Co léčí Libeček lékařský

libeček lékařský
Libeček lékařský, foto med

Libeček lékařský se používá ke kořenění pokrmů, ale také patří mezi účinné léčivé byliny pro domácí léčbu. Je močopudný, tedy vhodný k pročištění celého organismu, posiluje krevní oběh, prospívá při chorobách srdce i ledvin, dně, revmatismu, zažívání, kolikách malých dětí a dalších. Koření Libeček si snadno vypěstujeme nejen na zahrádce, ale i v nádobě za oknem či na balkoně.

libeček lékařský - sazenice
Libeček lékařský v květináči, foto med

Libeček lékařský (Levisticum officinale) je vytrvalá rostlina, která na záhonu dorůstá výšky více než půl druhého metru, v nádobě bývá nižší a má i drobnější listy. Pochází ze Středomoří. Silný dužnatý stonek má bohatě větvené kořeny i nadzemní část. Listy jsou podobné nati celeru, kvete koncem léta nevýraznými nažloutlými květy ve tvaru okolíků. Plodem jsou asi centimetrové dvounažky. Celá rostlina silně aromaticky voní (jako maggi). První lístky se objevují zjara, rostou celé léto až do prvních mrazíků, kdy se libeček zatáhne a přezimuje v zemi.

Pěstování

Libeček lékařský na zahradě, foto med

Libeček si můžeme předpěstovat v předjaří ze semínek, které jsme posbírali na podzim. Většinou nám ale postačí jedna až dvě rostliny pro celou domácnost, proto si raději koupíme sazeničku. Libeček vysazujeme na jaře na polostinné stanoviště do mírně prohřáté, humózní a vlhké půdy tak, aby okolní rostliny byly vzdálené nejméně půl metru. Podle potřeby zaléváme, po vyrašení přihnojujeme kombinovanými hnojivy. Po přezimování na jaře opatrně seřízneme odumřelé listy – pozor na poškození srdéčka! Libeček při občasné zálivce dobře přezimuje i v nádobě na balkonu. Na jednom místě na zahradě může libeček zůstat několik let. Chceme-li, aby byl zdravý, nevysazujeme ho na místo po kořenové zelenině, ani kmínu, kopru, řapíkatém celeru nebo koriandru. Stvoly s květy vylamujeme (pokus nechceme získat semena).

Množení

Množení libečku lékařského můžeme provést několika způsoby – buď se semen, z nichž si vypěstujeme sazenice, které v pozdním jaru vysadíme, nebo z kořenových puků, které oddělíme od mateřské rostliny. Déle klíčící semena vyséváme buď v březnu, nebo na podzim v září do hloubky 2,5 centimetru. Vzrostlé semenáčky vyjednotíme.

Sklizeň

Sklízíme zpravidla listy s drobnějšími stonky průběžně ke spotřebě. Jednorázová sklizeň listů je nejlepší na začátku léta. Sklízet můžeme i kořeny a semena. Kořeny jsou nejúčinnější. Sbíráme je z rostlin nejméně tříletých, nezapomene ponechat nějaké na příští sezonu. Kořeny vyryjeme buď před rašením listů, nebo pozdě na podzim. Semena sklízíme zralá dřív, než začnou vypadávat.

Sušení listů, stonků, semen a kořenů libečku

usušený libeček
Sušení libečeku, foto med

Listy libečku sušíme při pokojové teplotě na místě, kde proudí vzduch, nebo v sušičce. Semena sušíme v jedné vrstvě rozložená na lísce. Vyryté kořeny libečku opláchneme a sušíme ve stínu při teplotě do 40 °C. Silné kořeny podélně rozpůlíme nebo rozčtvrtíme. Usušený kořen se při ohnutí snadno zlomí. Sušit můžeme i silné stonky, které pak v polévce necháme jen vyvařit. Usušený libeček skladujeme v dobře uzavřené nádobě, chráníme před zvlhnutím. Dalším způsobem uchovávaní všech částí libečku je jejich zmrazení po nasekání nadrobno.

Co léčí Libeček lékařský

Libeček lékařský léčí mnohé neduhy. Je močopudný, detoxikuje a posiluje organismus, napomáhá rozpouštění ledvinových a žlučníkových kamenů, užívá se i jako mírné afrodisiakum, působí léčebně na nervovou soustavu i svaly, zlepšuje trávení.
Libeček léčí nebo pozitivně působí na:

  • nadýmání a choroby zažívání, koliky malých dětí
  • nechutenství
  • prostatické problémy
  • nepravidelnou menstruaci
  • revmatismus, artrózu, dnu
  • některé choroby srdce
  • ledvinové a žlučníkové kameny
  • pigmentové skvrny

Libeček a léky z něj nejsou vhodné pro těhotné a kojící matky, pro pacienty s těžkým onemocnění ledvin (působí dráždivě) a pro ty, kteří se následně vystavují slunci.

Příprava léků z libečku

Co léčí Libeček lékařský, foto med
  • Čaj z listů libečku: 2 lžičky drcených sušených listů zalijeme čtvrt litrem vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Čaj popíjíme při nadýmání a trávicích potížích. O bylinách na žaludeční nevolnosti ZDE
  • Odvar z kořene libečku a semen: hrst sušeného kořene libečku povaříme v půl litru vody. Tento odvar pijeme na problémy s klouby, na revmatismus, artrózu, dnu a potíže s prostatou. Vhodný je i jako přísada do koupele.
  • Léčivý olejíček z kořene libečku: čerstvý kořen nastrouháme nebo rozmixujeme a smícháme s olivovým olejem lisovaným za studena. Používáme k odstranění pigmentových skvrn.
  • Tinktura ze semen libečku: Asi dvě hrsti semen zalijeme lihem nebo vodkou a necháme tři týdny louhovat. Poté scedíme přes pláténko, slijeme do lahviček. Užíváme lžičku denně, případně používáme k mazání bolavých kloubů.