Hortenzie dubolistá

Bílé květy Hortnzie dubollisté se koncem léta zabarvují do růžova
Hortenzie dubolistá, Hydrangea quercifolia, foto med

Hortenzie dubolistá je celoročně zajímavý keř s velkými vykrajovanými zelenými listy, které se na podzim zbarvují do vínově červené. Atraktivní velké bílé květy se časem zbarvují do růžova. Pochází z jihovýchodu Spojených států a u nás se jí daří dobře. Na pěstování není příliš náročná, jen potřebuje průběžně mírně vlhkou půdu.

Dubolistá Hortenzie, foto med

Hortenzie dubolistá (Hydrangea quercifolia) je keř střední velikosti, často vícekmenný, listnatý a opadavý. Patří do čeledi hortenziovité (Hydrangeaeceae). Jeho výška i šířka se pohybuje mezi 1,5 až 2,5 metrů. Listy jsou vykrajované jako u dubu červeného, jsou jasně zelené a na podzim se zbarvují do vínově červené až bronzové. Kvete od června do srpna postupně nakvétajícími vzpřímenými laty sněhově bílých květů. Laty mohou měřit 15-25 cm. Kvetou 4-6 týdnů, poté se květy zbarvují do růžových až purpurových odstínů, které zůstanou na keřích až do podzimu. Poté, co opadají listy, vynikne rozpukaná kůra a skořicová barva výhonů.

Druhy a odrůdy

Hydrangea quercifolia, ‚Snowflake, foto med

Hortenzie dubolistá (Hydrangea quercifolia) ‚Snowflake‘ je kultivar s plnými sterilními bílými květy v latách na koncích výhonů; ‚Amethyst‘ má kulovitý tvar, listy 3 až 7 laločnaté, při rašení stříbřitě plstnaté; ‚Snow Queen‘ má bohaté laty rozměrů 20-25 cm na délku a asi 10 cm na šířku. Jsou složené z 50-60 zářivě bílých kvítků, většinou sterilních; kultivar ‚Sikes Dwarf‘ dorůstá do výšky jen kolem metru je mrazuvzdorný až do -18 °C; ‚Snow Giant‘ má kuželovité bíle květy na koncích zbarvené dorůžova; ‚Burgundy‘ má na podzim výrazně tmavě vínovou barvu; ‚Ice Crystal‘ má množství krásných bílých květů atypicky tvarované listy; ‚Getsby Moon’ plné bílé květy se slabě zeleným nádechem; ‚Alice‘ – rozložitý keř dorůstá do výšky 2,5 m.

Stanoviště

Hortenzie dubolistá v přírodě roste často poblíž vodních toků. Má tedy ráda středně vlhké stanoviště na slunci nebo v polostínu a mírně kyselou živnou zem. Snese i těžkou půdu, kde však poroste pomaleji. Je mrazuvzdorná do asi -25 °C. Oproti Hortenzii velkolisté snese dubolistá více slunce a je otužilejší.

Pěstování

Hortenzie dubolistá na podzim, foto med

Hortenzii dubolistou sázíme do předem vyhloubené jámy, na jejíž dno nasypeme vrstvu zralého kompostu, umístíme sazenici a zčásti ji zasypeme zeminou. Zalijeme a po chvíli doplníme zeminu až po okraj a opět zalijeme. Při větším množství děláme mezi rostlinami mezery asi 2 metry. Pro zálivku necháme vodu odstát, nebo používáme dešťovku či nějakou přírodní, jen ne tvrdou vodu z kohoutku, která jí nesvědčí. Tato Hortenzie nesnáší přesušenou půdu. Kvete na letošních výhonech, proto keř tvarujeme ihned po odkvětu, ale pravidelný řez nepotřebuje.

Množení

Hydrangea quercifolia na konci léta, foto med

Hortenzie dubolistou snadno namnožíme z mladých větviček, které snadno zakořeňují. Mladé větně poznáme podle toho, že jsou světlejší a pružnější než ty starší. Odřízneme ji rovným řezem asi 12 cm od špičky tak, aby měla 8 listů poslední pár pod řezem. Spodní pár pak odstraníme, dlouhé listy zkrátíme. Řízek namočíme do stimulátoru a píchneme do malé nádoby se substrátem. Vytvoříme konstrukci ze špejlí a na celý květináč navlékneme mikrotenový sáček tak, aby se nedotýkal rostliny. Podle potřeby zaléváme. Řízek zakoření za 4-5 týdnů.

Použití a přínos

Hortenzii dubolistou sázíme především jako solitér, ale lze ji také kombinovat s většinou zahradních keřů. Je atraktivní tvarem listů, velkými bohatými květy i měnícím se zabarvením.