Jak rozpoznat mozkovou mrtvici

Sestřičky v nemocnici
Sestřičky v nemocnici, foto archiv
slunečnice, ilustrace
Slunečnice, foto med

Mrtvici u starých lidí vnímáme jako nepříliš překvapivou. A celkem za normální považujeme, pokud občas klepne nějakého přepracovaného manažéra. Ona ale kosí i nezaměstnané, jímž existenční starosti způsobují trvalý stres, který ovšem v podstatě ohrožuje nás všechny, aniž si to často uvědomujeme. Málo pohybu a nepříkladná životospráva také dělají své, ale jsou zde i genetické předpoklady, které mohou tímto fatálním způsobem ohrozit třeba i děti. Napadlo by vás to?

Test snadný k zapamatování

Lékaři se dohodli na tom, že k laickému určení pravděpodobné diagnózy zadáváme možnému pacientovi tři úkoly. Jsou opravdu tak jednoduché, že si je zapamatuje i dítě.

  • 1. Usměj se
  • 2. Zdvihni obě ruce nad hlavu
  • 3. Zopakuj jednoduchou větu

Pokud se člověk s podezřením na mozkovou mrtvici dostane do rukou odborníků do tří hodin, je ještě naděje, že její zákeřný útok přežije jen s malými následky. Měli bychom si tedy zapamatovat, jak rozpoznat mozkovou mrtvici.

Stát se to může každému a kdekoliv

Na počátku mohl být jednoduchý příběh: člověk, který k vám přišel třeba na grilování, najednou zavrávoral a upadl. „Promiňte za tu lapálii,“ omluvil se. Prý že jen uklouzl, šlápl do myší díry nebo co (dáma zase na nové boty s kramflekem), a vůbec je mu dnes nějak divně, což je nejspíš počasím. Celkem se po chvíli dal dohromady, v pořádku a po svých odešel domů… a nazítří byl mrtvý. Prostě i to se může stát. Kdybychom včas s vysokou mírou jistoty věděli, že se jedná o náhlou mozkovou příhodu a zařídili rychlou lékařskou pomoc, mohl mít šanci.

Co test dokazuje

sestřička v nemocnici
Sestřička Zuzanka, foto archiv

Proč se vlastně ten, u koho nemáte jistotu, že opravdu uklouzl po krtinci, má na pokyn uculovat, zdvíhat ruce jakoby se vzdával a opakovat přihlouplou větu, že dneska je opravdu moc hezký den? Malé vysvětlení: sám může být zmatený nebo vnitřně přesvědčený, že je to jen momentální indispozice, kterou snadno překoná. Ale z toho, jak test dopadne, vy poznáte případnou omezenou hybnost tvářového svalstva, nedostatek síly v pažích a s mrtvicí spojené blekotání odhalí možnou poruchu řeči. K tomu, abyste volali záchranku úplně stačí, když budete mít pochybnosti o dostatečném provedení jedné každé součásti tohoto testu.

Když si zapamatujete, co máte udělat (a taky to uděláte), usnadníte práci doktorům a dotyčnému možná zachráníte život!