Co léčí Devětsil lékařský

růžové květy léčivé byliny devětsilu lékařského
Devětsil lékařský, foto med

Devětsil lékařský najdeme na březích vodních toků, na okrajích lesů, na zamokřených loukách i v příkopech. Mohutné porosty devětsilu bývají nepřehlédnutelné. Listy se podobají listům podbělu, jsou však velké jako listy lopuchu. Léčivá je celá rostlina, nejvíce však kořen, z něhož se připravuje čaj na různé zdravotní problémy nachlazením počínaje a křečemi konče. Velké listy nepoužívají jako obklady a hojí různá zranění.

Petasites hybridus, foto Petr B.

Rod Devětsil (Petasites) obsahuje okolo dvaceti druhů, rostoucích v mírném pásu Evropy, Asie a Severní Ameriky. U nás se vyskytují tři druhy, a navzájem se mezi sebou kříží. Jedná se o mohutné rostliny s podzemními plazivými výběžky, které po odkvětu vytvářejí porosty velkých listů. Rostliny vykvétají brzy na jaře podle druhu růžovými, karmínovými nebo bílými květy. V tomto časném období jim chybí listy a jsou opatřené pouze listeny na lodyze.

Druhy devětsilu u nás

Bylina Devětsil bílý, foto med

Devětsil lékařský (Petasites hybridus) má jako jediný druh duté řapíky, u ostatních druhů jsou řapíky plné. D. bílý (P. albus) má řapíky oblé a na líci mělce promáčknuté. Devětsil Kablíkové (P. kablikianus) má řapíky mělce rýhované, na líci široce a mělce prohnuté. Tento druh se vyskytuje pouze na části našeho území, a to v Beskydách, Krkonoších a na Hrubém Jeseníku. Na zahradách se u nás pěstuje ještě Devětsil japonský (P. japonicus), který může zplaňovat. Léčivý je pouze Devětsil lékařský, v jehož kořenech jsou obsaženy diterpeny petasin a isopetasin, které se používají proti zánětům a proti křečím.

Devětsil lékařský

Devětsil lékařský list, foto med

Latinský název Petasites hybridu znamená sluneční klobouky a nejspíš vychází z obřích listů, které poutníci trhali a zakrývali si jimi hlavu před žhnoucím sluncem. Tato vytrvalá bylina dosahuje výšky kolem půl metru a po odkvětu pokračuje v růstu až asi do jednoho metru. Brzy na jaře se z mohutného oddenku vyvine dutá červená lodyha, z níž vyraší hroznovité růžové květy. Devětsil kvete od března do května. Po odkvětu vyrostou velké srdčité, zprvu plstnaté listy, které mohou být až půl metru široké.

Sběr a sušení

Devětsil lékařský, lidově zvaný lopuch (nejde ale o Lopuch větší), sbíráme hned, jak se objeví lodyha s květy. Nejúčinnější drogu tvoří kořen, jehož dolování je poněkud obtížné. (naštěstí si ho můžeme koupit v prodejně s bylinkami). Sbírají se i květy a listy, od jara až do podzimu, a to k vnějšímu použití, především na obklady. Pokud kořeny vydolujeme, dobře je vypereme v čisté vodě, osušíme a pak sušíme ve stínu nebo s sušičce při teplotách do 40 °C.

Devětsil v kuchyni

Hořké mladé květenství smažíme na dobrém oleji a podáváme jako chuťovku k tučným masům. Výrazně podporuje trávení, ale nemusí každému chutnat. Malé množství hořkých listů můžeme přidat do míchaných zeleninových salátů.

Účinné látky

Devětsil, foto med

Oddenek neboli kořen a v menší míře i listy a květy obsahují silice, hořčiny, slizové látky, třísloviny, petasin, isopetasol, inulin, fenol, cholin, kyselinu angelikovou sloučeniny síry a další minerální látky, v květech je přítomna kyselina tanová a dextrin.

Co devětsil léčí

Devětsil pomáhá při mnohých obtížích. Jeho zápach, který není každému příjemný, můžeme neutralizovat přidáním jiné aromatické byliny. Čaj působí proti horečce, napomáhá pocení, používá se i při dně a epilepsii. Velké, čerstvé listy se používají na obklady při různých úrazech.

Čaj z devětsilu:

Devětsil lékařský, foto med
  • čistí krev
  • pomáhá léčit kožní onemocnění, včetně lupénky
  • je močopudný a potopudný
  • pomáhá léčit choroby dýchacích cest (kašel, chrapot)
  • zklidňuje kašel, pomáhá při astmatických obtížích
  • tiší křeče a epileptické záchvaty
  • tiší revmatické bolesti
  • hojí záněty, otoky, vyvrtnutí a natržení svalů

Obklady z čerstvých nadrcených listů:

  • odřeniny a pohmožděniny
  • revmatické klouby
  • výrony

Příprava léků z devětsilu

  • Čaj: 1 kávovou lžičku sušeného kořene vyluhujeme přes noc v 250 ml vlažné vody, ráno nahřejeme a scedíme. Pijeme třikrát denně před jídlem či v průběhu jídla.. Devětsil hodně močopudný, proto je třeba zvýšit pitný režim.
  • Víno: čajovou lžičku umletého sušeného kořene devětsilu rozmícháme v 200 ml bílého vína, necháme odstát a užíváme dvakrát denně.
  • Obklady: Čerstvě umyté listy rozmělníme (posekáme nebo naklepeme paličkou) a opakovaně přikládáme na postižené místo.