Opravy trávníku po zimě nejsou zas tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát. Zima mu příliš neprospěla. Vypadá jako nemocný – lysé skvrny, které má na svědomí sněžná plíseň, plstnatost způsobená vlhkem a růstem, mechů, zažloutlost nedostatkem světla. Co udělat, aby se svěže jarně zazelenal a zhoustl? Jak minimalizovat škody napáchané zimou?
Náprava poškozeného trávníku není složitá, jenom musíme být trpěliví – dokud zcela neroztaje poslední sníh a trávník rozmrzne, uděláme nejlíp, když se k němu ani nepřiblížíme. Vstupování na zamrzlý trávník má často na svědomí holá místa. V rozbředlé půdě zas zůstanou hluboké rozměklé stopy, které jen obtížně srovnáváme.
Opravy trávníku – až oschne půda
Jakmile je půda suchá, nastal ten správný čas se trávníkem začít vážně zabývat. S regenerací začneme tím, že trávník zcela vyčistíme – to znamená, že shrabeme listí, větvičky a suchou trávu. Pokud jsme trávu dostatečně nezkrátili na podzim, měli bychom ji před další rekultivací posekat přibližně na výšku tří centimetrů. Poté teprve můžeme začít s vertikutací a aerofikací.
Na plstnatost provzdušněním
Abychom se zbavili travní plsti, kterou v podstatě tvoří mech, odumřelá stébla trávy a rozkládající se listí a větvičky, budeme muset sáhnout po vertikutátoru. Vetrikutátor (vertical cut znamená svislý řez) je elektrický nebo motorový přístroj vybavený ostrými noži, které rotují kolem vodorovné osy v hloubce 3-7 cm, čímž travní plochu provzdušňují. Nemáme-li k dispozici tento přístroj, budeme si muset vystačit se speciálními hráběmi k provzdušňování trávníku. Na větší plochy si raději přístroj půjčíme v půjčovně nářadí. Tímto provzdušněním trávník zbavíme kompaktní plstnaté vrstvy, která v půdě zadržuje nežádoucí vlhkost a brání trávníku v dýchání. Pokud bychom to neudělali, můžeme se dočkat různých chorob trávníku a o zeleném pažitu si můžeme tak nechat zdát. Po vertikutaci trávník znovu pečlivě shrabeme a odstraníme z něj všechny rostlinné zbytky.
Sněžná plíseň
Jestliže jsme na trávníku objevili zvětšující se zažloutlé skvrny o průměru 15-20 cm, můžeme si být jisti, že jde o sněžnou plíseň. Za slunečného počasí mají stébla narůžovělý odstín, za vlhka se kolem skvrn objevuje bílé podhoubí, jež stébla trávy slepuje. Tato choroba trávník zachvátila, buď proto, že krusta sněhu, jež na něm ležela, nepropouštěla žádný vzduch, nebo jsme to na podzim poněkud přehnali s dusíkatými hnojivy, případně jsme trávník před zimou důkladně neshrabali. V přírodě se běžně na loukách objevují holá zažloutlá místa, s nimiž si příroda časem poradí, což se v případě šlechtěných rostlin nestává. Boj se sněžnou plísní je obtížný. Podaří-li se nám ji zachytit v počátečním stadiu, je dost možné, že ji zlikvidujeme fungicidem ve spreji a lysá místa pak osejeme. Zasáhla-li ale sněžná plíseň větší část trávníkové plochy, raději ji celou zryjeme a začneme s pěstováním trávnímu od začátku.