Léčivé bylinky na bolest hlavy

svítivě oranžová léčivá bylina na bolest hlavy Měsíček
Měsíček lékařský na bolest hlavy, foto med

Proti bolestem hlavy a dokonce i proti depresím nám pomůže hned několik léčivých bylin. Blahodárně působí zejména třezalka tečkovaná, řimbaba obecná, kozlík lékařský, dobromysl  a další. Léčivé bylinky na bolest hlavy najdeme je na loukách, okrajích polí, mýtinách a na dalších místech v přírodě celkem běžně. Když si je v sezoně nasbíráme a nasušíme, určitě se nám budou během roku hodit.

Bolest hlavy není sama o sobě nemoc, většinou je jejím příznakem. Hlava nás může bolet z mnoha příčin: z úderu, z přehřátí i ze zimy, většinou se připojuje, jsme-li nachlazení a máme ucpaný nos a také když nás bolí zuby. Hlava nás bolí po flámu jako důsledek přiotrávení organismu alkoholem, nikotinem, nebo z vdechováním různých chemikálií, např. při natírání podlahy. Bolest hlavy ale může signalizovat i nemoc, jakou může být porucha funkce štítné žlázy, infekce v organismu, vysoký či nízký tlak, arterioskleróza, nádorové onemocnění a další. Pokud nás hlava bolí z důvodu závažného onemocnění, asi nás bylinky nevyléčí. Hodně ale pomohou při onemocnění běžném.

Třezalka tečkovaná

Sušená třezalka, foto med

Třezalka tečkovaná účinkuje skvěle proti bolestem hlavy, migrénám, proti bolestem při menstruaci a revmatickým bolestem. Má dokonce poměrně silné antidepresivní účinky – umí přímo vyvolat pocity euforie. O sběru a přípravě léčiva z Třezalky tečkované čteme zde. Tato trvalka s příjemnou citronovou vůní má krátký a větvený oddenek, přímou a oblou červenohnědou lodyhu a úzké, vejčité listy s miniaturními tečkami které jsou vidět, jen když si list prohlížíme proti slunci. Jsou to siličné žlázy a po protržení roní červenočerný olej. Pro léčebné účinky sbíráme v létě nezdřevnatělou kvetoucí nať.

Třezalkový čaj:

Dvě čajové lžičky sušené třezalky spaříme asi 200 ml vroucí vody. Nápoj necháme čtvrt hodiny vyluhovat a pijeme ho vlažný po doušcích – 2 až 3 šálky za den.

Řimbaba obecná 

Řimbaba obecná, foto med

Květ řimbaby obecné pomáhá velmi účinně proti bolestem hlavy, již od nepaměti se používá také jako prostředek proti horečce, zánětům, migréně, artróze, rozšiřuje cévy a působí protirevmaticky. Řimbaba je silně aromatická statná trvalka s přímou chlupatou lodyhou, vysokou až 90 cm. Můžeme ji i pěstovat na zahradě, jen nemá ráda těžkou a zamokřenou půdu. Sbíráme nať a květy na počátku kvetení a sušíme je v menších vrstvách na slunci nebo uměle při teplotě do 40 °C. Musíme ale dávat pozor na množství, protože řimbaba obsahuje jedovatý pyrethrin a cinerin, které mohou při vysokých dávkách užívaných nalačno podráždit žaludek. Léky z řimbaby by se neměly užívat během těhotenství. Každopádně neuděláme chybu, když samoléčbu konzultujeme s lékařem.

Čaj z řimbaby:

1 – 2 čajové lžíce sušených listů zalijeme čtvrtlitrem vroucí vody, necháme 15 minut louhovat a pak pijeme – šálek až 3x denně.

Účinné směsi bylin proti bolesti hlavy

Meduňka lékařská, foto med

Máme-li různé bylinky na bolest hlavy, můžeme si namíchat i směsi, které nám od tohoto nepříjemného neduhu pomohou. Pokud některé byliny nemáme, nemusíme zoufat, směsi můžeme namíchat z toho, co máme. Bolest zažene a náladu nám vylepší čaj z meduňky lékařské. Umí odstranit poruchy spánku, působí pozitivně proti depresi i stavu nervové vyčerpanosti a příznivě ovlivňuje bušení srdce. Proti bolesti hlavy meduňku namícháme třeba s mátou peprnou, majoránkou, andělikou lékařskou nebo měsíčkem lékařským. Ze spařené máty peprné připravíme nálev, do vychladlého pak namáčíme obklad a několikrát denně přikládáme na čelo.

Čaj z meduňky:

1 – 2 čajové lžíce sušených listů zalijeme čtvrtlitrem vroucí vody, necháme 15 minut louhovat a denně pijeme dva až tři šálky.

Čaj z kozlíku lékařského:

1 lžičku kozlíku lékařského vaříme 5 minut a necháme 20 minut vyluhovat. Pijeme proti bolesti hlavy nervového původu dvakrát denně šálek.

Čaj z měsíčku:

3 lžičky drcených květů měsíčku lékařského zalijeme 400 ml vroucí vody a necháme 2 hodiny louhovat. Scezené užíváme před jídlem třikrát denně půl šálku. Pomáhá– při bolestech hlavy, v klimakteriu, při bolestivé menstruaci, nespavosti a nechutenství.

Čaj ze směsi meduňky, lípy, jitrocele a kozlíku:

Bylinný čaj proti bolesti hlavy, foto med

20 g natě meduňky, 20 g květu lípy, 20 g listu jitrocele kopinatého a 10 g kořene kozlíku lékařského. Dvakrát denně pijeme šálek čaje z této směsi.

Čaj ze směsi levandule, majoránky, máty a heřmánku:

20 g natě majoránky zahradní, 15 g natě levandule lékařské, 15 g natě meduňky lékařské, 10 g listu máty peprné a 10 g květu heřmánku lékařského. Tři lžíce směsi spaříme 3/4 litrem vroucí vody, necháme 30 minut stát, pak scedíme a osladíme lžící medu. Pijeme šálek pětkrát denně.

Čaj ze směsi meduňky, tymiánu, smetanky a bazalky:

10 g natě meduňky lékařské, 10 g natě tymiánu obecného, 10 g natě bazalky pravé a kořen s natí smetanky lékařské. Čaj ze 2 lžiček a 200 ml horké vody pijeme třikrát denně.

Původ bolesti hlavy je různý, vyzkoušejme tedy, která bylina nebo směs bylin nejlépe a nejrychleji zabere na tu naši.