě až šedavě a na předních křídlech může mít bělavou svítivou skvrnu. Samice kladou vajíčka v květnu, většinou jednotlivě nebo jen v několika kusech na spodní stranu listů rostoucích u země. Vyhledávají skrytá místa. Z vajíček se líhnou housenky, které na rostlinách vyžírají chodbičky a způsobují poškození zvané minování. Napadené listy jsou zevnitř poškozovány a postupně odumírají nebo v určitých částech zasychají. Obvyklé je jejich zlomení, pokud škůdce poškodí cévní svazky silněji v jednom místě. Molík česnekový se kuklí na vnější straně listů, opět skrytě. Tento škůdce může vyvinout v našich podmínkách průměrně tři generace. Nejcitlivější bývá na jaře rašící česnek.

Prevence a ochrana proti molíku česnekovému

  • Prevence: Česnek raději vysadíme na podzim. Základem ochrany je střídání plodin (nepěstovat cibuloviny po sobě na stejném místě) a využití netkaných textilií, které zabrání náletu samiček v počátku vegetace. Pokud se na zahradě objeví, měli bychom v další sezoně provádět postřiky např. Mospilan v době letu dospělců.
  • Ochrana: Přímá chemická ochrana je velmi náročná na vytipování optimálního termínu ošetření, pokud postřikujeme dříve nebo naopak po nakladení vajíček, nezasáhneme poletující dospělce a efekt je prakticky nulový. Ošetření účinné na larvy uvnitř rostlin není k dispozici. Molíka lze ekologicky zničit nasazením parazitických vosiček, odehnat od česneku tím, že ho postříkáme výluhem z rebarbory. K účinné ochraně patří kontrola porostu a včasné odstraňování napadených rostlin, které spálíme nebo vhodíme do vroucí vody, aby se molík nemohl zakuklit a přezimovat do dalšího roku.

Sklerociniová hniloba cibule

Sklerociniová hniloba cibule, foto archiv

Nepříjemnou chorobou, která poškozuje a prakticky ničí cibule nebo hlízy mnoha okrasných květin (tulipány, narcisy, hyacinty aj.) je sklerociniová hniloba cibulí, kdy bývají cibule napadeny již při pěstování v půdě, protože původce choroby se nachází právě v ní. Problém však nastává především při skladování cibulí, kdy také může docházet k dalšímu šíření na zdravé cibule v sousedství.

Prevence a ochrana proti sklerociniové hnilobě cibulí

  • Prevence: Vhodné namořit hlízy a cibule fungicidními přípravky formou jejich máčení asi po dobu půl hodiny.
  • Ochrana: Základním principem ochrany je střídání ploch, na kterých tuto skupinu květin pěstujeme, dále kontrola vybíraných cibulí a pravidelná obměna pěstebního sadbového materiálu.