Co léčí Sedmikráska obecná

Sedmikráska obecná, lidově chudobka, je drobná rostlina, kterou nacházíme téměř všude, kde roste tráva.
Sedmikráska obecná, foto TAM

Sedmikráska obecná, lidově chudobka, je drobná rostlina, kterou nacházíme téměř všude, kde roste tráva. Z Karafiátových Broučků si pamatujeme, že vykvete na místě, kde broučci nepřežili zimu, ale málokdo ví, co všechno sedmikrásky dovedou léčit. A není toho málo, neboť působí protizánětlivě a hojivě. Také bojují proti jarní únavě tím, že doplňují do organismu chybějící minerální látky, jichž obsahují velké množství.

Sedmikráska obecná (Bellis perennis), lidově chudobka je vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Dorůstá 3-15 cm, květy mají v průměru 1-2 cm. Rostlina je tvořená přízemní růžicí podlouhlých listů a jedním bezlistým jednoúborovým stvolem. Květy jsou v terči žluté, trubkovité, okolo středů po obvodu mají bílé až narůžovělé jazykové tvarované okvětní plátky. Květy jsou oboupohlavné, plodem je nažka.

Výskyt a sběr

Sedmikráska obecná, chudobka, v trávníku
Sedmikráska obecná, chudobka, foto med

Sedmikrásky obecné najdeme nejen v Evropě, ale téměř na celém světě. Šlechtěné kultivary ze zahrádek jsou jen pro krásu. Pro léčebné účinky sbíráme plané, nešlechtěné sedmikrásky, rostoucí na loukách, trávnících, na mezích a pastvinách, které jsou dostatečně osluněné. Sbíráme květy s asi dvoucentimetrovým stonkem nejlépe od jara do podzimu. Na jaře jsou jejich léčivé účinky nejsilnější. Také sbíráme listy, celou nať i s poupaty či květy.

Sušení a uschování

Sedmikráska obecná na louce
Sedmikrásky na louce, foto med

Sedmikrásky sušíme ve slabé, asi dvoucentimetrové vrstvě v suché místnosti s mírným pohybem vzduchu. V sušičce nesmí teplota překročit 35 °C. Dobře usušená droga si zachová barvy, nahořklou chuť a příjemnou vůni. Nať i květy skladujeme ve vzduchotěsné nádobě, kde jim nehrozí zvlhnutí a následné znehodnocení.

Obsahové látky

Sedmikráska obecná lístky a květy
Sedmikráska chudobka, foto med

Květy a nať sedmikrásky obsahují vitamín C, hořčiny, sliz, silici, saponiny, třísloviny, minerální látky, pryskyřice, organické kyseliny, flavonoidy a inulin. Tyto látky napomáhají například zvýšení látkové výměny v játrech. Obsažený sliz podporuje vykašlávání. Celkově působí protizánětlivě a hojivě.

Způsoby přípravy léků ze sedmikrásek

Sedmikráskový sirup
Sedmikráskový sirup, foto med

Vzhledem k velkému podílu minerálních látek získáme z drogy chybějící prvky, jejichž nedostatek se projevuje mimo jiné jarní únavou. Léčivé části sedmikrásky užíváme vnitřně:

 • Odvar: 1 polévková lžíce se přelije čtvrt litrem vroucí vody a necháme 10 minut odstát. Pijeme tři šálky denně, vždy čerstvě připravené a vlažné.
 • Výluh: hrst sušené drogy zalijeme půl litrem studené vody a necháme vylouhovat 2-3 hodiny.
 • Sedmikráskový med, sirup: 200 květů sedmikrásek, 300 ml vody, 300 g cukru, šťáva z menšího citronu. Do vroucí vody vhodíme květy sedmikrásek a umytý citron nakrájený na kousky. Stáhneme z ohně, zakryjeme a necháme louhovat do druhého dne. Poté přecedíme přes plátno, vyždímáme, do tekutiny přidáme cukr a za občasného míchání uvaříme hustý sirup. Necháme vychladnout a nalijeme do uzavírací skleničky. Užíváme při kašli 3x denně 1 lžičku. Podporuje vykašlávání, působí protizánětlivě i při chorobách cest dýchacích, močových cest a ledvin. Sirup lze používat i v kuchyni.
 • Ve směsích s dalšími bylinami: například pro usnadnění vykašlávání je vhodná směs 1:1:1 meduňka, podběl, sedmikráska. 1 polévková lžíce směsi se přelije čtvrt litrem vroucí vody a necháme 10 minut odstát. Pijeme při silném kašli, zánětu průdušek nebo močového měchýře.
  Zevně užíváme výluhy a odvary k obkladům a koupelím. Sirup ze sedmikrásek

Co léčí Chudobka

Množství sedmikrásek v trávě
Sedmikráska, foto med

-Při užívání vnitřně ve formě odvarů a nálevů:

 • zvyšuje látkovou výměnu v játrech, žlučníku a slezině
 • působí proti zimničné horečce, chřipce
 • působí močopudně, odvodňuje
 • léčí onemocnění dýchacích cest
 • léčí kašel, při zahlenění usnadňuje vykašlávání
 • působí blahodárně na revmatismus
 • působí protizánětlivě při zánětech močových cest i ledvin
 • používá se při nedostatku vápníku v těle, protože jej dokáže na sebe vázat
 • detoxikuje organismus

-Při užívání zevně ve formě koupelí a obkladů:

 • působí na různé kožní onemocnění, např. na záněty kůže, vyrážky, lupénku, akné
 • léčí hnisavé záněty, špatně se hojící rány vředy a otoky
 • pomačkané čerstvé listy se přikládaly na špatně se hojící rány.

Použití a přínos

Bellis, Sedmikráska, foto med

Sedmikrásky jsou prospěšné nejen pro zdraví lidí, ale i pro včely, pro které jsou bohatým zdrojem nektaru. Také bývají součástí bylinných kosmetických krémů. Neředěná šťáva ze sedmikrásky se dá použít pro čištění pleti. Vyšlechtěné odrůdy zdobí okrasnou zahradu i truhlíky za oknech a balkonech. Rostlina má oříškovou chuť. Mladé listy sedmikrásek můžeme přidávat do salátů, květy zdobíme pokrmy – skvěle vypadá třeba rosol s květy. Také je přidáváme do čajů i ledových nápojů, vyrábíme z nich sirupy a šťávy. Nerozvinuté květy můžeme naložit jako falešné kapary.