V zahradě u moderně pojatého domu bude dobře vypadat gabionová zídka z drátokošů vyplněných zajímavými kameny nebo i dřevem. Takovou zídkou můžeme například zakončit terasu u domu a zároveň ji oddělit od trávníku či květinového záhonu v zahradě. Můžeme ji nahoře osázet květinami, nebo na ni umístit zajímavé dekorativní předměty, ale také na ni připevnit opracovaná masivní prkna, čímž získáme lavičku na sezení.
Zahradní zídka může být nasucho postavená z kamenů, jako ZDE , anebo si ji vyrobíme z drátěných košů – gabionů a kamenů nebo dřeva.
Co potřebujeme k výrobě zídky
Nízká zídka výšky 50 cm a délky 3 m se skládá ze tří gabionových košů o rozměrech 100 x 50 x 50 cm. Jeden takový česky řečeno drátokoš vyjde na necelých tisíc korun. Vyplnit je pak můžeme například čedičovou horninou, valouny, opukou… prostě tím, co je pro nás dostupné. Do gabionů stejně dobře můžeme naskládat nařezanou kulatinu.
Gabionové konstrukce
Gabionové konstrukce bývají nejčastěji z drátěných košů vyplněných kameny. Mívají tvar krychle, kvádru a objevují se i válce. Ve stavebnictví se objevují i pletené gabiony tzv. matrace, ty ale v zahradě asi příliš nevyužijeme. Pokud si místo drátokošů koupíme prvky z pevných sítí o rozměru ok 10×5 cm případně 10×10 cm, můžeme napodobit prakticky jakýkoliv tvar. Na výrobu svařovaných sítí a spojovacího materiálu se používá speciálně antikorozně upravený drát. Prvky se spojují speciálními sponami, které zaručují odolnost a pevnost přední stěny proti vyboulení i tvarovou stálost konstrukce. Ke spojení sítí slouží spirály a jako pomocný prostředek k vytvoření požadovaného tvaru gabionové konstrukce se používá montážní drát.
Výplň gabionů
Gabionové konstrukce můžeme koupit již s výplní. Na pohledovou stranu se používá lomový kámen, jehož optimální rozměry jsou jeden a půl až trojnásobkem rozměru oka sítě. Drobnější kamení pak slouží k vyplnění mezer a vnitřní části gabionu. Chceme-li ušetřit a máme dostupný kámen, vyplníme drátokoše sami. Zvolené kameny by měly být mrazuvzdorné, odolné vůči povětrnostním vlivům, neštěpivé a raději větší než jsou otvory v gabionech. Po naplnění gabionu po horní okraj uzavřeme celou konstrukci horním dílem – víkem. Střed horní části můžeme vyplnit zahradní zeminou a zídku osázet. Anebo – chceme-li raději zídku na sezení, připevníme na víko dřevěné sedátko.
Pracovní postup
- Podklad pod zídkou musíme zpevnit a vysypat štěrkem nebo hrubým pískem. Povrch zhutníme válcem nebo pěchem, který si lze obstarat v půjčovně nářadí.
- Poté můžeme začít s montáží gabionů. Návod je součástí balení. Jednotlivé díly jednoduše pospojujeme přiloženými spirálami.
- Kameny větší než oka drátěného pletiva po obvodu pečlivě skládáme na sebe, drobnější kameny a drť dovnitř jednoduše nasypeme.
- Horní vrstvu kamenů také pečlivě urovnáme, aby později prkna tvořící sedací plochu lavičky dokonale přiléhala. Na sedák lavičky použijeme čtyři prkna, například taková, která nám zbudou z výroby dřevěné terasy – ZDE. Spojíme je příčnými hranolky.
- Chceme-li na zídce pěstovat květiny, místo posledních asi 20 cm vnitřní výplně použijeme kvalitní zahradní zeminu obohacenou kompostem.