Trávník můžeme založit buď tradičním výsevem nebo položením drnů. V prvním případě je trávník vypěstován ze semen přímo na místě, v druhém případě jde o hotový, předpěstovaný trávník. Každý z nich má své výhody a nevýhody, ale oba typy bychom měli zakládat až poté, co budou dokončeny všechny terénní úpravy zahrady. Pro zakládání trávníku výsevem je důležitá správná příprava půdy.
Práce s přípravou půdy se z dlouhodobého hlediska vyplatí, protože uspoří čas a práci později, když už je trávník založen. Zatravnit můžeme i třeba vjezd nebo stání pro auto.
Nářadí a materiál
K založení trávníku si připravíme rýč nebo rycí vidle, kovové hrábě, válec nebo šlapací prkénko, případně secí vozík, který později můžeme používat jako dávkovače hnojiva. Setí s vozíkem a válcem nám zabere asi 5 minut na každý čtvereční metr, ruční setí a udupávání bude trvat asi 30 minut na čtvereční metr. Dále si připravíme osivo, písek, humus nebo ornici a plné hnojivo (s obsahem draslíku a hořčíku), neboť trávníky potřebují lehkou půdu, nejlépe kyprou.
Příprava půdy
Než zasejeme nový trávník, musíme si upravit terén. Odstraníme kameny a větve, půdu vyčistíme od trávy, plevelů, včetně oddenků vytrvalých plevelů, jako jsou smetanka a pýr. K odstranění všech rostlin můžeme využít „totální“ herbicid, jako je glyfosát. Glyfosát je velmi účinný proti hluboce zakořeněným a dřevitým trvalým, jednoletým a dvouletým travinám, ostřicím a široce olistěným plevelům. Celou plochu důkladně kultivujeme – hroudy zeminy rozdrtíme na malé hrudky, půdu obohatíme rašelinou, můžeme ji i pohnojit, aby se trávníku dařilo a nakonec povrch srovnáme.
Osivo
Osivo k zakládání trávníku výsevem raději nakoupíme u renomovaných výrobců, kteří nabízejí speciálně vyšlechtěné a odolné odrůdy. Sejeme buď tradičně rukou, nebo pomocí sypacího vozíku, a to od jara do podzimu, přičemž na první setí by teplota půdy měla být min 8 °C. Osivo následně vpravíme do země opět hráběmi nebo válcem s hroty.
Pracovní postup
- Plochu budoucího trávníku zryjeme rýčem nebo vidlemi a odstraníme velké kameny, stavební suť a kořeny. Použijeme prostředky ke kultivaci a plné hnojivo. Napneme provázek do čtverce 5 x 5 m a postupně srovnáváme půdu hráběmi s použitím vodováhy. Spád lehce směřuje od domu, aby do něj nezatékala dešťová voda.
- Na připravenou plochu rozsypeme směs země a písku a horninové moučky. Svrchní půdu lehce uhrabeme hráběmi. Vyčkáme 2–3 týdny, abychom se mohli zbavit případných plevelů, jejichž semena ještě v půdě zůstala. Půdu pak stlačíme těžkým válcem nebo plochu udupáme nohama přes plochu šlapacího prkénka.
- Semena trávy se kupují na čtvereční metr, proto si změříme plochu. Před vysetím půdu zkypříme hráběmi. Se secím vozíkem pak setbu stejnoměrně rozdělíme. Smícháme semena s trochou písku a táhneme vozík v pruzích přes půdu. Pro ruční výsev rozdělíme plochu trávníku a stejnoměrně ji semeny posypeme.
- Po vysetí semena zapravíme do půdy. Přejedeme nejprve lehce hráběmi přes plochu. Válcem převálcujeme osetou plochu.
Alternativou k válcování je šlapací prkénko (prkno s provázkovými nebo koženými návleky na nohy). Sešlapáváme potom semena krok za krokem. Stoupáme ploše, aby nevznikly rýhy. - Trávník potřebuje teplo a vodu. Použijeme rozprašovač vody nebo stříkáme jemným proudem z hadice. Prudký proud by travní semena z půdy vyplavil. Dokud se neobjeví první zeleň, zaléváme denně. Nový trávník vysoký 5–8 cm poprvé posečeme na výšku asi 3 cm. Poté můžeme do zálivky přidat hnojivo na trávu.