Dřevitá pivoňka

Velkokvětá dřevitá pivoňka za zahradní lavičkou
Pivoňka dřevitá, foto med

Dřevitá pivoňka je vytrvalý keř dorůstající výšky i šířky kolem dvou metrů. Na rozdíl od bylinných pivoněk má dřevnaté větve a na podzim nezatahuje, jen shodí listy. Kvete koncem jara velkými květy. V poslední době jsou dřevité pivoňky velmi žádané do všech typů okrasných zahrad. Na stejném stanovišti mohou žít a kvést i sedmdesát let.

Pivoňka dřevitá, foto med

Dřevitá pivoňka (Paeonia suffruticosa) kvete od konce dubna až do června. Květy jsou koncové, jednotlivé, obvykle mívají až 20 cm v průměru, některé kultivary i víc. Jednoduchý květ má pět a více korunních lístků, ve svých kulturních formách má škálu barev od bílé až po tmavě červenou. Hybridy mohou mít korunní lístky v jedné, ve dvou nebo i ve třech řadách. Listy se na podzim vybarvují a posléze opadávají. Nové výhony vyraší opět na jaře a jsou zakončené květními pupeny. Dlouhověkost dřevitých pivoněk je dána i jejími široce rozvětvenými kořeny s postranním hustým větvením. Rostliny vyžadují dostatek prostoru, aby se mohly dobře vyvíjet.

Odrůdy a kultivary

Paeonia suffruticosa, foto med

Klasikou jsou pivoňky s jednoduchými růžovými květy, mezi novinkami najdeme plnokvěté odrůdy v barvách od bílé přes oranžovou, červenou až po fialovou. Květy mohou být dvoubarevné a poloplné. Všech asi deset druhů planých dřevitých pivoněk pochází z Číny a vyšlechtily se z nich všechny kultivary čínských, japonských, evropských a amerických dřevitých pivoněk, kterých je celkem okolo tisíce. Z kultivarů těchto pivoněk si můžeme vybrat s květy například: Higurashi s jednoduchými růžovými; Nigricans s jednoduchými tmavočervenými; Colorado s bílými jednoduchými; Hana Kisoi s poloplnými růžovými; Sakura Jishi s plnými růžovými; Baronne d’Ales s plnými lososovými; Shimadajin s plnými purpurovými; Souvenir de Ducher s plnými fialovými. Z novodobějších hybridů lze zmínit například First Arrival s poloplnými růžovými; Yellow Dream s jednoduchými svítivě žlutými; Souvenir de Maxim Cornu s plnými žlutými květy s oranžovým okrajem a Chinese Dragon s poloplnými vínově červenými květy.

Stanoviště

Pivoňky, foto med

Pivoňky obecně ať již dřevité nebo bylinné špatně snášejí přesazování, proto je důležitá správná volba stanoviště. Volíme teplejší chráněnou polohu na mírném slunci nebo v polostínu. Pivoňky vyžadují alespoň půl dne slunečního svitu. Místo by mělo být dostatečně volné a vzdušné, neboť pivoňka se rozroste až téměř do dvoumetrové šíře i výšky, ale chráněné před průvanem, který nesnáší.

Pěstování dřevitých pivoněk

Pivoňky, Paeonia, foto med

Půdu dřevitá pivoňka vyžaduje propustnou a živnou. Vysazujeme ji v období vegetačního klidu – od podzimu do zimy, kontejnerovou od jara do podzimu. Výsadbovou jámu hlubokou 50 – 70 cm dobře odvodníme, dno opatříme vrstvou drenáže ze štěrku nebo hrubého písku, poté jámu vyplníme zahradní zeminou smíchanou s kompostem. Dřevité pivoňky jsou roubované na podnoži. Keř musíme zasadit šikmo a tak, aby roubované místo bylo alespoň patnáct centimetrů v zemi, jinak hrozí rašení planých výhonů. Rostlina pak z místa, kde je naroubovaná pustí vlastní kořeny, které nahradí kořeny podnože. V zimě chráníme kořeny chvojím. Pro bohaté kvetení rostliny pravidelně přihnojujeme. Květy po odkvětu ořežeme. Nejlépe kvetou staré rostliny, které nejsou přesazované ani okopávané.

Přínos a využití

Dřevité pivoňky nejčastěji krášlí zahradu jako solitéry, hodí se i podél cestiček nebo do předzahrádky. Určitě patří k těm nejkrásnějším kvetoucím keřům na zahradě.