Paprika – pěstování a recepty

Paprika je jednoletá rostlina vysoká 20 – 50 cm, jejímž plodem je pravá bobule
Papriky, foto med

Paprika pochází ze střední a Jižní Ameriky a do Evropy byla dovezena roku 1514, kde se její pěstování nejvíce rozmohlo koncem století v Maďarsku. Ve všech druzích obsahuje množství vitamínů a vybírat si můžeme z mnoha barev, tvarů i chutí.

Paprika je jednoletá rostlina vysoká 20 – 50 cm, jejímž plodem je pravá bobule, nesprávně nazývaná paprikový lusk. Velikost a tvar plodů jsou podle odrůdy velmi různé, barvu může mít zelenou, červenou, žlutou, oranžovou, fialovou i černou. Podle účelu, pro který se pěstuje, papriku dělíme na zeleninovou a kořeninovou, která se suší a mele.

Pěstování papriky

Pěstování paprik, foto med

Zeleninové paprice se daří v nejteplejších oblastech naší republiky. Vyséváme ji do pařenišť v březnu a sazenice do půdy sázíme po 15. květnu. Plody sklízíme od poloviny července až do října. Do půdy přidáme trochu vápna, aby nezahnívaly špičky plodů, vhodný je i popel ze dřeva (asi 2 kg na 10 m2). Zaléváme a přihnojujeme. Mezi nejčastěji pěstované odrůdy patří Amy, Saska, Beros (červený kozí roh), Citrina, Lidia (kapie), Maryša, Vlasta, Světlana, Slovana, JOVA, Zorka, Topboy, Topeto Fialko, Lamuyo typ (plody až 30 cm), Habanero (nejpálivější paprika pěstovaná v Evropě) a další. Jak na škůdce paprik – ZDE.

Výživová hodnota

Pálivé papričky, foto med

Paprika má v sobě vitamíny C, B1, B2, E, dále minerály draslík, hořčík, vápník, křemík, fluor, kyselinu listovou, zinek, jód a železo. Obsahuje ale hlavně kapsaicin, který má léčivé účinky, neboť snižuje hladinu cholesterolu v krvi, chrání organismus před nemocemi srdce a cév, pomáhá při žaludečních a střevních infekcích a také posiluje obranyschopnost organismu. Konzumace papriky mírní bolesti žil, posiluje srdce, cévy, sliznici a krevní oběh, podporuje chuť k jídlu a zlepšuje zrak, zpevní vazivové tkáně a je prevencí migrény.

Paprika v kuchyni

Paprika se hodí do různých zeleninových salátů a příloh. Jíst ji můžeme jak čerstvou, tak i tepelně upravenou. Hojně se používá i paprikové (sušené) koření.

Menu

Překrm: Grilovaná paprika plněná houbami

Ingredience: 4 střední papriky, 2 cibule, 1 rajče, 1/2 kg hub, 100 g másla, tabasco, olej, sůl, pepř.

Příprava: Z paprik vykrojíme střed s jadérky a s žebry. Na másle osmažíme cibulku, přidáme houby a dusíme doměkka, přidáme oloupané a nakrájené rajče a ještě 10 minut dusíme. Osolíme a opepříme. Papriky zevnitř pomažeme máslem, kápneme po dvou kapkách tabasca a vložíme do nich houbovou náplň. Grilujeme na středně rozpáleném grilu přibližně čtvrt hodiny.

Polévka: Papriková dvoubarevná

Papriky, foto med

Ingredience: 200 g červené a 200 g žluté papriky, 200 g mrkve, 300 g rajčat, 100 g cibule, 100 g másla, 3 stroužky česneku, 1,5 l zeleninového vývaru, 60 g vařené rýže, šlehačka, sůl.

Příprava: Nakrájenou cibuli osmažíme na másle, ke konci přidáme česnek utřený se solí. Nakrájíme mrkev, spařená a oloupaná rajčata. Papriky zbavené semínek nakrájíme na nudličky a každou barvu dáme zvlášť. Cibuli s česnekem rozdělíme do dvou hrnců, do jednoho dáme červenou papriku a rajčata do druhého žlutou a mrkev a každý zalijeme polovinou vývaru. Oba hrnce vaříme pod pokličkou přibližně půl hodiny a necháme trochu zchladnout. Poté do každého přidáme polovinu rýže a lžíci másla, rozmixujeme a ohřejeme. Polévky rozlijeme do dvou džbánků a souběžně naléváme na talíře. Paprikovou polévku na konci ozdobíme kopečkem šlehačky.

Hlavní jídlo: Plněné papriky s rajskou

Plněné papriky s rajskou omáčkou, foto med

Ingredience: 1/2 kg mletého masa, olej, cibule, 300 g uvařené rýže, pepř, sůl, zelená petrželka, 20 paprik, rajská omáčka.

Příprava: Z paprik odstraníme střed s jadérky a vypláchneme. Naplníme je směsí z mletého masa, pepře, soli, osmažené cibule, rýže a petrželky. Naplněné vložíme do rajské omáčky a vaříme přibližně půl hodiny.
Rajská omáčka: osmahneme cibulku, přidáme špetku sladké papriky, sůl, nové koření, celý pepř, bobkový list, kousek skořice, hřebíček a zalijeme vývarem. Po patnácti dvaceti minutách přidáme jíšku a ještě povaříme. Poté omáčku přecedíme, přidáme rajský protlak, podle chuti cukr a ještě chvíli povaříme.

Salát: Kiopoulo

Ingredience: 3 červené papriky, 2 středně velké lilky, 1 rajče, 2 stroužky česneku, 1/2 svazku petrželky, 4 lžíce slunečnicového oleje, sůl, pepř.

Příprava: Lilky propícháme jehlicí a společně s paprikami je pečeme v troubě na 200 °C 25 minut. Rajčata oloupeme, zbavíme semínek a nakrájíme na malé kostičky. Vychladlé papriky a lilky opatrně oloupeme, vykrojíme stopky, odstraníme semínka a nakrájíme na malé kousky. Česnek utřeme se solí a nasekáme petrželku. Všechny suroviny smícháme se slunečnicovým olejem a případně dochutíme solí a pepřem. Další  recepty na přípravu paprik zde