Zakládání trávníku výsevem

zelená stébla trávy
Trávník z výsevu, foto med

Trávník můžeme založit buď tradičním výsevem nebo položením drnů. V prvním případě je trávník vypěstován ze semen přímo na místě, v druhém případě jde o hotový, předpěstovaný trávník. Každý z nich má své výhody a nevýhody, ale oba typy bychom měli zakládat až poté, co budou dokončeny všechny terénní úpravy zahrady. Pro zakládání trávníku výsevem je důležitá správná příprava půdy.

Práce s přípravou půdy se z dlouhodobého hlediska vyplatí, protože uspoří čas a práci později, když už je trávník založen. Zatravnit můžeme i třeba vjezd nebo stání pro auto.

Nářadí a materiál

Trávník, foto med

K založení trávníku si připravíme rýč nebo rycí vidle, kovové hrábě, válec nebo šlapací prkénko, případně secí vozík, který později můžeme používat jako dávkovače hnojiva. Setí s vozíkem a válcem nám zabere asi 5 minut na každý čtvereční metr, ruční setí a udupávání bude trvat asi 30 minut na čtvereční metr. Dále si připravíme osivo, písek, humus nebo ornici a plné hnojivo (s obsahem draslíku a hořčíku), neboť trávníky potřebují lehkou půdu, nejlépe kyprou.

Příprava půdy

Než zasejeme nový trávník, musíme si upravit terén. Odstraníme kameny a větve, půdu vyčistíme od trávy, plevelů, včetně oddenků vytrvalých plevelů, jako jsou smetanka a pýr. K odstranění všech rostlin můžeme využít „totální“ herbicid, jako je glyfosát. Glyfosát je velmi účinný proti hluboce zakořeněným a dřevitým trvalým, jednoletým a dvouletým travinám, ostřicím a široce olistěným plevelům. Celou plochu důkladně kultivujeme – hroudy zeminy rozdrtíme na malé hrudky, půdu obohatíme rašelinou, můžeme ji i pohnojit, aby se trávníku dařilo a nakonec povrch srovnáme.

Osivo

Vysetá tráva, foto med

Osivo k zakládání trávníku výsevem raději nakoupíme u renomovaných výrobců, kteří nabízejí speciálně vyšlechtěné a odolné odrůdy. Sejeme buď tradičně rukou, nebo pomocí sypacího vozíku, a to od jara do podzimu, přičemž na první setí by teplota půdy měla být min 8 °C. Osivo následně vpravíme do země opět hráběmi nebo válcem s hroty.

Pracovní postup

Anglický trávník, foto med
  1. Plochu budoucího trávníku zryjeme rýčem nebo vidlemi a odstraníme velké kameny, stavební suť a kořeny. Použijeme prostředky ke kultivaci a plné hnojivo. Napneme provázek do čtverce 5 x 5 m a postupně srovnáváme půdu hráběmi s použitím vodováhy. Spád lehce směřuje od domu, aby do něj nezatékala dešťová voda.
  2. Na připravenou plochu rozsypeme směs země a písku a horninové moučky. Svrchní půdu lehce uhrabeme hráběmi. Vyčkáme 2–3 týdny, abychom se mohli zbavit případných plevelů, jejichž semena ještě v půdě zůstala. Půdu pak stlačíme těžkým válcem nebo plochu udupáme nohama přes plochu šlapacího prkénka.
  3. Semena trávy se kupují na čtvereční metr, proto si změříme plochu. Před vysetím půdu zkypříme hráběmi. Se secím vozíkem pak setbu stejnoměrně rozdělíme. Smícháme semena s trochou písku a táhneme vozík v pruzích přes půdu. Pro ruční výsev rozdělíme plochu trávníku a stejnoměrně ji semeny posypeme.
  4. Po vysetí semena zapravíme do půdy. Přejedeme nejprve lehce hráběmi přes plochu. Válcem převálcujeme osetou plochu.
    Alternativou k válcování je šlapací prkénko (prkno s provázkovými nebo koženými návleky na nohy). Sešlapáváme potom semena krok za krokem. Stoupáme ploše, aby nevznikly rýhy.
  5. Trávník potřebuje teplo a vodu. Použijeme rozprašovač vody nebo stříkáme jemným proudem z hadice. Prudký proud by travní semena z půdy vyplavil. Dokud se neobjeví první zeleň, zaléváme denně. Nový trávník vysoký 5–8 cm poprvé posečeme na výšku asi 3 cm. Poté můžeme do zálivky přidat hnojivo na trávu.