Jak přesadit větší stromek

růžově kvetoucí Magnolie, šácholan - Jak přesadit větší stromek
Magnolie, foto med

Může se stát, že ovocný nebo okrasný stromek, který jsme před několika málo lety vysadili, nám překáží. Například plánujeme na jeho místě bazén, zahradní krb nebo pergolu, anebo hrozí, že zastíní okna či máme jakýkoli jiný důvod. Co teď? Už začal plodit a porazit by nám ho bylo líto… Jak přesadit větší stromek? Nejedná-li o již opravdu vzrostlý strom, můžeme ho přesadit, pokud však splníme některé důležité podmínky.

Jak přesadit větší stromek? Stromek se lépe ujme, pokud se nám podaří přesadit ho i s kořenovým balem. Má to tu výhodu, že se nepoškodí tolik drobných kořínků a takže stromek bude moci již v následujícím roce po přesazení pokračovat nerušeně v růstu. To ovšem znamená, že ho musíme vyrýt ze země tak, abychom z kořenů při další manipulaci odstranili co možná nejméně zeminy.

Velikost kořenového balu

Vzrostlý stromek, foto med

Velikost kořenového balu dřeviny je limitována dvěma faktory: prvním je velikost přesazovaného stromu, druhým hmotnost kořenového balu. V případě stromku, jehož koruna má již více než půldruhého metru v průměru, počítáme s tím, že podobně bude v půdě rozprostřený i kořen. Je dobré vědět, druhy ovocných stromů se liší kořenovou soustavou – například slivoně tvoří řídký kořenový bal, který se po vyrytí ze země často rozpadne. Dobývat z půdy bal o průměru nad 60 centimetrů, je práce nejméně pro dva lidi, sami ho z jámy nejspíš nevyzvedneme.

Kopání nové jámy

jáma
Kopání jámy pro stromek, foto med

Jak přesadit větší stromek? Odhadneme podle koruny stromu, že kořenový bal bude mít okolo 60 centimetrů. Na novém stanovišti tedy vyhloubíme jámu o průměru 70 až 80 cm a hloubce rovněž asi 70 cm. Na dno jámy nasypeme výživný substrát nebo kompost. Bude-li stromek třeba vyvázat ke kůlu, zatlučeme ho na okraj dna vykopané jámy. Neohrozíme tak kořeny již zasazeného stromu.

Obrývání kořene

Mladý stromek, foto med

K dobývaní vzrostlejšího stromu si musíme pořídit vhodné nářadí, hlavně bytelný a ostrý rýč. Plechový se při páčení většího kořene nejspíš ohnul a nebyl k ničemu. Stromek nejprve obryjeme na hloubku rýče kolmo dolů v kruhu o průměru nejvíce 60 centimetrů. Následně kolem tohoto kruhu vyryjeme další, který bude mít od předchozího kola odstup na šířku rýče, tedy asi 20 centimetrů. Drn a půdu mezi oběma kruhy vyryjeme a odložíme stranou. Poté výkop prohloubíme opět o výšku jednoho rýče, do hloubky asi 60 centimetrů a zeminu opět vybereme. Je-li stromek menší, vyryjeme jen polovinu kruhu a zeminu poté z výkroje ve tvaru půlměsíce vybereme.

Ošetření kořenů

Smokvoň, foto med

Ostrým rýčem opatrně přesekáme silnější kořeny, stále dáváme pozor, aby se bal kolem kořenů nerozpadl. Poté rýčem z jedné strany zapáčíme, bal pak opatrně oddělíme od dna výkopu, případně ho rovnou vyzvedneme. Bal můžeme zajistit tak, že ho před přenášením obtočíme pevně pruhem PE fólie. Ostrými nůžkami zkrátíme konce všech rýčem přesekaných kořenů. Čistá řezná rána je velice důležitá: lépe se hojí a snadněji vytváří nové kořínky.

Sázení stromku na nové stanoviště

Stromek i s kořenovým balem vložíme do připravené výsadbové jámy. Předtím fólii prořízneme nožem a obal tak snadno sejmeme. Musíme ho vsadit do stejné hloubky, anebo jen o něco málo hlouběji. Celý výkop kolem balu zasypeme zeminou a důkladně prolijeme vodou. Po jejím vsáknutí a slehnutí znovu doplníme půdu a obvod výkopu přišlápneme.

Ošetření přesazeného stromu

Přesazený větší stromek, foto med

Přesazování vzrostlejších stromků s neporušeným kořenovým balem se vyplatí – strom neztratí spoustu energie při dalším zakořeňování. Kořenové vlášení, které v balu zůstane, zajistí jeho rychlejší růst i obnovu kořenů ztracených při vyrývání. Korunu je ale nutné výrazně prořezat, a to čím více, tím lépe. U ovocného stromu se tím sice připravíme o jednu či dvě sklizně, ale budeme mít zdravý a silný strom, který v dalších letech bude bohatě plodit. Každý stromek vyžaduje alespoň rok po výsadě či přesazení zvýšenou pozornost, zejména co se týká zálivky v horkých letních měsících. Vláhu pomůže udržet mulč kolem stromu, například z posekané trávy. Hned po přesazení také můžeme celý stromek natřít bílým latexem, který odráží sluneční záření a účinně brání vysoušení kůry.