Sedmikráska obecná, lidově chudobka, je drobná rostlina, kterou nacházíme téměř všude, kde roste tráva. Z Karafiátových Broučků si pamatujeme, že vykvete na místě, kde broučci nepřežili zimu, ale málokdo ví, co všechno sedmikrásky dovedou léčit. A není toho málo, neboť působí protizánětlivě a hojivě. Také bojují proti jarní únavě tím, že doplňují do organismu chybějící minerální látky, jichž obsahují velké množství.
Sedmikráska obecná (Bellis perennis), lidově chudobka je vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Dorůstá 3-15 cm, květy mají v průměru 1-2 cm. Rostlina je tvořená přízemní růžicí podlouhlých listů a jedním bezlistým jednoúborovým stvolem. Květy jsou v terči žluté, trubkovité, okolo středů po obvodu mají bílé až narůžovělé jazykové tvarované okvětní plátky. Květy jsou oboupohlavné, plodem je nažka.
Výskyt a sběr
Sedmikrásky obecné najdeme nejen v Evropě, ale téměř na celém světě. Šlechtěné kultivary ze zahrádek jsou jen pro krásu. Pro léčebné účinky sbíráme plané, nešlechtěné sedmikrásky, rostoucí na loukách, trávnících, na mezích a pastvinách, které jsou dostatečně osluněné. Sbíráme květy s asi dvoucentimetrovým stonkem nejlépe od jara do podzimu. Na jaře jsou jejich léčivé účinky nejsilnější. Také sbíráme listy, celou nať i s poupaty či květy.
Sušení a uschování
Sedmikrásky sušíme ve slabé, asi dvoucentimetrové vrstvě v suché místnosti s mírným pohybem vzduchu. V sušičce nesmí teplota překročit 35 °C. Dobře usušená droga si zachová barvy, nahořklou chuť a příjemnou vůni. Nať i květy skladujeme ve vzduchotěsné nádobě, kde jim nehrozí zvlhnutí a následné znehodnocení.
Obsahové látky
Květy a nať sedmikrásky obsahují vitamín C, hořčiny, sliz, silici, saponiny, třísloviny, minerální látky, pryskyřice, organické kyseliny, flavonoidy a inulin. Tyto látky napomáhají například zvýšení látkové výměny v játrech. Obsažený sliz podporuje vykašlávání. Celkově působí protizánětlivě a hojivě.
Způsoby přípravy léků ze sedmikrásek
Vzhledem k velkému podílu minerálních látek získáme z drogy chybějící prvky, jejichž nedostatek se projevuje mimo jiné jarní únavou. Léčivé části sedmikrásky užíváme vnitřně:
- Odvar: 1 polévková lžíce se přelije čtvrt litrem vroucí vody a necháme 10 minut odstát. Pijeme tři šálky denně, vždy čerstvě připravené a vlažné.
- Výluh: hrst sušené drogy zalijeme půl litrem studené vody a necháme vylouhovat 2-3 hodiny.
- Sedmikráskový med, sirup: 200 květů sedmikrásek, 300 ml vody, 300 g cukru, šťáva z menšího citronu. Do vroucí vody vhodíme květy sedmikrásek a umytý citron nakrájený na kousky. Stáhneme z ohně, zakryjeme a necháme louhovat do druhého dne. Poté přecedíme přes plátno, vyždímáme, do tekutiny přidáme cukr a za občasného míchání uvaříme hustý sirup. Necháme vychladnout a nalijeme do uzavírací skleničky. Užíváme při kašli 3x denně 1 lžičku. Podporuje vykašlávání, působí protizánětlivě i při chorobách cest dýchacích, močových cest a ledvin. Sirup lze používat i v kuchyni.
- Ve směsích s dalšími bylinami: například pro usnadnění vykašlávání je vhodná směs 1:1:1 meduňka, podběl, sedmikráska. 1 polévková lžíce směsi se přelije čtvrt litrem vroucí vody a necháme 10 minut odstát. Pijeme při silném kašli, zánětu průdušek nebo močového měchýře.
Zevně užíváme výluhy a odvary k obkladům a koupelím. Sirup ze sedmikrásek
Co léčí Chudobka
-Při užívání vnitřně ve formě odvarů a nálevů:
- zvyšuje látkovou výměnu v játrech, žlučníku a slezině
- působí proti zimničné horečce, chřipce
- působí močopudně, odvodňuje
- léčí onemocnění dýchacích cest
- léčí kašel, při zahlenění usnadňuje vykašlávání
- působí blahodárně na revmatismus
- působí protizánětlivě při zánětech močových cest i ledvin
- používá se při nedostatku vápníku v těle, protože jej dokáže na sebe vázat
- detoxikuje organismus
-Při užívání zevně ve formě koupelí a obkladů:
- působí na různé kožní onemocnění, např. na záněty kůže, vyrážky, lupénku, akné
- léčí hnisavé záněty, špatně se hojící rány vředy a otoky
- pomačkané čerstvé listy se přikládaly na špatně se hojící rány.
Použití a přínos
Sedmikrásky jsou prospěšné nejen pro zdraví lidí, ale i pro včely, pro které jsou bohatým zdrojem nektaru. Také bývají součástí bylinných kosmetických krémů. Neředěná šťáva ze sedmikrásky se dá použít pro čištění pleti. Vyšlechtěné odrůdy zdobí okrasnou zahradu i truhlíky za oknech a balkonech. Rostlina má oříškovou chuť. Mladé listy sedmikrásek můžeme přidávat do salátů, květy zdobíme pokrmy – skvěle vypadá třeba rosol s květy. Také je přidáváme do čajů i ledových nápojů, vyrábíme z nich sirupy a šťávy. Nerozvinuté květy můžeme naložit jako falešné kapary.