Máme-li zahradu, kde pěstujeme stromy a keře, které pravidelně prořezáváme a tvarujeme, musíme se několikrát ročně potýkat s hromadu větví. množství zahradního odpadu v podobě větví. Ve městech tento zahradní odpad spálit nesmíme, nehledě na to, že čerstvé a zelené větvičky ani nehoří. Řešení jsou dvě, jedním je drtič zahradního odpadu a druhým štěpkovač. Vybereme si drtič nebo štěpkovač?
Jestli si vybereme drtič nebo štěpkovač záleží v první řadě na několika okolnostech. Pokud se jen potřebujeme zbavit zahradního odpadu, který nadrcený snadno zkompostujeme nebo použijeme jako mulč, zvolíme si levnější drtič větví a zahradního odpadu. Jestliže máme v domě kotel na štěpku a dřeviny na zahradě nás zásobují velkým množstvím odpadního dřeva, hodí se nám více štěpkovač. Je sice výrazně dražší, ale brzy se zaplatí výrobou levného topiva.
Kompostování dřeva z drtiče
Kompost nám na zahradě poskytuje kvalitní výživu pro pěstované rostliny. Vzniká tak, že kompostujeme bioodpad ze zahrady i z kuchyně a můžeme přidávat i dřevní odpad, který se sice rozkládá pomaleji, ale kompost provzdušňuje a urychluje chemické reakce v něm. Aby se ale obtížněji kompostovatelné materiály, jakým je větve, skořápky ořechů, odřezky z domácí dílny apod., byly rozdrceny na drobné částečky. To znamená, že by měly projít drtičem. Výrobou kompostu ušetříme dvakrát – jednou za likvidaci odpadu a podruhé za ušetřená hnojiva a výživu rostlin. Tento proces je navíc zcela ekologický.
Jak funguje drtič…
Většina soudobých drtičů funguje na základě rotujících ocelových nožů, které zpracovávají větve do průměru maximálně 5 centimetrů. Pracují podobně jako struhadlo a jsou poměrně hlučné. Nožová řezačka vytváří drobné štěpky vhodné zejména pro mulčování nebo k nasypání na cesty.
…a jak štěpkovač
Štěpkovač vtahuje i silnější větve do ozubeného kola daleko tišším způsobem. Jedná se o frézovací válec, který dřevo vtáhne do pracovního prostoru a v podstatě ho pomalu láme na dvou až třícentimetrové kousky. Větve ale není vhodné zpracovávat ihned po prořezu, vhodnější je nechat týden, dva proschnout.
Bezpečná práce
Konstrukce těchto strojů vylučuje úraz noži nebo válcem, protože ty jsou uzavřené deskou s nevelkými otvory, které zaručí, že ruka ani prst se do blízkosti pracovního prostoru vůbec nedostanou. Aby však práce s drtičem nebo štěpkovačem byla zcela bezpečná, dodržujeme několik pravidel:
- Do drtiče ani štěpkovače nedáváme větve znečistěné zeminou, skrytý kámen nás sice neohrozí, ale mohl by poškodit stroj.
- Elektrický drtič ani štěpkovač nesmíme používat za deštivého počasí (ostatně jako každý elektrický spotřebič). Stroje jsou izolované proti vlhku, ale co zásuvka a přívodní šňůra?
- Drcené větve by neměly být mokré ani čerstvě uříznuté, jinak se lepí k nožům a válcům.
- S drtičem by měla pracovat jen dospělá osoba, pro děti tato práce není vhodná.
- Před započetím práce zkontrolujeme, zda není poškozená přívodní šňůra a nikdy nepracujeme otevřeným krytem (u současných strojů to ani není možné)
- Po ukončení práce otevřeme krycí víko a odstraníme zbytky dřevěné drti, aspoň jednou ročně stroj uvnitř vyčistíme a ztupené nože necháme odborně nabrousit.
Kritéria výběru
Výběr drtiče nebo štěpkovače nejspíš závisí částce, kterou si můžeme dovolit anebo chceme vynaložit. Kromě toho se rozhodujeme i na základě předpokládaném množství dřevního odpadu, který pravidelně likvidujeme, na cílovém využití – kompost, mulč nebo topivo. Zohlednit bychom měli hluk, zejména v blízkosti obytných budov. A zatímco u většiny strojů vyžadujeme nízkou hmotnost, drtiče a štěpkovače by měly být pro zajištění větší stability spíš těžší.
Super test drtičů a štěpkovačů provedlo idnes.cz hobby.idnes.cz/pri-testu-drticu-zahradniho-odpadu-bodovaly-hlavne-drtice-s-valcem-1dw-/hobby-zahrada.aspx?c=A110829_114936_hobby-zahrada_bma Pro ty, kteří zvažuji koupi drtiče, přidávám pozitivní zkušenost s drtičem Scheppach proprofiky.cz/Zahradni-technika/Drtice-a-stepkovace/