Skalník – okrasný keř

Nízký plazivý keř Skalník s podzimním vybarvením listů a množstvím červených plodů.
Skalník Dammerův, foto med

Skalník – okrasný keř, se vyskytuje ve velkém množství druhů. Některé jsou nizoučké a plazivé, které nahradí trávník. jiné převislé do nádob na terasu nebo na skalku, další vzpřímené se hodí jako solitéry i k tvorbě živého plotu. Skalníky jsou na jaře obsypané bílými kvítky, od podzimu zas dekorativními korálově červenými malvicemi, které v zimě ocení především ptáci. Pěstování skalníku je snadné, nevyžaduje téměř žádnou péči. Jsou to ideální keře pro každou zahradu.

Podzimní vybarvení opadavého skalníku, foto med

Skalník – okrasný keř (Cotoneaster), je rod opadavých, poloopadavých nebo stálezelených keřů různé výšky, z čeledi růžovitých. Většina pochází z Asie a Afriky, ale i u nás máme dva původní druhy. Skalníky bývají vzrůstem spíš menší, bohatě větvené, beztrnné dřeviny, přičemž některé jsou keře vzpřímené, jiné poléhavé a jen ojediněle jsou ve formě stromů. Skalníky mají dva typy větví – jedny prodlužovací, zajišťují růst – a druhé kratší, na nich se tvoří květy a plody. Listy jsou jednoduché, vejčité nebo kopinaté, střídavě postavené. Podle druhu jsou dlouhé 1-12 cm a široké 1-10 cm, zelené nebo s bílým okrajem. Koření mělce, přizpůsobuje se stanovišti. Kvete v květnu až v červnu drobnými bílými či slabě růžovými pětičetnými květy. Plody jsou většinou jako u Skimmie červené, oranžové, méně fialové nebo černé malvice o průměru 5–12 mm.

Odrůdy a kultivary

Z původních druhů bylo vyšlechtěno mnoho kultivarů rozmanitého vzrůstu, velikosti i barvy plodů. Popíšeme si některé z nich.

Vzpřímené Skalníky – do živých plotů i jako solitéry

Skalník Mini Sympatie, foto med
  • Skalník vodorovný, Cotoneaster horizontalis široce rozložitý, dorůstá 70 cm, větve na koncích vodorovné, listy zelené na podzim červené.
  • Skalník Dielsův, C. dielsianus je opadavý keř, dorůstající až tří metrů. Kvete v bíle až narůžověle, plody jsou korálově červené. Vhodný do živých volně rostoucích plotů.
  • Skalník Franchetův, C. franchetii má dlouhé přírůstky, které ho předurčují k tvorbě živých volně rostoucích plotů. Dorůstá do tří až čtyř metrů, konce větví atraktivně převisají. Kvete bíle až růžově, plody má tmavě oranžové.
  • Skalník jamkatý, C. foveolatus má podobný růst jako předchozí skalník. Je opadavý, na podzim se jeho listy zbarvují výrazně do oranžovočervených odstínů. Dorůstá až čtyř metrů a je vhodný do živých, volně rostoucích plotů. Je odolný a dobře snáší i zasolení. Plody jsou zpočátku červené, později tmavnou až do černa.
  • Skalník rozkladitý, C. divaricatus je atraktivní vzpřímeně až rozkladitě rostoucí opadavý skalník, který se na podzim vybarvuje do zářivé červeně. Dorůstá do dvou až tří metrů.
  • Skalník lesklý, C. lucidus je robustní keř do živých plotů. Dorůstá do tří metrů a hustě se větví. Je opadavý a listy se na podzim zbarvují do červena. Kvete množstvím bílých květů.
  • Skalník úhledný ‚Decorus‘, C. conspicuus ‚Decorus‘ je stálezelený, má drobné, lesklé, zelené listy. Množství bílých květů mají hvězdovitý tvar. Dorůstá do 150 centimetrů.
  • Skalník drobnolistý, C. microphyllus je poloopadavý, středně vzrůstný keř. Dorůstá do jednoho metru, dlouhé výhony jsou obalení drobnými lístky. Je vhodný i do míst, kde se jiným keřům nedaří, na svahy, skalky apod. Větvičky jsou obsypané červenými plody, které keři dodávají atraktivní vzhled.

Půdopokryvné Skalníky

Skalník vodorovný, foto med

Půdopokryvný skalník – okrasný keř mohou vytvořit roční přírůstky delší než metr. Bujnější růst lze usměrnit do požadovaného tvaru a výšky řezem. Půdopokryvné skalníky většinou tvoří polštářové koberce, které nahradí trávník na místech, kde je sečení trávy obtížné. Jsou vhodné i na střešní zahrady, do skalek, na terasy do přenosných nádob, některé i do spár a většině se bude dařit i na značně příkrých svazích.

  • Skalník Dammerův, C. dammeri ‚Ramipatří k stálezeleným půdokryvným skalníkům, dorůstá do 10 cm.
  • Skalník drobnolistý ‚Queen of Carpets‘, C. microphyllus ‚Queen of Carpets‘ je stálezelený kobercovitě hustě rostoucí keř vysoký 10-15 cm. Lze ho velmi dobře tvarovat.
  • Skalník přitisklý ‚Evergreen‘, C. adpressus ‚Evergreen‘ je stálezelený, klasicky polštářovitě rostoucí, dosahující do výšky 10 cm.

Skalníky na záhony, do skalek a přenosných nádob

Stálezelený skalník, foto med

Skalník – okrasný keř – tento druh nepřesahuje výšku půl metru, hodí se jak na pokrytí svahů, tak na okraje okrasných záhonů, do skalek, rabat i nádob

  • Skalník ‚Little Beauty‘, C. x suecicus ‚Little Beauty‘ dorůstá výšky 30-50 cm. Výhony má mírně vystoupavé až poléhavé a mají množství svěže zelených drobných lístků.
  • Skalník ‚Coral Beauty‘, C. x suecicus ‚Coral Beauty‘ Patří k nejoblíbenějším skalníkům. Dorůstá do 30-50 cm, má drobné kulaté lístky, bohaté bílé květy a plodí korálově červené malvice.
  • Skalník ‚Jürgl‘, C. x suecicus ‚Jürgl‘ patří mezi stálezelené. Má drobné lesklé eliptické lístky, dorůstá do výšky 40-50 cm.
  • Skalník ‚Variegatus‘, C. atropurpureus ‚Variegatus‘ je nádherný dekorativní opadavý skalník s bíle panašovaným listem, na podzim bronzové až zářivě červeným. Dorůstá do 50 cm. Tento kultivar bývá i roubovaný na nízkém kmínku.
  • Skalník vrbolistý ‚Sympathie‘, C. salicifolius ‚Sympathie‘ byl vyšlechtěný v České republice. Dorůstá do 30-40 cm a tvoří dekorativní koberce, Hodí se k pokrytí svahů, ozelenění skalek i do přenosných nádob. Výhony na konci vystoupané části v dlouhých obloucích převisají. Květy jsou bílé až narůžovělé, plody jsou zpočátku lososové, později zčervenají.
  • Skalník Dammerův ‚Major‘, C. dammeri ‚Major‘ je středně rostoucí poléhavý, stálezelený keřík. Dorůstá do 25-50 cm, je vhodný do přenosných nádob, do skalek i do smíšených výsadeb suchomilného charakteru.

Stanoviště Skalníků

Malvice skalníku, foto med

Skalníky jsou na pěstování nenáročné a vděčné rostliny, které i při nepatrné péči vydrží na jednom stanovišti několik let. Bez problémů rostou na slunci i v polostínu a mají mimořádně nízké nároky na půdu. Jsou mrazuvzdorné a dobře snášejí i znečištěné ovzduší. Avšak nebude se jim dařit v přemokřené a nepropustné půdě.

Pěstování

Skalník celokrajný, foto med

Skalníkům vyhovují téměř všechny zahradní půdy. Postačí jim i na živiny chudé písčité půdy, vyrostou – jak jejich název napovídá, i na skále, zároveň se mu však dobře daří i v půdách humózních. Jen všechny typy půdy, kde pěstujeme skalník, musí být dobře propustné, a dobře odvodněné. Máme-li špatně odvodněný a nepropustný typ půdy, budeme muset dno pěstební jámy pro skalníky dobře drenážovat, například hrubým štěrkem. Drenážní vrstva je důležitá i při vysazování rostlin do přenosných nádob. Po vysazení pravidelně zavlažujeme, po zakořenění to již není nutné, skalníky se přizpůsobí dobře i sušším podmínkám. Skalníky lze úspěšně tvarovat, avšak při příliš radikálním řezu v následující sezóně nemusí kvést, nebo jen málo.

Množení

Skalníky jdou velmi dobře řízkovat, nejlépe koncem léta. Nastříhané větvičky namočíme do stimulátoru a zapíchneme do země. Do podzimu ještě krásné zakoření.

Použití a přínos

Skalník v zimě, foto med

Skalníky se podle druhů hodí do skupinových výsadeb i jako solitéry, vytvoří živý plot, ozdobí skalky, nahradí trávníky, zpevní a pokryjí i prázdné příkré svahy. Uplatní se v moderních i klasických zahradách od jara do zimy. Použít je můžeme podrost vyšších okrasných stromů, nebo kulisu jarním cibulovinám, rozchodníkům, koniferám i růžím. V přenosných nádobách okrášlí terasy i balkony. Starší živý plot ze skalníků, které každoročně seřezáváme, je zcela neprůchodný.