Jírovec maďal – co léčí květy kaštanu

bílé květy Jírovce vypadají na olistěných větvích jako svíce
Kvetoucí Jírovec maďal, Kaštan koňský, foto med

Kaštan, správně jírovec maďal, je statný strom, který u nás můžeme vidět zejména v parcích, ve stromořadích ve městech i v alejích podél cest. Strom je celý léčivý. Kvete bíle, růžově nebo červeně, a všechny barevné varianty květů mají léčivé účinky. Co léčí květy kaštanu, jírovce? Nejrůznější záněty např. cest dýchacích, zánět žil, hemoroidy, trombózy i obyčejný opar.

Červeně kvetoucí Jírovec, foto med

Jírovec maďal, Kaštan koňský (Aesculus Hippocastanum L.) pochází z jihovýchodní Evropy a Malé Asie. Kvete bíle. Jírovce s růžovými nebo červenými květy jsou druhy příbuzné, ale pocházejí ze Severní Ameriky a z východní Asie. Kaštan patří do čeledi Jírovcovité (Aesculaceae). K léčebným účelům sbíráme květy a plody, účinky mají i listy a kůra stromu. O kaštanu více ZDE.

Sběr, sušení:

Květy sbíráme plně rozkvetlé, což bývá zpravidla v květnu. Neměly by být zvlhlé rosou nebo deštěm, neboť by byly náchylné k plesnivění. Květy sušíme v tenké vrstvě ve stínu a za přístupu vzduchu. Sušené pak uchováváme v suchu a chladnu. O sběru a sušení více ZDE.

Obsahové látky

V květech kaštanu jsou obsaženy glykosidy, saponiny, glukosaponiny, chinony, flavony, třísloviny, kyselina eskulotaninová, mastné kyseliny a další zdraví prospěšné látky.

Co léčí květy kaštanu

Květ Jírovce maďalu, foto med

Sušené květy léčí řadu neduhů, jsou silně protizánětlivé, tedy vhodné i pro léčbu nachlazení, zánětů horních a dolních cest dýchacích (rozpouští a uvolňuje vazké hleny). Snižují otoky tím, že zlepšují funkci nadledvinek, dále hojí hemoroidy, zánět žil, bércové vředy, trombózu, kožní záněty a menší popáleniny. Zvyšují pružnost a pevnost cév, zlepšují prokrvování, což pomáhá i lidem, kteří trpí syndromem studených nohou. Upravuje krevní tlak, redukuje zadržování tekutin v těle.

Příprava léků a jejich použití

Nálev (čaj) z květů

Červený květ Jírovce, foto med

Chuť je svíravě hořká, používáme spíš zevně na obklady a jako kloktadlo 1 x denně po jídle.
Příprava: 1 polévkovou lžíci sušených květů zalijeme 250 ml vody a luhujeme 15 – 20 minut. Užíváme:
– ke kloktání při bolestech v krku, angíně, zánětu cest dýchacích aj.
– k hojivým obkladům při léčbě drobných zánětů kůže a menších popálenin

Tinktura z květů

Příprava: 25 g sušených květů (nebo čerstvé ze tří stvolů) zalijeme 250 ml kořalky (vodka, režná, líh) tak, aby byly zcela ponořené. Pevně uzavřeme a postavíme na okno, kam dopadají sluneční paprsky. Tři týdny macerujeme za občasného protřepání, nakonec přefiltrujeme do lahve a uchováváme v chladu. Používáme:

Kvetoucí Jírovec maďal, foto med

Vnitřně – 2 x denně po jídle 20 kapek (hodně zapijeme):
– bolesti hlavy, závratě
– dávivý kašel
– při cévních chorobách
– vysokém tlaku krve

Zevně – nejlépe na noc natřeme tinkturou postižená místa:
– proti revma, bolestivým otokům
– na opary (na tinkturu podle bylináře Pavla Váni použijeme květy červené).
O přípravě léků více ZDE.

Upozornění

Léčbu kaštanovými květy přerušujeme, nesmí trvat déle než šest týdnů, před dalším použitím musíme udělat třítýdenní přestávku, aby nedošlo k poškození funkce hormonů nadledvinek.